BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кад је Москва била Венеција

Кад је Москва била Венеција
13.12.2020. год.

 

Поплаве нису мучиле Москву често као Санкт Петербург и практично се у престоници не памте озбиљна разарање од водене стихије. Ипак, остале су за памћење јединствене фотографије са поплављених московских улица.

Средином априла 1908. године, уочи православног Васкрса, у Москви је дошло до једне од највећих поплава у историји и сигурно највеће у XX веку. 

„Изливање реке Москве, које је ове године стигло веома касно, добило је огромне размере које су превазишле сва очекивања... посебно је страдало пет делова града на десној обали реке Москве: други Хамновически (Дорогомилово), оба дела Пјатницке и оба дела Јакиманске улице. Поплава је захватила укупно петину градаˮ, наводи се у извештају Московске градске управе.

Лист „Биржевије ведомостиˮ је објавио: „Засад је, наравно, тешко проценити штету. За празнике људима није било до тога. Засад се само зна да је у поплави оштећено преко 1.500 кућа, само у замосковеречном рејону поплављена је површина од 4 милиона квадратних сажења [скоро 2000 хектара].ˮ Касније је утврђено да је око 25 хиљада кућа страдало, а да је потопљено било 16 квадратних километара.

 

Лист „Руско словоˮ је дао чак помало романтичну слику поплаве: „Стално наилазе чамци са путницима који се враћају из цркве са упаљеним свећама. Исто као у Великом каналу у Венецији. Само без серенада.ˮ Чамџије су развозиле људе који нису могли да се превезу сами, па су се такло нашли и на разгледницама.

 

„Посебно привлачна била је слика реке између Москворецког и Каменог моста. С једне стране у воду су тонуле зидине Кремља јарко осветљене електричним фењерима, а са друге у њој су се огледала лепа здања и виле Софијског кејаˮ, објавио је такође лист „Руско словоˮ.

Богати трговци одмах су основали фонд за помоћ пострадалима, а убрзо је организовано и прикупљање новца. У празничне дане народ је радо давао новац. С обзиром да се много људи окупљало на служби у црквама, средства су брзо сакупљена.

Још једна разгледница штампана после поплаве приказивала је становнике Ушаковског сокака (у савременом рејону Хамовники). Они су се током поплаве попели на кров и ту прославили Васкрс.

Очевици су такође тврдили да је вода у реци Москви постала жута. Поплава је потопила хемијску фабрику и велике количине жуте боје су се раствориле у води. Темељи неких кућа такође су остали жути и када се вода повукла.

Вода је поплавила преко 100 километара улица. На фотографији се види једна од улица Замоскворецког рејона Москве. Поплава је начинила огромну штету. На пример, страдала је Гепнерова фабрика шећера. У реци Москви је завршило преко 5 хиљада тона шећера (350 хиљада фунти).

На неким местима вода се подигла преко 9 метара. Место народних весеља Воробјови Гори такође је било поплављено. На фотографији се виде дрвене куће потопљене све до кровова. Фотографија је начињена из правца Новодевичјег манастира.

Потопљене улице у рејону Јакиманка, недалеко од Кремља. Третјаковска галерија која се налази у близини чудом је спасена тако што је око ње подигнут преградни зид од цигала.

„Првог дана Васкрса Москва је била у мраку. Електрана је потопљена и тек другог дана празника успели су са градске електране да пруже кабал и осветле Тверску улицу и три позоришта: Корша, Интернационални и Новиˮ, објавио је лист „Руско словоˮ.

У серији разгледница „Историјска Москва. Историја московског животаˮ налазила се чак и ова фотографија Улице Велика Дорогомиловска.



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © МАММ/МДФ/russiainphoto.ru / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Многобројне обавезе, као што је посао, брига о породици, одржавање пријатељстава већини особа одузимају много времена, па они често требају помоћ. Зато су ту ситнице, као што су геџети...

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата. ...


Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

У периоду ренесансе, који је обиловао културним и друштвеним п


Електрични алати су неизоставни део сваке мајсторске радионице, пружајући не само ефикасност, већ и олакшавајући многе радне процесе. Са све већим напретком технологије, постали су све софистициранији и прилагођени...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА