BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У сусрет избору новог папе

У сусрет избору новог папе
07.03.2013. год.

На ватиканским састанцима, који су почели 4. марта и зову се Генерална конгрегација, треба да буду одређени датум за почетак конклаве и кандидати за новог поглавара 1,2 милијарде католика у свету.

Место новог папе је и даље упражњено, а кандидати могу бити свештеници из свих делова света, из прогресивног или традициналистичког крила католичке цркве.

Међу главним кандидатима за новог папу помињу се италијански кадринал Анђело Скола, који се залаже за међуверски дијалог и Аустријанац Кристоф Шенборн, бивши ученик Бенедикта XVI који има прогресивне идеје.Кардинал из Квебека Марк Уеле, козервативац са везама у Латинској Америци, такође има велике шансе.
О овим темама, Јована Вукотић је разговара са господином Адалбертом Ребићем, професором библијских наука и предавачем на Католичком факултету у Загребу.

Што се тиче различитих праваца који постоје унутар католичке цркве и могућег избора представника једног од њих, господин Ребић говори:

- Кардинали из Латинске Америке су више прогресивни, кардинали из Европе и САД су конзервативни. Рекао бих да ће будући папа представљати средину, између ова два смера.

По штампи се ових дана пише да би католичка црква највише волела новог папу који би представљао својврсну комбинацију особина ЈованаПавла II и Бенедикта XVI.

- То је истина, и ја сам о томе читао. Велики део католика очекује нешто између папе Јована Павла II и папе Бенедикта XVI . Но, папе нису поновљиви по своме понашању, јер сваки је папа човек за себе. Наша је жеља да тај следећи папа са једне стране обједини у себи личност Јована Павла, дакле да буде пасторални папа, отворен према свету, па и према изазовима који из света долазе. Али, са друге стране да буде и теолог, који ће верницима умети да упути теолошки садржајне поруке.

Колико је реално била очекивана оставка папе Бенедикта. Говори се да су се кардинали већ одавно спремали за нове изборе....

- Не бих рекао да су кардинали и остали очекивали да ће папа Бенедикт дати оставку. Истина је да је папа Бенедикт у својој књизи, објављеној 2010.године, одговорио на новинарево питање да ли је могуће да папа да оставку, у контексту давања оставке свих бискупа после75.-те године. Дакле, на то је питање папа био одговорио, да он размишља, када би био у ситуацији да му ослабе физичке силе, да га притисне нека болест и да не може учинковито обављати своју службу, да би у том случају дао оставку, односно да би шта више требало да да оставку, ради добра цркве. Дакле, оваква се одлука могла очекивати.

Међутим, ипак је, готово за све, то ипак био као гром из ведра неба. Једноставно, нису очекивали да би овај папа, донекле још доста у снази заиста могао дати оставку. Али, он је размислио и свесно одлучио да напусти службу.

Међу фаворитима у Африци су Питер Турскон из Гане, Роберт Сара из Гвинеје и надбискуп Дурана Вилфрид Напије из Јужне Африке. У Азији се као кандидат највише помиње надбискуп Маниле Луис Антонио Тагле. Да ли је црква заиста спремна за избор новог папе са неког другог континента, друге расе и боје коже?

- Што се тиче новог папе, и могућег избора црнца или кардинала из Азије. Претпостављам да је још прерано за цркву, премда има доста добрих кардинала из Африке. Ту најпре мислим на кардинала Аринзе, који је стално запосле при Светој столици- има изврсне идеје, отворен је ка свету итд.

Ипак, верујем да још није дошло време да би се кардинали охрабрили и изабрали једног црнца, али је све могуће. Дакле, могућа су изненађења, која су већ у цркви догађала- да се веровало, готово поименице знало ко ће бити следећи папа, а онда се појави неко кога до тада нико није ни спомињао.

У Латинској Америци, где живи највећи број католика, фаворит је бразилски кардинал надбискуп Сао Паола Одило Шерер. Са друге стране стручна јавност ипак очекује избор италијанског кардинала на место новог папе...

- Мислим да поводом овог последњег добро размишљате. Наиме италијански кардинали су сада спремни да се сложе око италијанског кандидата. Стога јер папа је првенствено бискуп Рима. Тачније, он је као римски бискуп, поглавар римско-католичке цркве. Према томе је нормално, разумно очекивати да ће то бити Италијан. Друго, Италијани имају свог кандидата, око којег би се могли остали кардинали сложити. То је на пример кардинал Скола, или кардинал Равази.

Ако ме питате, не бих био сретан са избором кардинала Бертоне, јер има доста опозиције међу кардиналима. Али, све је могуће. Латинска Америка, након Италијана има највеће шансе.

Пред католичком црквом данас стоје бројни изазови. Не само да се смањује број верника и следбеника, већ се тиме смањује и број квалитетног стручног кадра. Састанци, који ће трајати скоро читаве седмице, такође представљају прилику да се утврде приоритетни циљеви новог папе.

Како би следећи папа требало да одговори на савремена искушења?


- Будућег папу чекају велики изазови са стране савремног света. Савремени свет се јако брзо мења и развија. Црква је по својој нарави спора, па и трома. Ако би следећи папа био затворен за савремене проблеме, ако би се затворио у Ватикан, као у свој бург, своју тврђаву- то не би било добро за католичку цркву. Следећи папа ће бити доиста изазван савременим погледима на свет (светоназорима), којима наравно, као папа, поглавар католичке цркве неће смети попустити. Али ће морати имати неко мекше приступање овим савременим проблемима.

Наравно, католичка црква има, као и све друге, укључујући и православну и друге источне хришћанске цркве- има свој темељ у јеванђељу, имају свој темељ у божијој објави. Они се као црква морају држати тих основних начела божје објаве. Не може сада поглавар католичке, нити било које друге православне цркве, тек тако прихватити савремене светоназоре.

Али, да папа буде отоврен, и да ће особито младим људима говорити њиховим језиком, да ће савременом свету знати проговорити језиком савременог света- то очекујемо и то ће бити спасоносно. Ми још увек имамо младих који су везани уз цркву- најпре оних који долазе из католичких или хришћанских обитељи.

Вера не може нестати, може се евентуално смањити број, дакле квантитет, али не и квалитет. Црква дакле остаје боља.

Јована Вукотић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА