BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Мадриду завршена изградња руског православног храма

У Мадриду завршена изградња руског православног храма
01.05.2013. год.


У престоници Шпаније Мадриду завршена је изградња једине зидане саборне цркве Московске патријаршије на читавом Иберијском полуострву. Црква у част Рођења Христовог се градила у току 16 месеци, она је највећи православни храм у земљи.
Последњих дана априла грађевински радови у мадридском православном храму су се водили дању и ноћу, - испричао је у интервјуу радиокомпанији Глас Русије настојатељ храма протојереј Андреј Кордочкин.

- Настаје Страсна недеља, затим ће доћи Ускрс, који планирамо да дочекамо у новом храму. Данас се воде завршни радови. Планирамо да ћемо све завршити у уторак. Велике среде ћемо организовати храмски простор за богослужење. Великог четвртка ће бити извршено прво богослужење. Свакако, богослужења Великог петка и суботе, као и Ускршње богослужење биће одржана овде, у новом храму, мада на територији остају техника и радници, није још све завршено.

Власти Мадрида су дале званичну дозволу за изградњу те руске цркве у новембру 2011. године. Тада није било много оних, ко је веровао да ће кроз око 18 месеци један од престижних рејона града украсити саборна црква од бигрених квадера, - наставља отац Андреј.

- Изградња се иначе одвијала добро. Они, који су нас посећивали чудили су се, што је, прво, на градилишту веома чисто, друго, изградња се одвија веома брзо, мада радника није било много. Уствари, почели смо изградњу у децембру 2011. године, практично после 16 месеци ми је завршавамо. Чудили су се људи, што је изградња била буџетска. У Русији изградња сличног храмског комплекса је у најмању руку двоструко скупља.

Аутор пројекта лепог храма са пет златних купола је руски архитекта Алексеј Воронцов. То није његова прва руска саборна црква у иностранству. У пројекат мадридске Божићне цркве унео сам посебан смисао, - изнео је архитекта приликом интервјуа Гласу Русије.

- Хтео сам да у супротном крају Европе настане храм, који би пружао јасну представу, шта је руско православље. Пројектујем различите објекте, те сам слободан у избору ликовног језика, али у овом конкретном случају мени је било важно да би људи, који ништа не знају о православљу, могли погледати наш храм и рећи: ево Русије, ево руског православља.

Данас и мештани Мадрида испољавају велико интересовање према новосаграђеном храму. За њих је то поуздани начин да упознају не само руску културу, већ и духовност, о којој Шпанци за сада скоро ништа не знају. Управо зато ће при цркви бити отворен културно-просветни центар, где би свако могао сазнати нешто о православљу и Русији, - наставља протојереј Андреј Кордочкин.

- Уствари, православна миграција, за разлику од Немачке, Француске и Италије дошла је овамо недавно – током последњих 10-15 година. У другим земљама су руски храмови били саграђени још пре револуције, овде није било ништа слично. Била је мања црква у част Марије Магдалене, али је она постојала нешто више од 100 година – од средине 18. до краја 19. века. Зато се Шпанци према нама односе са великим интересовањем и симпатијом.


Према статистикама, у Шпанији данас живи око 34 хиљаде Руса, више од 70 хиљада Украјинаца и 3 хиљаде Белоруса. Све до сада је активна руска црква била само једна – дрвена црква Михајла Арханђела, која се налази у граду Алтеја провинције Аликанте.


  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција


Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада

\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Потенцијални одговор Израела на ирански напад није ограничен само на ударе против проиранских снага у Сирији – Израелци би могли да допринесу дестабилизацији југа земље, посебно провинције Ес-Сувајда.

Техеран је упозорио западни Јерусалим на одмазду, обећавајући \"много опсежније\" одбијање


Док сви чекају ирански узвратни удар на Израел, специјалне снаге поморских снага ИРГЦ слетеле су на контејнерски брод МЦС Ариес из хеликоптера и преузеле контролу над њим.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА