BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Саша Савићевић: „Срби морају да извозе ракију, као што Руси извозе нафту“

Саша Савићевић: „Срби морају да извозе ракију, као што Руси извозе нафту“
25.05.2018. год.


Директор портала vostok.rs у разговору са нашом дописницом испричао је како у слободно од медијa време пече ракију која трећу годину заредом осваја награде на најбољим изложбама на Балкану, ракију коју служе на пријемима руске амбасаде у Београду и којом пуне кофере да би је поклањали у Москви.

Саша Савићевић ми шаље видео поруку из Ивањице. Он стоји на врху планине, а иза њега су бескрајне природне лепоте.

Овде долази да се одмори од посла, управо овде, у Моравички крај, где планине дишу чист ваздух, где су баште препуне цвећа и долине хлада, где су крушке, јабуке, шљиве сочне, а тај сок се претвара у ракију, коју Савићевићи пеку већ триста година.

„Мој пријатељ Шкот има своју дестилерију вискија и он ми је рекао да је србска ракија једна од три најбоља пића у свету - друга два су француски коњак и шкотски виски. Али ми Срби не ценимо ово благо и сипамо га у пластичну флашу од Кока-Коле. А то мора да буде луксузно пиће у најскупљој флаши са најбољом етикетом, да се продаје свуда у свету, на свим светским аеродромима, у најбољим продавницама јер то заслужује.

Ја сам размишљао о томе, нашао сам технолога Чедомира Ђурђевића из Ваљева, који нас је научио како да нашу породичну традиционалну ракију исфилтеришемо и да та ракија задовољава највише светске стандарте.

Ја сам много везан за Русију, и послом и пријатељски и духовно, и дошли смо на идеју да један мој пријатељ Георгиј Јаковљев ради дизајн за етикету.

Годину дана смо ратовали око тога како ће изгледати та етикета. То је традиционални србски дизајн са малим руским детаљима, у ствари то је словенска етикета на флаши и ракија се зове 'Сербка' што је на старосрбском 'Српкиња', а исто се каже и на руском. На крају крајева добили смо по многим признањима врхунски србски производ, који ја планирам највише да извозим у Русију.

Ја сам пио ову ракију са Александром Карељином, најпознатим руским шампионом у рвању, и највећим љубитељем наше ракије у Москви. А на поклон су је добијали многи познати руски политичари као Путин и Шојгу. Ја увек шаљем своју ракију на поклон, јер мислим да је то најбољи поклон из Србије, а и сто кажу и Руси: Лучший подарок тот, что сделан своими руками, односно, најбољи поклон је онај који направиш својим рукама.

Радимо кајсијевачу, дуњевачу, јабуку, виљамовку и једном сам понео у коферу 12 комада за Москву, јер кад год идем за Русију, назовем другове, питам шта да донесем из Србије и сви кажу донеси ракију. А сада се наша 'Сербка' продаје у московској трговини.

Нажалост, ми, србски произвођачи не представљамо организовано путем медија или конференција своју ракију на руском тржишту, које је од огромног потенцијала. Имамо добре економске односе, транспортне везе, имамо олакшан трговачки пут. Наша грешка је томе да Србија не извози ово благо које може да напуни буџет државе. Надам се да ће доћи неки паметни млади људи који ће моћи то да ураде. Ракија уз паметан приступ може да постане србска нафта."

Катарина Лане
Russia beyond



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА