BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Амерички увоз руске нафте забележио рекорд упркос растућим политичким тензијама

РТ: Амерички увоз руске нафте забележио рекорд упркос растућим политичким тензијама
25.03.2021. год.

Тешки разговори о енергетским питањима не спречавају САД да купе рекордни удео руске сирове нафте у 2020. години. Америчке рафинерије, како се извештава, дневно су узимале 538.000 барела руске сирове нафте и нафтних деривата, чиме су обориле рекорд стар десет година.


Према подацима које је објавила Управа за енергетске информације (ЕИА), САД су купиле највише руске сирове нафте од 2011. године, када је количина увоза руске нафте износила 624.000 барела дневно.

Русија је 2020. постала трећи највећи добављач нафте у САД, надмашивши Саудијску Арабију, највећег светског извозника, према Блумберговим извештајима на основу царина и података ЕИА. Удео Русије у америчком увозу нафте тренутно износи рекордних седам одсто.

У међувремену су Канада и Мексико били водећи извозници сирове нафте у САД прошле године. Канада је испоручивала 4,1 милион барела, док је Мексико око 750.000. Просечни увоз нафте из Саудијске Арабије износио је само 522.000 барела дневно прошле године.

Раст извоза нафте из Русије узрокован је недостатком приступа венецуеланској сировој нафти, која је на мети америчких санкција. Штавише, пошиљке сирове нафте из земаља ОПЕК значајно су смањене усљед договора о смањењу производње.

Америчке енергетске компаније, укључујући "Ексон Мобил", "Шеврон" и "Валеро Енерџи", биле су међу кључним купцима нафте и нафтних деривата руских произвођача.

Повећање куповине руске нафте од стране САД долази усред дугогодишњих тензија између Москве и Вашингтона. Бела кућа упорно минира руски пројекат гасовод "Северни ток 2", упозоравајући европске савезнике да не постану превише зависни од руских залиха енергије. Администрација Бајдена и даље прети санкцијама европским партнерима на пројекту.

Прошле године је Трампова администрација ставила на црну листу трговинске подружнице руског државног нафтног предузећа "Росњефт", саопштивши да је Венецуели пружила финансијски спас. Међутим, ниједна друга руска предузећа нису била мета, остављајући правну рупу за америчке компаније, које су наставиле да купују руску нафту и њене производе.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Art Wager 7 / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Лобирање за резолуцију Генералне скупштине УН о „геноциду” у Сребреници је још један покушај Запада да изврши притисак и покори Србе из БиХ, а уз њих и све остале...


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...

Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Нова прилика за студентску праксу у НИС-у


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА