BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Република Србска и НАТО – кратко памћење или лоши политичари?

09.09.2015. год.


О улози НАТО-а и његовој агресорској политици према србском народу сувишно је причати, али се увек треба подсетити. Поменимо, да је за само последњих 20 година НАТО извршио три „објаве рата“, ничим изазване, србском народу. Прва је била операција хрватске војске „Олуја“, а којој је НАТО свестрано пружио ваздушну подршку у уништавању Војске Републике Српске Крајине, као и то што је под окриљем и оружјем НАТО протерано са простора данашње Хрватске више од 200.000 Срба.

Следећа агресија НАТО пакта је била на Републику Српску у којој је свестрано и отворено подржао друге две војске, а циљу умањивања снаге Војске Републике Српске.

О улози ове злочиначке организације и агресијом на СР Југославије треба увек подсетити. Са Косова и Метохије је под НАТО чизмом протерано такође преко 200.000 Срба, а под окриљем ове злочиначке организације, АП Косово и Метохија је одузета Србији.

Република Србска и НАТО

Данас НАТО полако улази у све сфере живота Републике Српске, па се тако и медијски промовише, како је то тобоже јена демократско-социјално-хуманитарна установа…

Република Србска је себи дозволила без одобрења њеног народа, да има представнике у Комисији за НАТО интеграције државне заједнице БиХ. Ту комисију је на сопствену штету заједнички са федерацијом БиХ и основала Република Србска мимо воље народа.

Донедавно на челу те комисије била је политичар из Републике Српске Ана-Тришић Бабић која је на сва врата говорила и деловала у циљу уваљивања Републику Српску у НАТО, а комисија је са друге стране потписала и урадила низ корака ка уваљивању Републике Српске у НАТО. Није само Комисија. Највише од тога су учинили тадашњи председник Републике Српске, Народна Скупштина Републике Српске, и тадашњи члан председништва Републике Српске у Председништву државне заједнице БиХ, као и председавајући Већа министара државне заједнице БиХ. Што је апсурд – људи из различитих политичких опција Републике Српске.

По истеку њеног мандата на чело те комисије дошао је Јосип Бркић, а за заменика је изабран Емир Суљагић – нико од њих није представник из Републике Српске.

И данас као и за све време деловања те Комисије, Комисија покушава уз подршку НАТО и домаћих политичара из Републике Српске, како опозиције, тако и позиције да под окриљем државне заједнице БиХ, ували Републику Српску у НАТО. Активности се настављају, а занимљива је и забрињавајућа чињеница да политичари из Републике Српске не саопштавају о подацима докле се стигло са уваљивањем Републике Српске у НАТО и шта се ради на том плану.

На ову тему разговарали смо са војно-политичким аналитичаром Пуковником Гостимиром Поповићем

- Када говоримо о активностима заједничких институција у Сарајеву, треба рећи да је у тим институцијама један велики број људи који уопште не знају где су дошли, не знају који им је задатак и не знају које ће бити последице њиховог рада. Тако имамо политичке представнике из Републике Српске који су у тим институцијама као икебане, а можда више стоје ту као колчеви, а што и одговара НАТО-у. Ти људи једноставно не гледају које је расположење грађана у Републици Србској према НАТО пакту. На тај начин они се понашају као људи који су ту залутали у времену, месту и простору. У том смислу је посебно карактеристично да ми немамо повратних информација о томе шта се све дешава, тако да јавност није упозната које су све активности предузимане. Вероватно и под утицајем чиновника НАТО савеза, пошто су видели да на свако њихово јавно одобравање НАТО интеграција дође до рекације из Републике Српске, онда им је вероватно наређено да о томе не смеју јавно да говоре. Тако да ми сада у стручној и општој јавности немамо податке о томе докле се је стигло. Података нема чак ни у Народној Скупштини Републике Српске и у Влади РС, а која се понаша да је то не интересује.

Према томе, неке ствари се итекако дешавају, а о њима нема података у јавности, а што је врло значајан индикатор да нас у наредном времену може нешто значајно ударити по главу и да се запитамо, „а шта то би, одакле ово одједном“. Представници у заједничким институцијама у Сарајеву, поготово оним који се баве тим врстама интеграција из реда србског народа не раде свој посао, не раде оно што им је посао и имају поред стручне, професионалне и одређену врсту моралне одговорности, те би било добро да јавност Републике Српске барем једном у три месеца обавесте шта су радили на том плану.

Да се вратимо у недавну прошлост. Када је званично 2006. године укинута Војска Република Србска и донесен Закон о одбрани на нивоу државне заједнице БиХ и члан 84. у којем се каже да ће се урадити све за приступ у НАТО - Шта је повело и који је мотив да политичари Републике Српске свесно униште сопствену војску, предају ресор безбедности државној заједници БиХ и то без референдума. Могло би се рећи да се ради о саботажи институција Републике Српске током читавог периода до данашњег дана. Какве могу бити последице оваквих потеза политичара Републике Српске. Наравно, познато је и да је било притисака од стране НАТО-а и Запада, али није ли то аморлано како политички, тако и друштвено?

Много прописа и функција на заједничком нивоу је једноставно додељено тим заједничким институцијама, а драстчнији пример је систем одбране. Тадашњи људи који су одлучивали о томе су под притиском одређених међународних организација, поготово САД, а пошто већ идемо уназад, многи га се не сећају, а то је Џејмс Локер, који је направио много нереда овде и који је претњама, притисцима и уценама извукао оне представнике Републике Српске који ће дати такве сагласности, а један од њих је и један од актуелних вођа опозиције.

Дошло је до притисака и до обећања, а људи су били поводљиви. Општа јавност није смогла снаге да то заустави, а то вероватно не би ни могла, јер није имала никаквог инструмента. Дошло је до отимања надлежности, што у крајњој линији треба да буде предмет једног даљњег разговора и дијалога где се Влада РС коначно треба појавити и тражити да се види докле се је дошло са тим и који су задаци реализовани, те шта је све урађено мимо договора.

Карактеристично је у том смислу говорити и о тзв. Трећем Република Србска пешадијском пуку који није ни „Р“ од Републике српске и у којем се не реализује ниједна активност на промоцију Републике Српске и у том смислу би заиста Влада Републике Српске требала направити једну врсту ретроспективе, да види шта је урађено, а шта није. Ако је више урађено од тога што је требало, онда би требало предузети одговарајуће мере.

Од укидања Војске Републике Српске је прошло око десет година, односно потписивања Закона о одбрани државне заједнице БиХ. Република Србска се није јавно и тачно изјаснила, односно на којем ће нивоу бити референдум за приступ НАТО алијанси, на нивоу Републике Српске или на нивоу државне заједнице БиХ. Такође, нико никада се није успротивио овим корацима ка уваљивању Републике Српске у НАТО, нити СДС нити СНСД, и као позиције и као опозиције. Да ли је то нека двострука политика обе политичке опције према народу?

Ја бих рекао да је то политика плашљивих људи и активности плашљивих људи који се плаше представника међународних организација и снага. Добро је да смо поменули тих десет година, више-мање, али је чињеница да би неко требао направити анализу шта се је све говорило у време пре отимања система одбране, у време отимања и за ових десет година постојања. Покушаћу то анализаирати сажето. Тај систем је постао огроман потрошач новца и велики произвођач сканадала и ништа друго. Било би добро када би, опет кажем Влада РС, тражила да се изврши анализа и да се таксативно наведе шта је шта у свему томе и да се на основу тога предузму одговарајуће мере. Није то никаква света крава па да се о њој не може говорити или правити анализа, али изгледа да се тако понашамо. Дакле, прво треба израдити анализу, и то, организациону, анализу потреба трошкова, и у том смислу предложити мере од демилитаризације до драстичног смањења трошкова. Од тога се ништа не може десити ако се не направи објективна и стручна анализа за коју још увек нема назнака, а лично сматрам да је веома потребна. 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА