BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Седам руских музеја чије колекције можете погледати на интернету

Седам руских музеја чије колекције можете погледати на интернету
19.04.2020. год.


Нема потребе да путујете у Москву или Санкт Петербург како бисте посетили ове музеје. Њихове колекције су дигитализоване и бесплатно доступне онлајн, пише Russia beyond. 


1. Ермитаж

Један од највећих и најпознатијих музеја на свету немогуће је обићи у једној посети, чак и ако тамо проведете читав дан. Зато покушајте да „прошетате” његовим наизглед бесконачним дворанама корак по корак уз помоћ водича кроз Уметнички пројекат Гугла (Google Art project) или посетите сајт Ермитажа, где у дигиталној архиви постоји веома згодна навигација кроз жанрове и називе експоната.

У одељку 
„Изабрана дела” пронаћи ћете готово све најважније и најређе предмете по којима је позната колекција Ермитажа: слике познатих руских и страних сликара, Фабержеова јаја, избор скулптура и накита.

2. Третјаковска галерија

Ово је још један веома важан руски музеј који свакако треба да посетите. У њему се налазе неке од најпознатијих слика руских уметника. Заправо, највеће руско уметничко благо је ту.  

Зато помоћу 
Гугла у 3D технологији изађите на њихов званичан сајт, који садржи око 180 хиљада дигитализованих експоната. Онлајн галерија је, иначе, доступна на 12 језика, док офлајн има само натписе на руском и енглеском!

3. Руски музеј

Још једна ризница руског националног блага распоређена је у неколико здања Руског музеја у Санкт Петербургу, али њена онлајн верзија вам омогућава да најлепше и најважније предмете погледате не прелазећи ове велике раздаљине. А они су распоређени по историјским периодима и врстама уметности.

Осим тога, водич кроз 
Google Art Project омогућава вам 3D обилазак унутар зидова главне зграде Руског музеја: Михајловског дворца.

4. Пушкински музеј ликовних уметности

Овде се налази много тога, од артефаката сумерске цивилизације до скулптура и архитектуре старог Египта и Грчке. Музеј је отворен у време владавине Николаја II, последњег руског цара, и био је први ове врсте у Русији. Има највећу колекцију савршених копија светских уметничких дела.

Можете прошетати музејом помоћу водича 
Уметничког пројекта Гугла или кренути у виртуелни обилазак на њиховом сајту (који је доступан на више језика).

5. Музеј космонаутике

Завирите у свемирску станицу МИР, погледајте свемирске скафандере разних легенди космонаутике и истражите свемир на мноштво других начина – сва ова едукативна забава могућа је са водичем кроз Уметнички пројекат Гугла.

Овај музеј такође поседује велику колекцију фотографија и портрета космонаута, као и неке њихове личне премете.

6. Мултимедија Арт Музеј, Москва (бивши Дом фотографије)

Овај музеј је лансирао велики онлајн пројекат „Русија у фотографијама” који садржи преко 100 хиљада снимака из његових архива. Корисници су подржали ову иницијативу и сада аплоудују фотографије из својих приватних колекција.

Вебсајт има згодну временску опцију, где можете изабрати неку годину и погледати избор фотографија из тог временског периода. Сајт је засад само на руском језику.

7. Музеј „Мосфилма”

Свим филмофилима биће изузетно занимљиво да помоћу водича Гугловог уметничког пројекта прошетају кроз једну од највећих колекција совјетских филмских постера, сценографија и познатих предмета који су коришћени на снимањима. Музеј најпознатијег филмског студија у Русији има чак и колекцију аутомобила који су коришћени у најлегендаранијим филмовима.

А на 
званичном сајту музеја можете да обиђете студио и видите реквизите и сетове из најразличитијих филмова, као и тематске павиљоне који по жељи редитеља могу да се трансформишу у готово било шта!

Александра Гузева,
Russia beyond



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА