BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Авганистан: разговор још није завршен

Авганистан: разговор још није завршен
18.03.2013. год.

Једним од главних манифестација СБ УН, на чијем челу се у марту налази Русија, експерти сматрају заказано за овај уторак отворено заседање Савета, посвећено ситуацији у Авганистану. Оно ће протећи под председавањем шефа руске дипломатије МСП Сергеја Лаврова. Ради учешћа позвани су министри иностраних послова земаља чланица СБ УН и Авганистана.

Треба приметити да авганистанска тематика никада није излазила из видокруга руске дипломатије. И не само због недавне историје везане за десетогодишње присуство армије бившег СССР у тој земљи. Предстојећи завршетак мисије Међународних снага за подршку безбедности Авганистана 2014. године, која се реализује под окриљем НАТО-а, изазива низ питања. Она су повезана са даљом судбином датог региона, који се налази у тесној географској близини од Русије. До краја 2014. године трупе коалиције које су ушле овамо у децембру 2001. године према мандату УН ради осугурања безбедност после свргавања режима талибана, треба да напусте Авганистан. Даља мирнодопска обнова земље исцрпљене ратом треба да буде предата представницима локалне власти и националних снага безбедности које представљају армија и полиција. Питање да ли су оне за то спремне данас је једно од најважнијих за решавање проблема Авганистана.

О бојазнима које су се појавиле код руских и не само руских политичара и експерата говорило се прилично много. То је и опасност од реванша Талибана у броби за власт и могуће проширење тока наркотика у Русију и даље у Европу, као и много тога другог. Зато у оквиру састанка министра иностраних послова и одбране Русије и Велике Британије у формату два плус два који је одржан ових дана у Лондону, Сергеј Лавров је изразио уверење у то да ако коалиција прихвата одлуку о заврештку своје мисије у Авганистану према мандату СБ Ун, она мора да поднсесе извештај о реализацији датог мандата. А по мишљењу министра одбране, генерала армије Сергеја Шојгуа, тема Авганистана треба додатно да буде размотрена, посебно што се тиче периода после 2014. године.

У последње време уз саопштења из Авганистана о новим терористичким актима које су извршили терористи самоубице, додати су коментари експерата поводом све веће нервозе авганистанског лидера, ако се тако може рећи. За време недавне посете новог шефа Пентагона Чака Хејгела овој земљи, Хамид Карзај је изјавио ни виш ени мање да су експлозије које су дан раније теористи подметнули у Кабулу и Хосту повољне по Американце. Карзај је изјавио да Америкнаци воде тајне преговоре са талибанима. Са америчке стране, наравно, уследио је врло оштар одговор. Шта овде одговара стварности, а шта је плод уобазиље западног штићеника у Кабулу, тешко да вреди нагађати. По мишљењу шефа одељења за европску безбедност Европског института Дмитрија Данилова, то потврђује недопходност наставка разговора на авганистанску тему.

- Преформатирање међународног присуства у Авганистану сасвим природно интензивира међународни дијалог у свим форматима, између осталог у УН, говори Данилов. Реч је о томе да се сачува строги баланс по две линије. Прва се описује термином „не нашкоди“ – тачније очување крхке стабилности. А друга се састоји у томе да свака страна тежи да ојача своју позицију.

Бивши војни лекар и оснивач немачког фонда Помоћ деци Авганистана Рајнхард Ерес не очекује грађански рат у Авганистану, као што је било после одласка совјетских трупа, али предвиђа друге проблеме.

- Не мислим да ће се после одласка НАТО снага 2014. године тамо разбуктати братоубилачки грађански рат, рекао је доктор Ерес у разговору за Глас Русије. Плашим се јачања криминала, пошто авганистанска полиција нема потребну припрему. И плашим се такође претварања одређених региона земље у цитаделе наркобизниса.

У сваком случају, разговор о будућности Авганистана још није завршен. И последња реч некоме једном не треба да припада.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о...


Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација...

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила


Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА