BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како је Русија оптуживала Царнајева пред CIA и шта је од тога испало

Како је Русија оптуживала Царнајева пред CIA и шта је од тога испало
28.04.2013. год.


Тужне изјаве Зубејдат Царнајеве о невиности њених синова сигурно су изазвали осећај дежа-ву код многих Американаца, који се сећају некадашње бројне репортаже из Чеченије.

Сличне жене су тада исто тако плакале пред камером и исто тако тврдиле да је тај и тај екстремиста невин, да су му подметнули кривицу, преварили га итд. Амерички новинари су веровали тим дамама. Уредништва и јавно мњење су веровала вероватним жртвама – како да не верују женама, представницама по свој прилици потлачене етничке мањине? Даме у марамама, које плачу, биле су много убедљивије од генерала, јавних тужилаца или неких тамо чиновника у пословним оделима. Због тога су америчке новине током више година биле пуне чланака о племенитим или у сваком случају «превареним» терористима и о малом, али храбром народу који угњетава Москва.

Међутим, Бостон је друга прича. Експлозија је усмерена не против Руса, већ против Американаца. Камере су снимиле ранце са експлозивом. Постоје и становници, који су видели Тамерлана и Џохара како су дочекали хицима и бомбама полицајце, који су покушали да их ухапсе. «Преварили» су терористи себе саме – својом подмуклошћу, незахвалношћу и презиром према људском животу. Надам се, да је људима у САД-а, који имају бар неку меморију, постало је јасно: повезани с терористима родбинским и етничким везама даме у марамама имају потресан таленат аутосугестије, када претварају терористе у невине жртве околности. Не би се смело веровати свим речима тих дама. Штета, што то постаје јасно сувише касно, о чему се, између осталог, доста детаљно изјаснио председник Путин приликом директног преноса.

- Русија је сама жртва тероризма. Увек сам негодовао када су наши западни партнери, као и ваши колеге из западних медија – када су они наше терористе, који су извршили сурове терористичке акције, називали «устаницима». Скоро никад их нису називали терористима. Међутим, проблем је у томе, што су им, терористима, пружали помоћ – информативну, понекад директно, понекад индиректно - и политичку, финансијску подршку. Таква је подршка увек пратила њихову делатност на територији Руске Федерације.

Данас се у Америци врши истрага: зашто амерички специјални ресори нису узели у обзир упозорења својих руских колега да је Тамерлан Царнајев опасан радикал-исламиста. Дописник листа «Њу-Јорк тајмс» Мајкл Шмит је открио да је уствари из Русије стигло два саопштења. Прво је руска страна покушала да убеди у то ФБИ. Када он није нашао у Тамерлану Царнајеву ништа опасно, упозорење о опасности добила је и ЦИА. Међутим, ни америчка обавештајна служба није озбиљно прихватила забринутост Руса. Зато данас «јастребови» у конгресу траже строжу миграциону политику. Односно, грехе браће Царнајевих морају да плате Латиноамериканци, Руси, као и други странци, који намеравају да живе у САД-ама. Генерал-мајор Џон Алтенберг у одговору на питања нашег вашингтонског бироа препоручио је америчким сенаторима, који се огорчено боре за безбедност, да не пребацују на имигранте грешке своје сопствене политике.

- Разочарала ме је чињеница што политичари користе тај инцидент да би опонирали имиграционој реформи у САД-ама или ставили је под знак питања. Та је реформа потребна земљи, имамо 11 милиона људи, који илегално живе у САД-ама. Мислим, бостонски инцидент не сме да утиче на имиграциону реформу. Осим тога, нисам сигуран, да је имиграциона политика тај инструмент, којим морамо да осигурамо безбедност граница. Постоје и други методи осигурања безбедности – например, обавештајна служба, размена информација.

Свакако, трагедија у Бостону није последица имиграционе реформе, већ резултат конкретних грешака америчке политике у области спољних веза и безбедности. Поједностављени поглед на рат у Чеченији као на праведни устанак против злогласног руског империјализма резултирао је погрешним одлукама. Пут у САД је био отворен за бивше екстремисте, чланове такозване «владе» Шамила Басајева, који је, подсећам, био премијер уз Масхадова. Молбе Русије о екстрадицији тих људи су биле одбијене још почетком миленија. Зато та господа радо издају у САД-ама успомене – књига бившег шефа ичкеријске дипломатије Иљаса Ахмадова је изашла с предговором Збигнева Бжезинског. Давно није тајна, који фондови сарађују с бившим чеченским терористима. Није случајност да одмах после терористичке акције фонд «Џжејмстаун» није нашао ништа боље него да пориче везу Царнајевых с међународним исламистичким илегалствомм. И то, као доказ тога свог убеђења Џжејмстаун је још једном објавио старе чланке професора Глина Виљемса – предавача високе школе, где је студирао Џохар Царнаев, чије су приче о тобожњим херојима, чеченским екстремистима могле да подстакну 19-годишњег Царнајева за терористичку акцију. Све то ствара неповољну ситуацију за сарадњу између специјалних ресора Русије и САД, што је био приморан да призна и Путин приликом директног преноса:

- И раније смо казали да се треба бавити не декларисањем заједничких опасности, већ сарадњом. Ова два злочинца су на најбољи начин потврдили правилност наше тезе.

Ради обнављања кооперације руских и америчких специјалних ресора има још време. Међутим, време, које пролази после бостонске терористичке акције, смањује те могућности. Зато о такозваној «вредносној несагласности» наших специјалних ресора данас активно пишу сви ти фондови, новине и аутори – који, природно, апсолутно нису заинтересовани за руско-америчку сарадњу.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Коллаж: © Johannes Hirn/FBI/vk.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о...


Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација...

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила


Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА