BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кинески аналог Ил-76

Кинески аналог Ил-76
06.02.2013. год.

Кинески авион Y-20 први пут се подигао у ваздух. То је обзиљно претендовање ратног ваздухопловства Кине на формирање сопствене војно-транспортне флоте. Управо у тој области Кина највише заостаје за САД и РФ. Према саопштењу листа Женмин жибао, лет Y-20 изведен је 26. јануара упровинцији Шенси. Да Кина планира да испрова свој први тешки транспортни авион на том аеродрому постало је јасно још у децембру 2012. године. Тада су се у медијима појавиле прве фотографије новог авиона.

Тренутно Кина зависи од испорука модификација Ил-76 из Русије, али чак нови авион не може да осигура потпуну самосталност кинеске војске од Русије и произвођача земаља ЗНД. Војни експерти сматрају да је тежак транспортни авион сопствене производње за кинеско ратно ваздухопловство чак важнији од амбициозног пројекта вишенаменског ловца пете генерације Ј-20 који је први пут полетео 2011. године.

Авион Y-20 направила је Сианска ваздухопловна компанија. По подацима војних експерата, разрада се водила од 90-их година, а добила је првостепено државно финансирање 2006. године. Пројекат транспортера од 200 тона, касније Y-20 утврђен је три године касније. Тада су започели радови на стварању летачког прототипа.

Кинески транспортни авион је мањи по размерама од америчког транспортног Боинга С-17 Глоубмасетера 3. Он споља личи на Ил-76, има практично исте габарите и склоп крила, али нема одвојену кабину за навигатора, због чега је посада смањена до три особе. Карактеристике Y-20 превазилазе класични Ил-76. Кинески медији, позивајући се на војне изворе, пишу да је максимално корисно оптерећење овог авиона 66 тона у односу на 60 код модификације Ил-76МФ. Максимални домет са максималним оптерећењем код Y-20 износи 4400 километара. Између осталог, потврда ових карактеристика за сада не постоји, кинеска телевизија помиње само 60 тона корисног оптерећења и крстарећу брзину од 630 километара на сат.

Кинеска авионска индустрија и даље зависи од Русије. На огледном обрасцу Y-20 постављена су четири турбомлазна мотора Д-30 разраде ОКБ Соловјова их 60-их година. Кина рачуна на моторе WS-20 и рачуна да их постави на серијске обрасце Y-20, али у којој фази се налази њихова разрада, за сада се не зна. Због застарелих мотора по тактичо-техничким карактеристикама кинески авион заостаје за најновијим руским транспортним авионом Ил-76МД-90А, који је први пут полетео у октобру 2012. године. Максимални домет новог руског авиона износи 5000 километара уз максимално оптерећење, а нови мотори ПС-90А-76 осигуравају велику уштеду и брзину од 850 километара на сат. Такође код експерата изазива сумњу да је разрада Y-20 вођена искључиво снагама кинеских инжењера. Амерички медији отворено тврде да ј екрило кинеског авиона разрађено у Украјини у концерну Антонов.

Ако пројекат Y-20 буде успешан и нови авиони покажу пријављене карактеритике, Кина може да започне производњу 300 авиона тог типа, како би формирала стратешку војно-транспортну флоту, која по могућностима не би заостајала за ратним ваздухопловством Русије и САД.

Могуће да пробама новог транспортера Кина жели да придода себи ауторитет у територијалном спору око острва у Источном кинеском мору. Пекинг тврди да јачање војне моћи није усмерено ни против кога, али наставља да увећава трошкове на војску. 2012. године, према пдоацима Стоклолмског института за истраживање проблема мира, они су износили 143 милијарде долара. Према прогнозама европских експерата, до 2015. године ова цифра ће скочити до 238 милијарди долара.

Антон Уриновски,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ВПК.name/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о...


Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација...

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила


Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА