BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Иван Трајковић

ИНТЕРВЈУ : Игор Новаковић – “СРБИЈА ЈЕ НА ДОБРОМ ПУТУ”

ИНТЕРВЈУ : Игор Новаковић – “СРБИЈА ЈЕ НА ДОБРОМ ПУТУ”
01.05.2013. год.
Разговор са проф. др Игором Новаковићем, директором Привредног друштва ЕД “Југоисток” у Нишу

 1. Колико је у овом тренутку Србија заиста близу ЕУ?

Мислим да Србија никада није била ближа ЕУ а о томе говоре и ћињенице. Пре свега недавно парафиран споразум измедју Београда и Пристине, као један од битних предуслова на путу ка европским интеграцијама. Имамо потврду од свих релевантних чинилаца и људи из Европске уније да се крећемо у добром правцу и да ће се они залагати да нам помогну.Понуђена нам је и помоћ Русије. Свега тога до сада није било. Унутрашње реформе земље су у пуном јеку, а борба против корупције и криминала, показало се, није само празно слово на папиру актуелне власти.

2.Борба против корупције као искрена борба против криминала у Србији или борба за бољу позицију на следецим изборима?

Лично сматрам да борба актуелне власти против криминала и корупције није прост политички предизборни маркетинг за бољу позицију на следећим изборима. Напротив, кључни људи у тој борби – премијер Владе Републике Србије, Ивица Дачиц и вицепремијер Александар Вучиц – врло често, оправдано “ударајући” на политички и економски важне људе из прошле власти, себе доводе у позицију да у одређеном кругу буду омражене лишности. Без обзира на то, нису се поколебали ни једног тренутка. Мислим да ће успети у свом науму, ако не да у потпуности искорене ове појаве, а оно да озбиљно поремете токове криминалних послова одређеног круга људи и сузбију корупцију. Хапшењем кључних људи у овим пословима, до недавно “бизнисмена” који су веровали да су недодирљиви, заправо се секу гране читаве мреже и њихових сарадника. А како ће се то одразити на изборе, видећемо. То може да се назове и борба за бољу позицију у власти, што да не. Али би то пре свега било освајање власти на основу видљивих резултата који доносе бољитак свим грађанима Србије.

3. Да ли Србија данас има искрену и праву Владу, будући да су све странке на неком нивоу власти?

– То је данас релативно. Са становишта опозиције, која је увек критички расположена. Владу треба стално прозивати. Врло често је и народ критички расположен јер тешко живи а стање не може да се поправи преко ноћи.

Мерило вредности за мене су оцене које Влада Србије добија од Европских званичника, зато што се њена успешност мери значајем учињених корака на путу ка Европи. А управо оданде у последње време стижу врло позитивне оцене. Недавно сам чуо да је Мирослав Лајчак, министар спољних послова Словачке, изјавио да је “Влада Србије премашила сва очекивања Европске уније”. Такве оцене раније смо ретко имали прилике да чујемо.
Што се тиче више странака у власти, по мом мишљењу то представља одређени квалитет у раду. Заправо значи да сви креатори власти успевају да се, без обзира на различита политичка опредељања, договоре и заузму заједнички став око питања која су од општег значаја – државе и народа. Мислим да Србија заиста у овом тренутку има искрену Владу, али је народ који је више пута до сада изневерен, још увек сумњичав и обазрив. То је мукотрпан процес у којем Влада на челу са Премијером Ивицом Дачићем практично свакодневно мора да се доказује.

4.Колико по Вашем мишљењу људе у Србији занима политика, а колико неке обичне, свакодневне, животне ствари?

Већину грађана Србије занимају обичне ствари. На првом месту – желе да боље живе. Желе посао – да раде, да зараде и обезбеде породици основне потребе. Разумљива је и жеља грађана да живе као Швајцарци. Што не би ишли сваког лета на море, сваке зиме на зимовање. Политика их занима у оној мери у којој политичаре криве за све оно што сада немају. Део грађана се интересује и за високу политику. Занима их договор Београда и Пристине, и сличне крупне државне ствари. Али мислим да је грађанима Србије, који јако дуго живе лоше, најважније да виде излазак из кризе. Макар мало. Да се осећају грађанима Европе, јер су због вишегодишње изолације земље изгубили достојанство и осећај за праве вредности.

5.Европске вредности као услов за Европску унију или Европске вредности као мотор реформе Србије?

И једно и друго. Без усвајања европских стандарда и европског система вредности нема нам уласка у Европску унију. Истовремено, уколико не поштујемо европске вредности не можемо успешно спроводити реформе, а реформе су један од предуслова за напредак и улазак у Европску унију. Није тачно да грађани Србије не желе да прихвате европске стандарде. Напротив. Само не желе мешавину свега и свачега. Желе да поштују правила и принципе, али да та правила вазе за све а не селективно. За усвајање европских вредности неопходно је успоставити систем који добро функционисе. Градјани це постовати обавезе које имају, прописане правилима Европе, али траже да имају и једнака права као европљани. У том сегменту држава мора да се покаже и докаже.

6.Како унапредити пословање у Србији?

Глобално гледано повећањем конкурентности економије и приватног сектора у Србији, унапређењем услова пословања, побољшањем управљања јавним финансијама и јачањем тржишта капитала. При том сматрам да сваки појединац у држави, посебно они на одговорним и важним местима, својим одговорним ангажовањем итекако могу да дају допринос.

Са места директора једног од највећих и најјачих предузећа у југоисточној Србији могу одговорно да кажем – да је то могуће. Уколико човек зна, уме, може и хоће. Када сам ступио на ову дузност привредно друштво ЕД “Југоисток”, које послује у систену ЕПС-а, било је у поступку да тражи кредит од 20 милиона евра за текућу ликвидност. За неколико месеци стабилизовали смо ликвидност, располажемо довољном количином новца за исплату плата запосленима, за инвестиције и текуће одржавање. Исплатили смо сва потраживања и сада смо ликвидни 6,5 милиона евра. Планирамо да, пре доласка инвеститора у Радну зону север, будемо ти који ће припремити све инфраструктурне предуслове за њихова улагања и изградњу. Разуме се, после тога и запошљавање нових радника. У Нишу је након неуспелих приватизација и стечаја великих привредних ситема у електронској и машинској индустрији, више десетине хиљада радника остало без посла.

Анализирајући, како унапредити пословање у Србији, полазим од себе. Свако мора да крене од тога шта може да учини и колико може да допринесе у овом тренутку. Не могу сви једнако, али свака цигла у тој градјевини је од велике важности. Ваља се само покренути.

7.Колико су блиске и какву сарадњу имају Србија и Сједињене Државе?

Мислим да је сарадња сада боља но што је била раније. Има више разумевања и контаката који унапређују и политичку и привредну сарадњу две земље.

Рецимо у годишњем извештају Стејт департмента о тероризму наводи се да је Србија током прошле године наставила да се супроставља међународном тероризму и у томе је блиско сарађивала са Сједињеним Америчким Државама.

И то је добро. Радује ме, такође, чињеница да је Србији осим усласка у ЕУ једнако важна сарадња и са Америком и са Русијом и да тражи начине и могучности да сарађује и са истоком и са западом. Поборник сам рационалног водјења политике, без уношења емоционалних елемената. Ми не смемо више лагати ни себе нити друге. Зато често цитирам Марка Тwаин-а: “Тхе маин дифференце бетwеен а цат анд а лие ис тхат а цат онлy хас нине ливес.”

8. Ваш поглед на тренутну ситуацију у Србији?

Србија је и даље земља у транзицији. Упркос великом оптимизму, тешко се живи. Барем већина народа тешко живи. Али ми се чини да данас имамо више шанси да стигнемо до циља. Пре свега због тога што је стасала нова генерација и политичара и пословних људи који нису оптерећени прошлошћу, који зеле да прхвате новине у свим областима и које интересује будућност. Уосталом, неки од њих који се налазе у врху власти су то већ и доказали. А и многи у компанијама и предузећима у којима воде менаџерске послове. Ваља још пуно тога урадити. Али и оно мало што је учињено представља здраво ткиво на којем се може градити нова Србија. Ја сам уверен да ће то тако бити.

Иван Трајковић





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА