Почетна страница > Новости

Ненад Стевандић: Долази ли вријеме раскола и нестабилности?

Ненад Стевандић: Долази ли вријеме раскола и нестабилности?
06.03.2013. год.

 Након пада, пардон, реконструкције Владе РС, ја бих лично, по логици ствари, требао бити задовољан.

Двојица министара које сам, да се тако изразим - дужио, први су ''пали'''. Ради се о министрима здравља и полиције. Двије године сам указивао на катастрофалан рад ових министара који су имали несумњиво велику политичку заштиту и то кумовско-земљачког типа.

Међутим, разлога за задовољство нема, јер се не назире дисконтинуитет од погубних принципа који су важили у претходној Влади РС. О одговорности, (кривично-правној, наравно) нико не говори ни ријечи. Шта ријечи? Ни слова !

Ужасава ме могућност да се критички рад, анализе и материјални докази, потроше само на принципе типа: “Сјаши курта да узјаше Мурта“. Па онда да се ти погубни принципи преточе у будућу предизборну кампању која ће бити само позиционирање за диобу новог постизборног плијена који ће да черече побједници. Читај, остатака Републике Српске.

Можда сам погрешно васпитан, али убијеђен сам да би у сваком послу требало да се фаворизује знање, успјех, позитивни биланси и искуство. Дакле, дисконтинуитет у подјели плијена, лоповлуку и непотизму, а успостављање критеријума стручности и одговорности.

Сума сумарум је да се политичка и социо-економска ситуација усложњава. Расту социјалне тензије и фрустрације. На прољеће ће стварно пропупати немири, било домаћи, било спонзорисани страним пестицидима. Кад почне, биће неизвјесно, а ако се заврши међусрбским сукобима и крахом РС, неће ни бити важни ко је почео и да ли је било планиране завјере или је народу дошло до гуше. Одговорност је на власти која је РС довела у позицију да је могу угрозити социјални немири.

Платформа СДС-СНСД која нам је, ако ћемо бити искрени, омогућила двије године мира од насртаја на Устав РС и преостале надлежности, почела је да пушта воду. Ја лично за то кривим СНСД, али је и то мање битно ако платформа потоне. Тада ће једни да се погуше, а други оду на носач авиона!

Власт у РС је купила неко вријеме реконструкцијом владе, али је истоврмено отворила међусрбски фронт у Сарајеву. Тешке и непримјерне ријечи и препуцавање преко медија говоре о недораслости за велики национални посао “представљања интереса РС на нивоу БиХ једним гласом“. Да ли су мотиви били неискрени? Свеједно је ако пропадне.

Ни геополитичке прилике нам не иду на руку. Завршавањем косовског питања које иде крају свом, поново ће се БиХ- РС ставити у тежиште збивања, као једини незавршен статус на Балкану. Сејдић-Финци, приче о четири регије, као и јачање националног вехабијског набоја, само су припрема за оно што нам слиједи.

И како ћемо се поставити?

Несложни смо и посвађани и гдје треба и не треба. Са нараслом политичком мржњом и незадовољством народа. Са много криминализованих институција и заштићених функционерских, да простите „битанги“, које су нам добро опљачкале републику, а народ обесхрабриле за било какво трпљење у тзв. националном интересу.

Власт се оправдано боји прољећа, али се не би бојали да су функционери поштено радили свој посао. Да није, рецимо,  МУП утврдио да буџетски криминал износи око 107 милиона КМ, али никога нису ухапсили. Да Српске шуме немаји око 60 милиона ненаплативих потраживања, а ненаплативост је утврдио лично директор који их је и створио. Врана врани очи не вади! Здравствени систем је у дубиози готово читаву вриједност годишњих прихода фонда здравственог осигурања. У том систему министар здравља је за шест година мандата купио три скупоцјена службена џипа ( два Нисан ''Мурана'' 3,5 бензин - који се користе само за иживљавање или за модне ревије и један Фолксваген ''Туарег''. Укупно преко 400 000 KM из наших џепова.)

Нормално је онда да нема цитостатика, антибиотика и неопходног медицинског материјала. Небројене су министарске и функционерске злопотребе, проневјере и баханалије, а људи који су на њих указивали проживјели су прави пакао на својим радним мјестима. Осјетио сам то на својој кожи. А онда ће нас ти исти који су РС ослабили, опљачкали, посвађали и фрустрирали, позвати да је бранимо. Ваљда треба своју љутњу на корумпирану власт да претвормо у мотив за одбарну РС ?

То је прилично неизвјесно, да не кажем неизводљиво, и то би владајућа елита требало добро да зна. Иако ја лично могу да перципирам и друкчије и да толико волим РС да сам и на таква понижења и жртве спреман, па послије кад РС сачувамо, да хватамо лопове. Али шта ако послије лопови заведу диктатуру па они буду хватали нас који свједочимо о њиховом криминалу. Да не говорим да моја породица од двије љекарске плате може да издржи много више од велике већине породица које се злопате у оваквој РС. Гладан народ се лако диже на буну и лако злоупотреби. Питање је ко га је довео до глади, а не колико ко воли РС. Поштовање и поштен однос према РС морају прво да изразе функционери, директори, министри и сл. припадници владајуће елите. Тек онда то исто може да се очекује од народа. Онда би се и од гладног и назадовољног народа могло очекивати да достојанствено трпи неимаштину и и да се и гладан жртвује.

Заиста,  гдје смо ми сад? Куда идемо?

Мало памети и одговорности не би нам шкодило, а мало више би нам добро дошло.


Извор: Фронтал.СРБ    


  • Извор
  • Танјуг
  • / nenadstevandic.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Јуче одржани избори на Косову и Метохији донели су и нову политичку реалност. Досадашњи функционери и странке су доживели потпуни дебакл, а опозиција на велика врата ушла у "мејнстрим"...



Остале новости из рубрике »