BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прогрес у кинеској авио индустрији

Прогрес у кинеској авио индустрији
03.01.2013. год.

Појављивање на кинеском интернету фотографија кинеског тешког војно-транспортног авиона Y-20 може да буде потврда скорог почетка тестирања авиона. Y-20 је увећани и озбиљно модификовани руски Ил-76. Повећавање броја тешких војно-транспортних авиона нема само војни повод, већ и раст глобалног утицаја Кине.

На фотографијама се види прототип на писти за полетање. Значи, да се сложени и нови програм кинеске одбрамбене индустрије одвија у складу са раније планираним роковима. Реализација овог програма ће у будућности раширити могућности кинеских оружаних снага, омогућити Кини да боље реагује у ванредним ситуацијама, а такође, и да осигура безбедност својих грађана у иностранству.

Познато је да је Сианска авио индустријска корпорација на своју иницијативу, још почетком 1990-их година, кренула са израдом тешког војно-транспортног авиона, који је својим димензијама и карактеристикама подсећао на руски Ил-76. Али, вероватно, да посао није реализован. 2006. године пројекат је укључен у програм научно-техничког развоја Кине у дугорочној и средњoрочној перспективи. У мају 2008. године председник владе Кине Вен Ђабао је, приликом посете авиозаводу у Сиану, према писању новине „Сиан Вањбао“, подвукао важност програма тешког војно-транспортног авиона. У том чланку се говорило да би авион требао да обави први лет 2012. године.

Полазећи од доступних информација може се претпоставити да ће први лет овог авиона бити у првом кварталу 2013. године, тако да су одступања од рокова постављених пре неколико година минимална. Обично се приликом овако сложених пројеката рокови померају и развлаче годинама.

У току овог пројекта Сианска корпорација се ослањала на широку стручну помоћ украјинске компаније „Антонов“, која је била главни пројектант транспортних авиона за потребе совјетског ратног ваздухопловства. Y-20 је, у ствари, заједнички кинеско-украјински пројекат, а заједнички радови на његовој реализацији су кренули почетком 2007. године. Идеје које су реализоване током пројектовања овог авиона су комбинација конструкција „Антоновљевих“ авиона Ан-77 и Ан-170, а такође и Ил-76, који су Кинези јако добро проучили.

Авион ће имати 4 мотора Д-30КП2 руске производње. 2009. и 2011. године Кина је потписала са Русијом уговор о куповини 239 мотора Д-30КП2. Кинеска страна је јако добро проучила ове моторе. Они се користе у авионима Ил-76 ВВС НОАК, а такође, се уграђују у нове кинеске бомбардере H-6.

Кинеска страна преферира куповину старијих, али проверених и проучених мотора. Истовремено се на нове Ил-76 руске производње уграђују савременији ПС-90А-76. Кинеска страна у свом ратном ваздухопловству, очигледно, већ има усклађен систем сервиса и поправки таквих мотора и зато неће да губи време и новац на модернизацију. У перспективи ће се у авион уграђивати оригинални кинески мотори WS-18. Међутим, системски проблеми у кинеској производњи авио мотора за сада не дозвољавју да се прогнозира када ће се то десити.

Y-20 је мало увећани и озбиљно модификовани Ил-76 са савршенијом електроником и опремом у кабини. Целокупни циклус тестирања и организације серијске производње ових авиона може одузети много времена. У овм периоду, Кина ће, највероватније, купити нове Ил-76 који се производе у Уљановску. Осим тога, Кина ће купити и половне Ил-76 од Русије и неких других земаља ЗНД.

Догађаји последњих година су очигледно показали потребу за тешким војно-транспортним авионима у Кини. Ил-76 су одиграли значајну улогу приликом испоруке помоћи у зону погођену земљотресом у Сечуану 2008. године, а такође, и приликом евакуације кинеских држављана из Либије и Киргизије 2011. године. Повећавање броја тешких војно-транспортних авиона нема само војни повод, већ и раст глобалног утицаја Кине, ширење система међународних веза Кине и растућа пажња кинеског руководства за заштиту интереса својих држављана.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе


„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају...


Многобројне обавезе, као што је посао, брига о породици, одржавање пријатељстава већини особа одузимају много времена, па они често требају помоћ. Зато су ту ситнице, као што су геџети...

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата. ...


Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА