BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Магија преображавања Јурија Каљуте

Магија преображавања Јурија Каљуте
10.02.2013. год.

Направити задивљујући живописни свет строго ограничавајући палету боја – то је ауторска идеја сликара Јурија Каљуте. У изложбеној галерији Руске академије уметности у Москви се отвара изложба његових радова „Црвено и црно“. У експозицији се налази око стотину слика и графика из атељеа уметника и приватних колекција. Прошле јесени овај пројекат је био изложен у Државном Руском музеју у Санкт-Петербургу.

Јурија Каљуту сматрају једним од најоригиналнијих сликара данашњег Санкт-Петербурга. У својим радовима он природно спаја традиције академске школе сликарства и оштре, контрастне комбинације, које су карактеристичне за декоративно сликарство, дајући предност емоционалним акцентима бојама. Московска изложба је добила име и по томе што црна боја уједињује гаму живих и пуних боја на платну, и удише дух јединства и племенитости.

Уметник ради са лаконском гамом боја, али ова одлука ни у ком случају не чини његова дела оскудним. У његовом темпераментном сликарству се осећа утицај класика руске уметности Михаила Врубеља, Валентина Серова, Кузме Петрова-Водкина. Активно користећи искуство великих сликара прошлости, Каљута је већ формирао свој препознатљиви стил у сликарству. Уз то, он сматра да је „права реалистичка уметност увек у покрету, да увек тражи нове форме, али да то трагање не сме да постане само себи циљ.“

Јуриј Каљута ради многе жанрове, али је посебно везан за портрете. Члан Академије уметности Сергеј Горјајев га назива „истинским витезом портретног сликарства“. Према речима Горјајева, сликар поседује „оштровидост, свежину колорита, виртуозну лакоћу четкице и поетику душе“. Јуриј Каљута не крије да је одушевљен стваралаштвом румунског сликара Корнелија Бабе, који је радио у складу са традицијом реализма, блиској техници старих мајстора. Радови Бабе, које је сликар видео пре 20 година, су оставили јак утисак и до сада, према речима уметника, му стоје пред очима. Јуриј Каљута посебно цени „пажљив однос према човеку, а, такође, и несумњиве новаторске црте којима је, сваки од набројаних аутора, допринео развоју портретне уметности.“ Сликар тежи, не само, да пренесе спољни изглед модела, него и много пажње посвећује духовној страни личности коју слика.

Стручњаци Каљуту називају формираним мајстором и говоре да је он успео да нађе свој пут у уметности. Руски сликар, вице-председник Руске академије уметности, професор Јефрем Зверков, је истицао да Каљута „види свет око себе активно, динамично и врло индивидуално. Јуриј Каљута је уметник који мисли и који има велики стваралачки потенцијал“.

Армен Апресјан,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА