BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Са поносом се сећамо херојских дела“

„Са поносом се сећамо херојских дела“
24.03.2021. год.

Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић положио је данас, поводом Дана сећања на страдале у НАТО агресији, венац на спомен обележја "Споменик погинулима у току ратова ‎1990-2020. и НАТО агресије на СРЈ 1999. године" у Центру Куршумлије и крај Спомен обележја у касарни "Топлички устанак", саопштило је Министарство одбране Србије.
 
После полагања венца на спомен обележје у куршумлијској касарни министар Стефановић рекао је да данас одајемо пошту храбрим браниоцима наше земље на месту где је било истурено командно место Треће армије и где је првог дана агресије живот изгубило 11 припадника наше војске, официра, подофицира и војника и још 27 је рањено. 

– Ми смо као војска, као земља, дужни да се сећамо ових људи зато што су они дали оно што је најважније и највредније што су имали, али још важније да наставимо да градимо онакву Србију какву би они волели данас да виде. И мислим да Србија вођена председником Вучићем и Владом Србије управо гради такву Србију у којој се ради вредно и у којој наша војска јача – истакао је Стефановић и нагласио да је таква војска гарант безбедности који омогућава да становништво наше земље живи слободно.


 
– Слобода значи да имате довољно опремљене јединице, довољно људи, довољно технике да свакоме можете да кажете да је Србија ту за мир и стабилност, али да нико не помисли да је нападне, да угрози безбедност њених грађана – истакао је министар одбране.
 
Обраћајући се окупљенима испред спомен обележја у центру Куршумлије министар је подсетио да је то град који је међу првима бомбардован током НАТО агресије на нашу земљу.
 
– Током НАТО агресије у Куршумлији нису погађани само војни објекти. Гађане су и школе, болнице, куће, цивилни објекти. Вртићи чак!  Током 78 дана у Куршумлији су страдали  припадници војске и полиције, цивили, а у селу Мердаре једанаестомесечна Бојана у наручју свог оца. Данас одајемо почаст нашим јунацима, свим грађанима, војницима, полицајцима, који су изгубили живот током агресије на нашу земљу – рекао је министар Стефановић.
 
Он је истакао да се са поносом морамо сећати тих људи и њихових херојских дела, јер они су за слободу наше отаџбине дали оно највредније што су имали - своје животе. 



– У тих 78 дана НАТО агресије, захваљујући високом моралу, захваљујући одлучности, захваљујући обучености и спретности, иако знатно слабији, не жалећи своје животе и не марећи ко је противник, припадници наше војске чинили су немогуће, бранили су своју отаџбину једину коју су имали, једину коју имају, и нису је изгубили. Војска Србије била је и јесте и увек је уз свој народ. Ми смо поносни на те људе у нашим редовима који су показали да то велико срце у свакоме, које куца за Србију, никада не може да буде заустављено – истакао је министар одбране.
 
Према министровим речима страховито и безумно разарање наше землље у којем је страдало на хиљаде људи и 22 године након тога остало је некажњено, али је наш народ остао храбар, пркосан и вредан и поново је подигао своју земљу из рушевина.
 
– Свуда око нас, данас у нашој земљи ничу и нове фабрике и нове болнице и нови вртићи и Србија има чему да се радује. Има да се радује доброј  будућности, има да се радује напретку своје земље, има да се радује ономе што заједнички градимо, поправљамо, стварамо ново  - нагласио је Стефановић и додао да је наш посао да бринемо и о породицама оних људи који су за Србију дали своје животе.

 
Поред министра одбране, на спомен обележја венце је положио и председник Општине Куршумлија Радољуб Видић, представници СУБНОР-а и чланови породица и поштоваоци дела жртава НАТО бомбардовања.
 
Министра Стефановића током данашње церемоније пратили су бригадни генерал Саво Иришкић, начелник Управе за људске ресурсе Ј-1 Генералштаба Војске Србије и бригадни генерал Слађан Стаменковић, командант Треће бригаде Копнене војске.

Министар одбране др Небојша Стефановић састао се, после церемоније у касарни „Топлички устанак“, са Миленом Николић, ћерком резервног капетана прве класе Милована Илића, који је 1999. године изгубио живот у НАТО бомбардовању касарне у Куршумлији. Она је запослена као стоматолог у 37. механизованом батаљону.  Сећања на први дан агресије са министром одбране поделила је и Радица Славковић, медицинска сестра која је била међу првима који су притекли у помоћ страдалима 24. марта 1999. године.
 
НАТО агресија 19 земаља чланица западне војне алијансе почела је увече, 24. марта 1999. године. Одлука о агресији на СР Југославију донета је без одобрења Савета безбедности Уједињених нација.
 
Припадници војске, али и народа, 78 дана херојски су  бранили земљу свим расположивим средствима. Агресија је окончана Војнотехничким споразумом из Куманова 9. јуна 1999. године и потписивањем Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација.
 
Поводом Дана сећања – 24. марта у свим организационим јединицама Министарства одбране и Војске Србије минутом ћутања одата је почаст страдалим у НАТО агресији, а на спомен обележја погинулим припадницима положени су венци.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...

Нова прилика за студентску праксу у НИС-у



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА