BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Права руска рибља чорба: Традиција дуга десет векова

Права руска рибља чорба: Традиција дуга десет векова
01.06.2017. год.


Ово јело је у Русији познато од давнина, и још увек је омиљени специјалитет. Питање је само да ли је данашња чорба иста као она коју су јели наши преци? Учесници годишњег фестивала ростовске рибље чорбе покушали су да одговоре на то питање.

Фестивал „Велика ростовска рибља чорба – 10 векова традиције” одржава се већ четврти пут. То је најпрестижнији догађај у сфери гастрономског туризма (прво место на националној ранг-листи Russian Events Awards). Ове године је на ово аматерско такмичење дошло 17 екипа из различитих градова Русије. Свака је представила свој оригинални рецепт рибље чорбе, а специјалитете је оцењивао жири који су чинили професионални кувари.

Чорба којој не треба шпорет

Скоро свака земља има своју традиционалну рибљу чорбу. Постоји шпански бујабес, фински лохикеито са павлаком, италијански чопино... Једна од најважнијих одлика руске рибље чорбе је једноставност састојака који су свакоме увек при руци.

Илустрација: Ника ЧајкинаИлустрација: Ника Чајкина

„Таква чорба се може направити од чега год хоћете”, прича један учесник фестивала. „Наша екипа прави чорбу са дивљом пшеницом. То у неку руку подсећа на кашу од секире из руске бајке (тако се у преносном смислу каже за резултат који је постигнут и поред првобитног недостатка потребних састојака). Она се може правити од било које рибе. У нашем случају то су лосос, бакалар и караш. У питању је универзална чорба. Може се правити и код куће на шпорету, и у природи.

 

 

 

Десет векова традиције

Рибља чорба се на руском зове „уха”. То је једно од најстаријих и најомиљенијих јела руске кухиње. Помиње се још у 11 веку. Истина, раније се тако звала свака чорба, а не само рибља. Најпре се правила од дивљачи, трава и поврћа. Тако се звала и говеђа или пилећа чорба, што се помиње у многим старинским рецептима. Почев од 15. века „уха” се прави углавном од рибе, а назив је тек од краја 17. века почео да се користи само за рибљу чорбу.

Илустрација: Ника ЧајкинаИлустрација: Ника Чајкина

Ова чорба се кува од скоро свих врста рибе. Важно је да буде бистра и да се комади рибе не распадну. По правилу се састојци ваде из чорбе чим се скувају, а касније се додају у тањир када се јело сервира.

Права руска рибља чорба се увек кува без поклопца на умереној и слабој ватри како би остала бистра. Од зачина се додаје само мало зелени, ловоров лист, со и бибер. Класична руска „уха” има неколико варијанти. Бела се прави од смуђа, врсте гргеча (Gymnocephalus cernuus) и сига (Coregonus lavaretus), а црна од караша и шарана. Црвена или ћилибарска се кува од црвене рибе, на пример од лососа или моруне. Додаје се и мало шафрана да би боја била изразитија.

Чорба за цареве и просјаке


„Уха” је универзална чорба. У зависности од врсте рибе она може бити јело за сиромашне или префињени специјалитет за гурмане. На царским пировима је права „уха” била спој пилеће и рибље чорбе коме се додавало бело вино или вотка. Сервиран је рибљи растегај (пуњено рибом дугуљасто квасно пециво са великим отвором у средини), као и земичке с луком или мале пирошке.

Екипа победника. Илустрација: Ника ЧајкинаЕкипа победника. Илустрација: Ника Чајкина

На фестивалу у Ростову је представљено много занимљивих варијанти тог чувеног јела. Победила је екипа која је припремила „уху” направљену по руском рецепту старом преко 300 година. Скувана је у казану запремине 300 литара. Штета је што не можемо да је пробамо.

 

Царска уха, или уха на манастирски начин

То је пилећа чорба из које се састојци ваде из котла чим се скувају, да се не би распали. После пилетине се додаје ситнија риба. После гргеча се кувају смуђ и штука, а затим кромпир, шаргарепа и мало црног лука.

 

 

Ника Чајкина, Руска реч



  • Извор
  • фото: Илустрација: Asiansupper via Flickr / Руска реч/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о...


Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација...

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила


Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне...

Izborna kampanja koja je u svom finišu, manifestuje svoje uticaje na najneverovatnije načine.  


На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА