BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Иван Трајковић

ВОЈИСЛАВ АРСИЋ - ЦЕНТАР Е8

ВОЈИСЛАВ АРСИЋ - ЦЕНТАР Е8
12.01.2013. год.
Како друштвене мреже мењању наш поглед на свет? Тwиттер феномен?
 
Свет у ком би било најлепше живети је свет без граница, а друштвене мреже управо то раде. Преко друштвених мрежа млади могу да комуницирају са младима из целог света, да упознају друге културе и да људе посматрају индивидуално, по њиховим особинама, врлинама и манама, а не националности, сексулане припадноси и сл. Често сам на тwитеру у Србији виђао поруке о томе како вероватно ратова на Балкану не би било да је тада постојао Тwитер и сматрам да су друштвени медији доста допринели у процесу помирења.
 
Оно што је изазов у коришћењу друштвених мрежа је борба против онлине насиља.
 
 
Као и у свему, није све тако лепо и друштвени медији некада могу бити врло опасни за друштво. У Србији постоји шаљиви тwитер налог @слоба_милосевиц који већ годинама друштво коментарише из улоге покојног диктатора и веома често је то јако забавно. Ја сам у првом маху волео да читам те коментаре, али сам онда схватио да је ај налог јако опасан. Опасан је јер је забаван и јер Слободана Милошевића представаља у позитивном светлу. Потстиче младе да мисле позитивно о некоме ко је био диктатор и ко је водио неколико кобних ратова, а без јасне осуде прошлости тешко ћемо се снаћи у будућности. Врло је могуће да јако талентованом власнику овог налога није ово био циљ, али је неминовно да је то резултат.
 
 
Колико је Србија заиста далеко од ЕУ?
 
Далеко. Али знам и сигуран сам да Србија има снаге да јако брзо трчи и да ту дистанцу од ЕУ јако брзо надокнади. Србији је потребан хладан туш, јаки резови и добар лидер, а ови елементи тренутно нису ни у најави.
 
Ако посматрамо ЕУ из угла младих и програма за младе, нажалост имам утисак да се ту удаљавамо. Некада су институције биле отвореније за одређене теме, активности, иницијативе, док је сада једина брига политички рејтинг. Похвално је постојање Министарства омладине, мреже Канцеларија за младе, одређених фондова за подршку програмима за младе, али идаље оно што недостаје је мултидисциплинарни приступ, координација и заједнички рад на истим циљевима.
 
За Србију је од огроног значаја да се угледа на ЕУ и покуша да у свој систем у друштво интегрише европске вредности, културу толеранције, мултикултуралност, недискриминацију, отвореност, транспарентости и сл.
 
Са којим се проблемима сусрећу млади у Србији?
 
Ако питате младе који је њихов највећи проблем, они ће вам у глас одговорити да је то незапосленост. Ја се апсолутно слажем са тим, само мислим да је за нас који се бавимо младима и њиховим проблемима много важније да тај проблем гледамо из ширег угла.
 
 
Незапосленост је последица и она се мора решавати на местима одакле је кренула. Ако имамо систем образовања који није у стању да образује младе да своје знање знају да користе, не можемо очекивати да ћемо имати већи ниво запослености. Ако имамо младе који су апатични и који не улажу у свој лични развој, тешко да ћемо имати младе који су конкурентни на тржишту. Ако имамо младе који су социјално искључени, дискриминисани или стигматизовани због своје различитости, тешко да ћемо имати више младих који су сигурни у себе и запослени. Однос одраслих према младима мора бити са више поштовања и добро позната фраза “Шта ви млади знате? Сазнаћеш када одрастеш” мора бити заборављена.
 
 
У ЕУ по статистикама је преко 5 милиона младих људи без посла, а земље са највећом стопом незапослености су Грчка, Шпанија и Португалија. У Европи млади воде озбиљну кампању која има за циљ да земље гарантују за своје младе, што подразумева да им обезбеде могућности за лакшим запошљавањем, што се односи на обезбеђивање тренинга, боље образовање и социјалну укљученост. Можда је време да се млади у Србији прикључе овој кампањи и захтевају већи степен одговорности државе.
 
Колико пројеката је Е8 до сада реализовао?
 
Центар Е8 је основан 2004. године у Београду и за ових 9 година реализовали смо јако пуно пројеката у читавој земљи. Кроз године рада редовно и пажљиво ослушкујемо проблеме младих, укрштамо их са нашим капацитетима и креирамо планове за наредне периоде.
 
Сада могу издвојити неколико програма које смо радили или их и даље радимо. У првим годимама постојања доста смо се бавили ХИВ-ом и тада смо покренули кампању против дискриминације особа које живе са ХИВ-ом под називом “Са ХИВ-ом се данас живи” коју смо неколико година организовали. Када смо кренули да се бавимо овом кампањом није постојало пуно особа које живе са ХИВ-ом које се баве том темом. Сада на срећу има доста организација и ове активности смо препустили њима. Прошле године смо завршили пројекат данце4лифе током ког смо неколико година кроз музику и плес инспирисали младе да преузму одговорност за своје здравље.
 
 
Покренули смо 2007.године обележавање Светског дана младих и сада смо јако срећни када видимо да га цела Србија слави.
 
Од оснивања се бавимо ангажованим позориштем и до сада смо имали неколико запажених премијера, развили мрежу сарадника који се баве позориштем у едукацији и остварили сарадњу са многим позориштним трупама и институцијама.
 
И на крају, неизоставно је рећи Е8, а не поменути програм “Иницијатива младића” у овкиру ког већ пет година радимо на превенцији насиља, едукацији о родној равноправноси и мушкости, али само са младићима. Овај пројекат је иновативан и важан јер се бави темом која раније у нашем региону није обрађивана, а из које потичу разна понашања код младих као последице. Уз провокативни слоган “Буди мушко” радимо на укључивању мушкараца у програме равноправности. Предходну годину завршавамо сјаним успехом, премијером представе “Мушкарчине” која је добила јако позитивне критике и у недељнику НИН рангирана као једна од три најбоље представе у Србији у 2012. години. 
 
Будући планови за Е8.
 
Ова година је година када Е8 креће са имплеметацијом свог новог стратешког плана за наредне 3 године. Стратегија се партиципативним путем већ неко време развија и ускоро ће доживети свој коначан облик. Препознали смо проблеме и просторе у којима има потенцијала радити и спремни да своју енергију усмеримо у том правцу.
 
Поред активног наставка рада на програмима за родну равнопранвост, превенцију насиља, здравље и партиципацију младих, покренућено нове програме који се баве културом младих, омладинским медијима, као и подстицањем друштвено одговорног понашања према младима.
 
Наставићемо да будемо тамо где су млади, а то поред разних занимљивих места подразумева и активно коришћење интернета у свом раду.




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА