BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сећање на руску авангарду

Сећање на руску авангарду
19.02.2013. год.

Градити степенице ка небу, ловити сунце гигантским панелима или поставити кулу-трибину за друштвено важне изјаве – такве идеје нуде учесници међународног конкурса за најбољи споменик руској авангарди. Њихови архитектонски пројекти представљени су на изложби у великом сибирском центру Новосибирску.

Конкурс и изложба су део пројекта Сибирског центра савремене уметности Светови Ел Лисицког. Он је посвећен једном од најупечатљивијих представника руске уметничке авангарде с почетка 20. века. Уметник који је прешао у архитекте, Ел Лисицки, оставио је огромно наслеђе које до данас чуди својом револуционарношћу. Он је на пример још 20-их година најавио оп-арт – оптичку уметност која се појавила неколико деценија после његове смрти. На својим уметничким изложбама предвидео је савремени концептуализам. А његова идеја посебних објеката – покретних проуна – у суштини је сан о компјутерској графици у 3Д формату. Као архитекта Ел Лисицки је пројектовао такозване „хоризонталне солитере“, који буквално леже на ногама-кулама – сећа се уметнички директор Центра за савремену уметност у Новосибирску Александра Архипова.

- Био је то сасвим посебан човек! Све што је он радио било је ново. То су биле потпуно нове ствари у архитектури, мада он није изградио ни једну зграду, имао је само пројекте. Али ови пројекти су разрађени до последњег ексера! Прото није било још таквих технологија у Русији, није било грађевинских материјала.

Више од 200 уметника и архитеката из 43 земље учествовало је у конкурсу Светови Ел Лисицког. У суштини то је конкурс за најбољи споменик руској авангарди, истакла је у интервјуу за Глас Русије директор московског Музеја архитектуре и члан жирија новосибирског конкурса Ирина Коробјина.

Руска, совјетска авангарда су невероватан полет уметничке мисли, 20-их година Русија је била испред читаве планете. Хероји совјетске авангарде су имали такав осећај да је могуће променити свет, све је у човековим рукама, у његовом таленту. И ова енергетика, жива је до данас. Није случајно што свет сматра величанственим културним доприносом Русије управо авангарду, а дела совјетских авангардиста до данас су у фокусу: када нам долазе чувене архитекте, сви моле да посете споменике авангарде.

Између осталог, таквих споменика данас се сачувало мало, жали Ирина Коробјина.

- Тако се десило да је совјетска авангарда била упечатљива надахнута деценија, и затим је све престало политичком вољом. Традиција се није развила. Можда сада нове генерације архитеката осећају да ову традицију треба преузети, и покушавају да осете у чему се она састоји. То је моћна снага инспирације.

Организатори новосибирског конкурса су поставили сложени задатак: да се направи нови живи објекат који би деловао са градском средином. Ипак победио је споменик који може да се смести на длан – рад британског архитекте Гебора Кларска под називом Црна валута: нешто између чувеног Црног квадрата Малевича и проуна Лисицког. То је многоугаона фигура од црног метала са правоугаоним отвором.

Олга Бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА