BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Највећи до сада сајам оружја IDEX-2013

Највећи до сада сајам оружја IDEX-2013
18.02.2013. год.

УНЕСКО, организација УН за питања образовања, науке и културе данас је тражена као никад пре. У свету је настала хуманитарна криза, зато без програма УНЕСКО-а много тога из светске баштине може да буде заувек изгубљено. О томе је у ексклузивном интервјуу Гласу Русије испричала стални представник Русије у УНЕСКО-у Елеонора Митрофанова.

УНЕСКО сада преживљава сложени период реформисања. Неопходност претварања ове организације у мобилни инструмент утицаја на ситуацију у свету поклопила се са буџетском кризом, која је настала после одустајања САД од плаћања чланарине. Тако је Вашингтон реаговао на примање Палестине у чланице те организације, мада су САД престале да плате чланарину раније, - истакла је Елеонора Митрофанова.

- Криза је озбиљна. Међутим, као и свака криза, ова ситуација пружа повод да би реформа била одржана свесно и дубоко, јер се нагомилало много проблема. Реформа не значи само редукцију особља и реструктуризацију, већ и покушај да се УНЕСКО учини мобилним живим организмом, мада то није било планирано раније. Она је била створена као интелектуални организам, који реагује на изазове. Међутим, живот се променио. УНЕСКО има много филијала по читавом свету. Важно је појачати те теренске организације ради конкретније користи за земље, у којима оне раде. Поштено говорећи, сагледам догађаје са одређеним оптимизмом. Мислим да ће у САД-ама победити здрав разум, те ће оне схватити да је УНЕСКО организација која је тражена због хуманитарне кризе у свету, кризе морала, кризе идеологије. С тиме су повезане многе друге кризе.

Приритет УНЕСКО-а су Африка и гендерна једнакост, - признаје Елеонора Митрофанова. Иначе се организација бави многим проблемима у различитим областима. Између осталих, велика се пажња поклања програму раног упозоравања о цунамију, програму очувања биорезервата. Велика је улога УНЕСКО-а по питању очувања Светске баштине. У Русији је регистровано 25 таквих објеката, те ће се списак попуњавати, - испричала је Елеонора Митрофанова.

- У Русији се за идућу годину планира уношење у списак Светске Баштине огромног археолошког парка Булгар и острва Свијажск (Република Татарстан). Тамо је извршен колосални рад. То су ближе номинације. Иначе на списку имамо још 18 објеката. Међутим, то није једноставно питање. Треба пажљиво размотрити све за и против пре уношења нечега у Светску Баштину, јер то умногоме ограничава коришћење, ширење територије, развој бизниса.

Нажалост, чак ни укључивање у списак СБ не гарантује очување вредних културних објеката. У време војне инвазије у Ирак амерички тенкови су прегазили рушевине Вавилона. У Авганистану су Талибани уништили кип Буде из 5. века, који се чувао све до 20. века. У Малију устаници су спалили библиотеку са јединственим књигама. УНЕСКО није у стању да то ометне. Међутим, та рганизација може да информише друштво о вредностима, које су остале на Земљи из прастарог доба. Информисање је један од главних задатака УНЕСКО-а, - истакла је Елеонора Митрофанова.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА