BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

СТО ГОДИНА ОД ДРУГОГ БАЛКАНСКОГ РАТА УЧЕШЋЕ ВАСОЈЕВИЋКЕ БРИГАДЕ У ДРУГОМ БАЛКАНСКОМ РАТУ НА БРЕГЛНИЦИ

      СТО ГОДИНА ОД ДРУГОГ БАЛКАНСКОГ РАТА  УЧЕШЋЕ ВАСОЈЕВИЋКЕ БРИГАДЕ  У ДРУГОМ БАЛКАНСКОМ РАТУ НА БРЕГЛНИЦИ
26.02.2013. год.

 У Другом балканском рату, који се водио између Србије и Бугарске око Вардарске Македоније (Јужне Србије), учествовала је без икаквих територијалних претензија и краљевина Црна Гора. О томе како је Црна Гора безусловно била савезница Србији у оба балканска и у Првом светском рату  најбоље  илуструје прокламација, коју је краљ Никола упутио народу Црне Горе, од 24. јула 1914. године.

Она гласи:

Црногорци!
Не доспјесте ни да крв сперете са ваших храбрих мишица, а стари краљ, при-моран да вас и потрећи пут, за непуне двије године дана, позове под оружјем; да вас и по трећи пут поведе у рат – у  свети рат за слободу Српства и Југословенства.
Црногорци!
Судбоносни час је куцнуо! Црножути барјак, који од давних времена као мора притиска душу југословенског народа, развио се, да тај народ сад потпуно уништи, да његове слободне представнике, Србију и Црну Гору прегази. Измичући пред најездама силног Османлије, Југословени су се прилагодили силној Аустрији, да се с њом заједно одупру са Истока. Они су код ње тражили спас живота, а нашли су гроб своје слободе. Немилосрдна Аустрија примала их је, не као помагаче за заједнички опстанак, већ као измећаре и убоге најамнике, да њиховом крвљу и месом штити искључиво своје себичне интересе. Држала их је као бедем према разјареном Азијату и гурала их немилосрдно на кланице немачких и италијанских поља. Хероји битке код Бауцена били су Југословени. Крвљу својом прали су бојна поља Холандије и залили обале Сјеверног мора. Адрију су јој залуду само они сачували. Беч, из којег се сада наредбе дају за уништење Српства, очувао је бедем костију словенских. За све то Аустрија је захвална Југословенству неправдом, гоњењем, робовањем и пакленим сијањем раздора међу браћом, зашто је чак и цркву као средство узимала. Док су ланци робовања стезали Словене у земљама Монархије, дотле су носиоци – црножуте боје чупали и исчупали срце Србину – дивну велику Босну и Херцеговину. Крвљу србском заливени Скадар и Драч отели су нам својим интригама. А када им све то није помогло, када су и се слободне српске земње оснажиле последњим ратовима, Хвала буди Богу и јунаштву србском, спремале за нови културни живот; када су се словенска браћа нашла заједно у пространој цркви све Југославије са Амвона, када се почела проповедати слога, братство и јединство, латили су се оружја да своје злобне намјере постигну, да нас униште.    
            Црногорци!
Аустрија је објавила рат нашој драгој Србији, објавила га је нама; објавила га је Српству и цијелом Југословенству. Нашу праведну ствар узела је у заштиту моћна Русија, представница великог словенства и наша вјековна заштитница са својим просвећеним савезницима.
Црногорци!
Крв се лије већ на Дунаву, Сави, Дрини, лије се на гранмицама наше моћне заштитнице Русије и њене савезнице Француске, па сад ко је јунак на оружје! Ко је јунак нек слиједи корацима два стара србска краља да гинемо и крв пролијевамо за јединство и слободу златну.
На нашој су страни Бог и правда.
Ми смо хтјели мир, наметнут нам је рат.
Примите га као увијек, примите га србски и јуначки, а благослов вашег старог краља пратиће вас у свим вашим подвизима.
Живјели моји мили Црногорци! 
Живјело наше мило Српство!
Живјела наша моћна заштитница Русија и њени савезници“.

 

            Краљ Црне Горе Никола I Петровић
 
Србија и Црна Гора од 1914-1918. водиле су праведан рат тј. одбрамбени и ослободилачки, бранећи слободу и независност од Аустро-Угарске.У овом крвавом и до тада незапамћеном рату светских размера узео је видног учешћа и србски народ области Васојевића у саставу Црногорско-дечанске дивизије и борио се на Брегалници, Тресци и другим мјестима на Србско-бугарској граници. У Другом балканском рату са подручја Васојевића учествовала су четири батаљона(Андријевачко-полички, Велички, Шекуларско-трепачки и Љеворечко-краљски)који су припадала четвртој бригади Црногорске дивизије. У току борби на Брегалници, Црногорска дивизија није самостално дејствовала на фронту већ је у првих 10 дана увођена у дејства по дјеловима, јер су њене бригаде формацијски припадале србским армијским јединицама. За разлику од јединица српске војске које су тада биле релативно добро опремљене наоружањем и које су имале школовани официрски кадар, црногорске јединице су у том погледу знатније заостајале, али су и поред тога веома успјешно извршавале борбене задатке и у том погледу нијесу заостајале од србских јединица.     
 
Офанзивни напад србско-црногорских снага почели су 17. јула 1913. Прва црногорске бригада је нападала у правцу Брегалнице ка Калиманским висовима, Друга бригада је била у резерви, трећа бригада је дејствовала са Говедарника, преко ријеке Каменице ка селу Лукавици, а Четврата бригада са васојевићким батаљонима  налазила се на гребену Престепливу(између Китке и Побијеног камена). Прва два дана Трећа србска армија и Црногорска дивизија (која је дејствовала на простору између Прве и Треће српске срмије), Нијесу остварили запаженије борбене резултате. Уствари у тим првим борбеним окршајима на србској страни није било довољно организоване стратегије, па су бугарске трупе снажно дјеловале по фронту и у неколико случајева натјерале србско-црногорске снаге на повлачење. Четврта бугарска армије је вршила снажне нападе на Црногорску дивизију, а тешку ситуацију на овом дијелу ратишта погоршале су обилне кише од којих су надошле ријеке Каменица и Брегалница, па се преко њих није могла дотурати муниција која је већ била на измаку. Из ових разлога комадант Црногорске дивизије је наредио повлачење према Говедарнику и Пресеци. Тада је Четвртој бригади са васојевичким борцима наређено да напусти Осоговски одред и пружи помоћ бригади на Дуличким висовима. Ове потешкоће у којима се нашла Црногорска дивизија искористиле су бугарске трупе и прешле на десну обалу обеју ових ријека, па се дивизија морала повући на линију: Безиково-Пресека-Цер, а бугарске трупе су избиле на Дуличке висове и Говедарник. Међутим, Црногорска дивизија је 22.јула већ успјешно потиснула бугарске јединице на правцу Дуличких висова. Како Тимочка дивизија није успјела да заузме Говедарник, врховна команда донијела је одлуку да Црногорска дивизија уђе у састав Треће српске армије, послије чега су јединице обеју дивизија успјеле да запосједну линију: Безиково-Пресека-Побијени камен, чиме је коначно заустављена бугарска офанзива на линији Дулице-Говедарник. Јединицама обје дивизије је командовао пуковник Драгутин Милутиновић. Ово је практично био крај рата, јер више није било потребе за офанзивним нападима, па је Врховна команда наредила да 25. јула престану сви офанзивни напади. Иначе, слому бугарских армија потпомопгли су и напади Румуније на Бугарску са сјевера (пошто су бугарске трупе биле прешле румунско-бугарску границу) и Турске са југа (турске трупе су ушле у Тракију). У исто вријеме србско-црногорске трупе су све дубље продирале на територију Бугарске тако да је била угрожена и Софија. У таквој ситуацији Бугарска је била принуђена да затражи прекид непријатељстава,  а Букурешким уговором мировне конференције од 10. августа 1913. године и формално су престала непријатељства између Бугарске и савезника.
  Након завршетка рата Црногорска дивизија у чијем саставу су била и четири батаљона са подручја Васојевића, возовима је пребачена од Кочева до Косовске Митровице, а одатле је војска пјешице стигла 31. августа у Беране, а након два дана у Колашин. На свечаности у Колашину, 2. септембра исте године, краљ Никола је у свечаном дефилеу отпоздрављао војску и грлио по једног војника из сваке чете, а његов син Марко је прочитао указ краља Николе којим је одао признање и захвалност за успјешно извршене задатке на Брегалници. На крају свечаности, сви војници су на овој свечаности добили по три златна перпера, а људство дивизије демобилисано и враћено својим кућама. На брегалничком фронту Црна Гора је изгубила 240 бораца (погинулих од задобијених рана и умрлих од колере), а рањено је 721 војник. Из васојевићких батаљона погинуо је један војник, тројица су рањена, а од колере су умрла 3 борца и један подофицир.


  • Извор
  • Горан Киковић- главни и одговорни уредник Гласа Холмије


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА