BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Господине председниче, ваше место је иза решетака

Господине председниче, ваше место је иза решетака
23.04.2013. год.

 
Међународно право од инструмента за регулисање конфликта између држава претвара се у палицу светског импераијализма која се обрушила на главе држава које дозвољавају себи да воде политику независну од мишљења САД и њихових савезника.

До таквог закључка дошао је познати руски правник, стручњак за међународно право, магистар права Александар Мезјајев. Он је чак понудио нови термин – ново паралелно репресивно право.

- Обично се сматра да је међународно право као такво увек позитивно. Али то је илузија: до 1945. године оно је оправдавало колонијализам и ратове. Зато савремено прогресивно међународно право успостављено после конференције у Јалти 1945. године треба сачувати као важну вредност. Нажалост, тренутно читав систем међународних судова насилно га мења, укидајући основне норме. Навешћу пример: прогресивно међународно право утврђује имунитет шефова држава и влада. Али данас међународни судови разарају ову норму и стварају нову, када шефови држава могу да буду ухапшени одлуком међународних судова.

Тачније, тренутно шеф било које државе, било да је председник или монарх, може да буде ухапшен на основу тога што је нека структура нашла његову делатност противзаконитом?

- Да. При томе довољне су сумње. Ни о каквим доказима кривице нема речи. Примера је много: У Међународном трибуналу за бившу Југославију то је Слободан Милошевић који је умро у затвору, Радован Караџић и Милан Мартић, они су били шефови држава, мада и непризнатих. Што се тиче Међународног кривичног суда, то је свргнути и убијени либијски лидер Моамер Гадафи, то је преседник Обале слоноваче Лоран Гбагбо – 18. августа 2011. године био је ухапшен и оптужен за економски криминал, 30. новембра је пребачен у Хаг, где су га оптужили за злочине против човечности. То је председник Судана Омар Ал-Башир – 21. јула 2008. годне Међународни кривичи суд дао је налог за његово хапшење на основу оптужбе за геноцид поводом конфликта у Дарфуру, где су, како се тврди, била у питању етничка чишења. И постоје све основе да се сматра да је отприлике иста судбина припремљена за актуалног председника ЈАР Џејкоба Зуму. Сматрам да је потребно обратити пажњу на чињеницу да је у погледу Зуме „злослутни знак“ Међународног кривичног суда био послат два дана пре отварања самита БРИКС у ЈАР 27. марта 2013. године. Да подсетим да је само формриање БРИКС изазвало гнев САД, и да је ЈАР неколико година тежило ступању у ову организацију. Сама чињеница да Међународни кривични суд прети председнику гоњењем два дана пре отварања важног самита у његовој земљи наводи на озбиљна размишљања. Јер у великој политици ништа се не дешава случајно!

Рецимо, налог за хапшење је исписан. Али шеф државе је заштићен законодавством своје земље: он има неприкосновеност. Уз то ако лидер није тиранин, људождер, крвопија, становништво ће га подржавати, па и полиција неће испунити одлуку неког страног суда. На крају крајева на располагању он има армију!

- Ми смо већ видели како се то радило сасвим мирно. Слободана Милошевића није заштитила ни армија, ни унутрашње законодавство земље. Земља се ставља под санкције, доспева у изолацију, становништво се доводи пред избор: или ће санкције бити пооштрене, или ћете нам дати свог председника. Извесно време становништво можда подржава шефа државе, али пролази време и пре или касније налази се унутрашња опозиција која каже: хајдете ради блага свих нас да жртвујемо једног човека! И жртвују га! Ми смо све то видели... А ако санкције не прораде, онда се дешава директна интервенција, као у Обали слоноваче. Француске трупе под командом УН једноставно су разрушиле председничку палату и отеле председника Лорана Гбагба.

Али он је узрпирао власт, што се претворило у грађански рат у земљи... Зар је лоше ако мора да сноси одговорност за то?

- Само на први поглед изгледа да нико не може да излази ван оквира права. То су илузије. Већ је формирана клика која не одговара ни пред ким. Говорим о међународним судијама и међународним тужиоцима. Лидер државе може да буде позван на одговорност према националном праву своје земље, што ми видимо на пример у случају импичмента. А међународни тужиоци и судије под дејство националног законодавства не потпадају по свом статусу, а по нромама међународног права од било какве одговорности су ослобођени. Тачније за разлику од шефова држава, могу некажњено да врше сваку самовољу.

Које мере се могу предузети да се не допусти замена актуалног међународог права оним које сада испробавају међународни судови?

- Треба се сурпотстављати делатности међународних судова. Тренутно они се подражвају као општа вредност међународне заједнице. Треба разјаснити позадину појединих одлука суда, које имају мало заједничког са прекидањем некажњивости, кажњавањем међународних злочинаца и слично. Важак корак у том правцу Русија је већ учинила: у последњој редакцији концепције спољне политике подвачи се да морамо да се боримо за очување актуалног међуародног права.

Да ли ће ући у употребу термин ново паралелно репресивно право или не, показаће време. Али сада је важно друго: систем међународног права после конференције у Јалти стваран је у интересима свих земља и уз учешће свих земаља. Он је доказао своју животворност. Треба ли га мењати да се удовољи појединим земљама којима не одговара успостављени међународни поредак?

Вера Жердева,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА