BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

У првој деценији овог века уништено десет ремек-дела ликовне уметности

У првој деценији овог века уништено десет ремек-дела ликовне уметности
15.07.2015. год.

1.    Март 2001: Талибани разорили стату Буде

У провинцији Бамиани у Авганистану Талибани су 9. марта 2001. г.  разорили статуу Буде. Најпре су  је гађали топовима,  а затим пробушили велику рупу и напунили је динамитом.  Тако су  разорене две статуе од којих је једна била висока 37, а друга 53 метра,   урађене пре хиљаду и пет сторина година од тврдог камена,  па је зато и процес рушења био дуг.
Прве године овог века Талибани су уништили и 6000 кипова  Буде у Националном музеју Авганистана у Кабулу.

2.   2002. Уништена инсталација Демиена Херста на изложби „Бојење по бројевима“

Инсталацију Демиена Херста  на његовој изложби „Бојење по бројевима“ саатвљена од  крупне пивске амбалаже препуне опушака и пепељара  избацила је чистачица приликом редовног поспремања галерије, и не слутећи да би то смеће могло представљати неке уметничке експонате.

3.    2004. Расапла се  Херстова инсталација „Физичка немогућност смрти у свести живог створења”

Две године касније (2004.)  свет је остао без још једног од најпознатијих  радова Демиана Херста. Његова инсталација под називом „Физичка немогућност  смрти у свести живог створења“  која је представљала тигрову кожу заливену формалином, просто се распала па су је морали заменити  ауторовом копијом.

4.    2006. Мајка ухапшеног арт-крадљивца  Стефана Брејтвизера уиштила уметничко благо вредно 1,2 милијарде фунти

Хапшење једног од најуспешнијих крадљиваца слика и других уметнина последњег времена  Стефана  Брејтвизера, завршено је катастрофом. Мајка ухапшеног лопова, Миреј Брејтвизер,  сазнавши из новина да јој је син ухапшен,  почела је да систематски  уништава огромну количину слка и дела примењене уметности. Нешто је разбила у парампарчад  и бацила  у реку,а више од 60 слика међу којима су били Кранах,Вато,Бројегел старији и други велики ликовни ствраоци,  разрезала је на комдиће.
Сво то благо је њен син Стефан био покрао  из 172  музеја у пет еврпских земаља током 12 година. Вредност Срефанове „колекције“  процењена је на прибллижно 1,2 милијарде фунти.

5.    2007:  Власник једног казина из Лас  Вегаса случајно пробушио Пикасову слику „Сан“

Стив Уин,  власник једног казина у Лас-Вегасу  и вредне колекције слика,  намеравао  да прода свог Пикаса, слику „Сан“ за коју је купац био спреман да плати 74 милиона долара.

Међутим, једна случајна незгода спречила је да се овај бизнис позантог власника коцкарнице и колекционара успешно приведе крају. Десило се да се за време обиласка просторија у кући  неспретни Стив спотакао  и незгодно се ослонио на Пикасову слику коју је том приликом на два места пробушио нанавши јој „ране“ величине два палца. Узалуд су рестауратери покушавали да Пиксаов „Сан“  врате у првобитно стање, купац је одустао,  и тако оде санак  пусти власника казина из   Лас Вегаса  да направи добар бизнис,  а Пикасовом платну осатдоше ране непроболне  за цео жиот, истина ликовни, али какав је,  да је – ипак је живот.

6.    2009.: У Лондону замазан  графит  Бенксиа „Криминалситичко штиво“

По наређењу Транспортне управе града Лондона  у априлу 2009. је премазана фреска најзначајнијег, па отуд и најскупљег сликара графита на свету,  Бенксиа. Графит  под  називом  „Криминлано штиво“ био је насликан на Ист-Енду  и привлачио је пажњу пролазника. Премазивање славне фреске  још славнијег сликара десеило се непосредно након што је комад  тог зида са делом графита продат на аукцији за 102 хиљаде фунти

7.    2009. Доушник из Палерма открио полицији да су мафијаши спалили Каравађову слику „Свети Франциско и свети Лаврентије“   још 1969. г

Италијански мафијаш Гаспаро Спатуци  осуђен 1997.,  постао је полицијски доушники  и признао да је мафија 1969. украла  из капеле Свети лаврентије у Палерму ремек дело Каравађа „Рођење са св. Франческом и св. Лавремтијем“. Слика је после крађе предата на чување мафијашкој фамилији Пуларо која је сместила у шупу где су је скоро целу појели пацови и свиње, а остатак су спалили. 

8.    2009.  Из музеја у Одеси украден (лажни ?) Каравађо, „Јудин пољубац“

Из мујезја у Одеси била је украдена  слика „Јудин пољубац „ коју су педесетих година прошлог века совјетски експерти приписали Каравађу.

Украдену слику су нашли у Немачкој, након што су  крадљвци покушали да је продају на инетренету.

Лопова су ухапсили, слику рестаурирали и вратили у Одесу. Међутим, ова крађа је подстакла експерте да   се мало пжљивије загледају у то платно, па су након тог осматрања многи устврдили  да се ради  само о одличној копији славног оригинала који се жив и здрав чува у Даблину. Тако  ипак Одеса оста за свагда без свог Каравађа.

9.    2010. Тешке  муке Богољубне иконе пресвете Богродице


Један од најдрагоценијих споменика древне руске уметности, Богољубна икона пресвете Богородице, настала још 1155. г два пута је страдала.

Први пут је то било 1946.  од нестручно урађене рестаурације. Историчари уметности су педесетих година прошлог века  могли  само делимично исправити грешке својих претходника, а 1993. на захтев Руске Православне Цркве (РПЦ) су је предали Успенском храму Књагининог манастира у Владимниру. 

Икону су испоручили затворену у херметичној капсули  у којој је  била подешена   и одгвоварајућа микро клима. Међутим,  услови чувања су више пута били нарушавани  тако да је једна од касета која је требало да регулише микро климу пресатла да  функционише, док су другу,како се испотавило, украли. Испарења од боја и крстионце продрла су унутра   заједно са плесњу. 

И  дан-данас  на дужи рок икона лежи на столу рестауратора  и то, што је најгоре,  без икакве озбиљније шансе да би ускоро могла бити излечена.

10.    2010. Ван Гогови „Макови” украдени из Музеја у Каиру


Ван Гогови „Макови“, процењени на 50 милиона евра украдени су  почетком ове године из музеја Махмуда Халила у Каиру. Лопов (или више њих) слику је изрезао из рама  и до данас још није пронађена. Два млада Италијана који су  тога дана посетили Музеј су још увек у затвору у Каиру. Поред њих на дан крађе у музеју Махмуда Халила је било још осам посетилаца.  Досадашња истрага није дала никакве резултате.



Бранко Ракочевић

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Он је напоменуо да Русија, која је контролисала Бучу неколико недеља, има добре односе са локалним становништвом


У близини Кијева, непозната лица отворила су ватру на аутомобил првог помоћника председника Украјине Сергеја Шефира, а возач је рањен, саопштило је Министарство унутрашњих послова Украјине.

Дејан Чаркић кога су звали и Цоцин  , како каже ово старо словенско име са значењем радити , а тумачи се и као драгоцен и јед.инствен, мио и Божји...


Да живот може да буде заиста тежак најбоље зна породица Николић из Мечковца. Мира, мајка троје деце и њен супруг су без посла и суочавају се са тешком материјалном...

Позната глумица Неда Арнерић преминула је у 67. години живота, пренели су медији. Према првим информацијама, глумица је пронађена у свом стану на Врачару.


РТ: Срушио се украјински „Боинг 737“ при полетању у Техерану, нема преживелих


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА