BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Железнњак: На Западу и у самој Србији постоје снаге које покушавају да изазову антагонизам и конфликте у Србији

23.02.2017. год.


Сергеј Железњак, познати руски политичар, заменик руководиоца Генералног савета странке „Јединствена Русија“, дао је ексклузиван интервју за портал „Руска реч“, у коме је изнео своју експертску оцену ситуације у Србији уочи избора и објаснио приступ косовском проблему који данас доминира у Русији.

Поштовани господине Железњак! Ако анализирамо протеклих неколико дана прилично интензивног политичког живота у Србији, који бисте Ви догађај издвојили као најважнији?

С. Ж.
 За многе у Србији и Русији најважнији догађај ове недеље је вест о формирању заједничког става председника Томислава Николића и премијера Александра Вучића поводом једнодушне кандидатуре владајуће коалиције на предстојећим председничким изборима.

Уколико реализација договора србских лидера буде на одговарајућем нивоу, опасност од евентуалних интрига и раскола ће бити сведена на минимум и изборна кампања ће самим тим бити садржајнија и кориснија за бираче. То је позитиван сигнал и србским бирачима, и многобројним искреним пријатељима Србије у Русији и другим земљама. С обзиром на садашњи политички углед Српске напредне странке и њених коалиционих партнера, одлука о истицању јединственог кандидата је важна и умногоме пресудна за предстојећу председничку кампању. Ми се, за разлику од западних земаља, принципијелно не мешамо у унутрашње ствари других држава, чак и братских земаља као што је Србија. Са друге стране, наравно, ми очекујемо да ће победник председничких избора наставити развој стратешке сарадње наших двеју земаља који се сада реализује.

Сматрате ли да је прошла опасност раскола у владајућој коалицији?

С. Ж.
 Нажалост, и на Западу и у самој Србији засада постоје снаге које на све начине покушавају да изазову антагонизам, конфликте и раскол у национално-патри
отским редовима у земљи. Те снаге или не желе да Србија постане јака, независна и успешна држава, или не схватају да је потребно превазићи међусобне несугласице и старе раздоре у циљу успешног развоја земље. Због тога је сада веома важно да ти покушаји и провокације не изазову кризу у земљи, од које би највише страдао народ. Морам са задовољством да истакнем да се сада у Србији примећује формирање националног консензуса у најмању руку на три различита нивоа. Прво, то је заједнички став највиших руководилаца Србије, друго је прокламовано јединство унутар владајуће коалиције, и треће је слога у редовима најутицајније Српске напредне странке, у њеним централним и регионалним одборима. По мом мишљењу, то су повољни предуслови за будуће формирање општенародног консензуса по питању кључних националних приоритета.

У којој мери ће се у таквим околностима очувати повољни услови за даљи развој добросуседских односа Русије и Србије?

С. Ж. Ми смо у овом тренутку само делимично реализовали огромни потенцијал сарадње између наших братских народа и држава. Заједничке вредности, заједничка историја и слични изазови данашњице пружају нам јединствену могућност да заједно остварујемо озбиљне пројекте, да делимо и радост и тугу. Користим прилику да изразим захвалност председнику Србије Томиславу Николићу, који је изненадно преминулог сталног представника Руске Федерације у УН Виталија Чуркина постхумно одликовао Орденом српске заставе првог степена за пријатељску помоћ Србији у Уједињеним нацијама. Поштовање заслуга истакнутог руског дипломате и успомене на њега у Србији сведочи о искреним осећањима ове нама братске земље, коју је Виталиј Иванович непоколебљиво и чврсто подржавао у Уједињеним нацијама као најважнијој међународној организацији. Ми ћемо наставити да подржавамо братску Србију на нивоу УН и на другим међународним нивоима.

Ове недеље су из Приштине поново упућени позиви Русији да призна Косово, при чему је посебно истакнуто да Косово није самопроглашено једнострано, него да је све то учињено у процесу који је координиран са „међународним партнерима“, тј. са Западом. Како Ви оцењујете садашњу ситуацију у вези са Косовом?

С. Ж. 
Наш став је јасан и доследан. Проблем Косова треба да се решава на основу историјске правде и уз поштовање воље народа Србије. Западне земље теже да вештачки „склепају“ нову проблематичну творевину уз приморавање свих осталих да ту творевину признају. Та кратковида и нелегитимна тежња не решава постојећи конфликт у региону, него га само продубљује. У Европи већ има превише трагедија које су последица безбедносне кризе, и западни политичари би требало стално то да имају у виду када дејствују на Балкану. Ми смо у више наврата званично изјавили да су западне земље признавањем једнострано самопроглашеног Косова самим тим преузеле кривицу за пораст напетости у региону. Фактички је у центру Европе, на Балкану, отворена Пандорина кутија, и она стално генерише опасност новог конфликта. Не дај Боже да због глупости, глувоће или попустљивости државника у Европи и САД тај неразумни приступ решавању проблема Косова постане окидач за нову ескалацију насиља на Балкану и у Европи.

Због тога сада напори свих страна треба да буду концентрисани на смањење опасности од могућег конфликта. Пре свега је неприхватљиво да се оружане формације косовских Албанаца појављују на северу, у местима где живи србско становништво. Неопходно је фактички обезбедити Србима закониту слободу кретања, стварање Асоцијације/Заједнице србских општина и испуњавање низа других услова Бриселског споразума. У целини гледано, садашње стање сведочи о потреби за даљим припремањем и реализовањем комплекса мера које неће речима, него делима гарантовати безбедност и поштовање права србског становништва које живи на територији Косова и Метохије. То су сасвим конкретни и практични проблеми којима пре свега треба да се баве институције Европске уније, јер је она преузела посредничку мисију у решавању кризне ситуације. Сада се на Косову треба бавити решавањем постојећег конфликта, а не истицањем измишљених и провокативних тема. Политика треба да буде мудра и да доприноси решавању постојећих проблема.

Виктор Салтиков,
Руска реч



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА