BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Главни портретиста Ватикана: вера уједињује људе и континенте

Главни портретиста Ватикана: вера уједињује људе и континенте
19.02.2013. год.

У Риму, пар корака од Ватикана, живи московљанка Наталија Царкова, носилац почасног звања „званични портретиста Римског папе“. Она је радила са Јованом Павлом II и Бенедиктом XVI, који се одрекао престола.По доласку у Италију на усавршавање, дипломац Руске академије сликарства, вајарства и неимарства убрзо је постала портретиста међународног нивоа. Ангажовали су је владарски дворови и аристократе, познате државне личности и кардинали. Једном је Наталију приметио Ватикан.

О сусрету са папом Јованом Павлом II и избору Ватикана да управо она буде званични портретиста, Наталија је за „Глас Русије“ испричала следеће.

- Наравно да није било без божанског провиђења. Стигла сам у Италију са изложбом на три месеца, и Рим је учинио све, да ме не би пустио назад. Почела сам да радим са аристократијом. У то време Римски папа није имао званичног портретисту, иако је био на на челу Свете столице већ 22 године. Мени су понудили, и ја сам урадила портрет, који је превазишао сва очекивања и добио статус званичног.

- Још из детињства били су ми узор, надахнуће - ремек дела Рафаела, Микеланђела, Бернини. Они су постали познати широм света управо радовима за Рисмког папу. Настављање традиције ових великих уметника је велика част и веома велика одговорност. Недавно је у Риму и Вашингтону одржана изложба, на којој су били изложени портрети понтифика за протеклих 500 година: од папе Јулија II, рад Рафаела, до радова Веласкеза, Декатрона, Бернини, као и два моја рада – портрети Јована Павла I и Јована Павла II. На изложби сам била једини „живи“ сликир нашег доба. Два моја портрета су добили част да буду сврстани међу пет најбољих радова изложбе.

За Ватикан није била сметња што сте православне вере?

- Апсолутно не. Сви смо уједињени вером у Христа. И заиста имамо мање разлика, него што се може учинити. Осећам се веома потребном. Овде сам цењена, и са поштовањем се односе према мом стваралаштву.

Како се одвијао рад на портрету Јована Павла II? Римски папа је модел необичан, разликује се од других?

- Када сам примила званичну понуду да урадим портрет Јована Павла II, обузео ме страх: за мене је тај свет још увек био нови. Почела сам да студирам радове Папе, његов живот, да правим скице на аудијенцијама, да би схватила тог човека. И схватила сам како треба сликати Папу: он стоји, нешто као погнут под теретом народне патње, ослоњен на палицу, са погледом у даљину, са љубављу и надом. На слици се налази мала тајна. Када је Папа то уочио, тргнуо се од изненађења. У палици се одражава Богородица са младенцем. У ствари то је „Трећа фатимска тајна“. Почетком 19. века јавила се Богородица и открила деци 3 тајне. Трећа тајне из Фатиме је у томе, да човек у белом, односно папа, пада. Јован Павле II је видео у томе атентат, који је на њега био раније извршен.

За Папу је Наталија урадила три портрета у уљу. Први, поводом 80. годишњице понтифика, који је сада изложен у Ватиканским музејима, где се такође налази њен рад портрета Јована Павла I. Други портрет је наручио културни центар „Јован Павле II“ у Вашингтону, трећи је – поклон кардинала Станислава Џивиша римској базилици Санта Марија дел Пополо, чији је он титуларни настојник.

Како је реаговао понтифик на први резултат вашег „зајдничког“ рада?


- Била сам почаствована да портрет представим у приватној аудијенцији код Папе, и портрет му се веома свидео. Обратио ми се на руском језику: „Ти си Рускиња? Живела руска уметност! Настављај у истом духу!“.

Имали сте прилике да радите и са папом Бенедиктом XVI, који је шокирао цео свет својом неочекиваном изјавом. Да ли сте, лично Ви, очекивали од Светог Оца ову сензационалну одлуку?

- Ја то нисам очекивала, била сам потресена. Неки људи нису веровали томе што се догодило. Ја сам поверовала и чак се нисам зачудила. Можда сам, као изузетно осетљива особа, предосећала то, јер се осећала изузетно напета атмосфера. Била сам срећна што радим са Бенедиктом XVI и желим да кажем, да је он веома јака, дубоко продуховљена личност, човек велике вере и одговорности. Мислим да је управо ова одговорност подстакла Папу на такав корак без преседана у прошлости, изузев три случаја, који немају везе са данашњим временима.

Ви сте прва жена, која се одлучила да да своју верзију „Тајне вечере“. За шта су у Италији то платно прогласили „Тајном вечером трећег миленијума“?

- Трећег миленијума, јер је композиција слике необична. Ја, као да сам зашла са друге стране „Тајне вечере“, и Христос се окреће и нас посматра. Мислим да у нашем миленијуму Христос не може више гледати у небеса, као на претходним сликама, или на хлеб, као на „Тајној вечери“ Леонарда, он треба да гледа на свакога од нас, и као да говори: „Шта то чините, људи, станите!“. Слика је била изложена у Риму за Ускрс, затим је приказана у Милану, сада треба да крене у Њујорк, а затим у Москву. То ми је машта. Идеја је у томе, да вера у Христа уједињује људе и разне континенте.

Нива Миракјан,
 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА