BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Будућност кинеске стратешке авијације

Будућност кинеске стратешке авијације
14.02.2013. год.

 Рособоронекспорт крајем јануара прекршио је сопствену политику и оповргао гласине о томе да се припрема испорука партије бомбардера Ту-22М3 у Кину. Обично компанија је коментарише тржишне гласине. Али информација о продаји ових авиона Кини појављивала се последњих година тако често и почела је да стиче тако широк одјек да није могла да остане игнорисана.

Продаја Ту-22М3 Кини била је немогућа у принципу због узрока техничког карактера. Производња овог авиона била је прекинута 1993. године и више није обнављана. Морале би да се потроше милијарде долара како би се једноставно вратила у производњу конструкција из 70-их. разматрање принципијално немогућег пројекта продаје Ту-22М3 одвлачи пажњу од реалних процеса који се дешавају са кинеским бомбардерима.

Зна се да је 2009. и 2011. године Кина склопила уговор за 239 мотора Д-30КП2 који се користе у новим бомбардерима Н-6К и новим авионима Y-20 и раније продатим Кини Ил-76. Али Y-20 се налази још у стадијуму почетка летачких проби, Ил-76 у Кини нема толико много да се оправдавају такве куповине. Основни део мотора намењен ј еза Н-6К, најсавршенији кинески авион направљен на данашњи дан на бази совјетског бомбардера Ту-16. Сваком таквом авиону потребна су два мотора и он носи по 6 крстарећих ракета домета од преко 2500 километара.

Тако чак 60 Н-6К са увећаним дометом захваљујући новим моторима, може, истовремено стартовавши са база на територији Кине, да примени до 360 крстарећих ракета у било ком региону Источне Азије. таке могућности масовне примене крстарећих ракета тренутно имају само САД. Кинеска даљња авијација већ сада може да постане важан фактор баланса снага у региону.

За даље увећање њених могућности Кинезима нису потребне совјетске авијационе платформе из 70-их година. Наредни корак у развоју Н-6К треба да буде добијање спостобности пуњења горива у ваздуху. Ради тога је пторебно не само изменити конструкцију авиона, већ и добити снажније авионе за пуњење горивом.

Пробе кинеског тешког транспортног авиона Y-20 које су почеле недавно, уливају наду да ће Кина убудуће добити свој сопствени тешки авион за пуњење горивом. У кинеским публикацијама потребе ратног ваздухопловства Кине за авионима за пуњење горивом процењују се на 30 летелица. Али пошто је серијска производња Y-20 немогућа пре 2017. године, Кина покушава већ сада да купи ове авионе у иностранству. Кина има уговор са Украјином за испоруку 3 авиона за пуњење горива Ил-78 совјетске производње из резерви украјинског ратног ваздухопловства. Овај уговор је извршен или ће бити извршен у скорије време. Вероватно ће сличне куповине у бившим совјетским републикама бити настављене.

Појава авиона за пуњење горивом ће отворити пут за опремање авиона Н-6К и њихових крстарећих ракета нуклеарним бојевим главама. Јака страна стратешких бомбардера је могућност њиховог коришћења у критичном периоду за дежурства у ваздуху са нуклеарним крстарећим ракетама. Дежурајући сатима у безбедној зони изнад сопствене територије и пунећи се у ваздуху, бомбардери су недостижни за противника. Тако они могу да одбију покушај наношења удара.

У целини, у скорије време кинески бомбардери могу да се претворе како у ефикасан елемент застрађивања за могуће опоненте у Источној Азији, тако и у важну компоненту кинеских стратешких нуклеарних снага.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © ru.wikipedia.org/Retxham/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о...


Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација...

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила


Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне...

Izborna kampanja koja je u svom finišu, manifestuje svoje uticaje na najneverovatnije načine.  


На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА