BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руси пију скуп алкохол или га уопште не пију

Руси пију скуп алкохол или га уопште не пију
20.03.2013. год.

Упркос стереотипима, испоставило се да Руси ни из далека нису највећи љубитељи добре капљице, сведоче резултати истраживања које је спровела Светска здравствена организација. У складу с рефератом о здравственом стању у Европи за прошлу годину, за земљу у којој се највише пије проглашена је Молдавија, у којој се по глави становника попије преко 20 литара алкохола годишње. Друго место заузима Луксембург, а треће Естонија.

Руси су доспели на 20 место с потрошњом алкохола од нешто мало преко 10 литара по човеку. Суседи Русије на списку су Данска, Хрватска и Велика Британија, саопштено је на званичном сајту организације. А као земље у којима се најмање пије наведени су Таџикистан, Турска, Норвешка, Шведска и Исланд.

По подацима Светске здравствене организације трећина становника Русије је потпуно престала да конзумира алкохол. По мишљењу стручњака људи су у Русији пробали добар алкохол и последица тога јесте да су почели мање да пију. Жестока пића класе „екстра-лукс“ не цене само обични грађани, већ и силни овога света. У последње време се политичким пићем сматра виски. Међутим, данас више није модерно да се он пије. На власт је дошла нова генерација: млади министри и посланици као и бизнисмени, активно освајају базене, скијашке обронке и тениске терене.

Пример за углед имају на највишем нивоу. Владимир Путин, као што је познато, практично не пије, а највише воли пиво. Премијер-министар Дмитриј Медведев је готово равнодушан према алкохолу. На државним пријемима најчешће се може видети с минералном водом и у ретким изузецима с чашом белог вина.

Култура пића данас све више има „суву“ нијансу, али у Русији ни из далека није увек било тако, каже Евгенија Герасимова, запослена у „Музеју руске вотке“ у Санкт-Петербургу:

- Вотка је од XIV века традиционални руски културни напитак. Култура пића је пропагирана још од династије Романов. Тада су се појавили разноврсни бокали, дугуљасте чашице, чепови, здравице и шале. У сваком случају, не може се рећи да су Руси нација која највише пије. То је заблуда људи који не познају традиционалну историју руске вотке, националне шале и националну традицију.

Први је у Русији почео да уводи културу пића Петар I. Он је говорио да „не треба пити много, не треба пити мало, треба пити довољно“. Управо први руски император је у Русији увео „медаљу срамоте за пијанство“, коју је морао да носи човек ако попије више него што треба.

Међутим, дуго пре него што је за Русе алкохол постао допуна свечаностима, а не једноставно средство за свакодневно опуштање, морало је проћи више стадијума навикавања на културу пића, наставља историчар прављења вотке Жана Гагаринова.

- Калемљење културе пића у народу је одлика Петрове епохе, касније су власти почеле да се боре с грешкама у конзумирању алкохола. У совјетско време су закони о забрани пића два пута попримали велике размере у земљи. Управо такви скокови и покушаји борбе за културу пића јесу оно чему влада и данас тежи.

Заиста, руске власти су се у последње време озбиљно прихватиле борбе против алкохола. Већ скоро годину дана се у продавницама ноћу не може купити алкохол. Пре тога је уведена норма „нултог промила“ за возаче, сад се у Државној Думи говори о забрани жестоких пића у авионима.

Љубов Курјанова,

Све ове мере су већ дале прве резултате. По подацима Светске здравствене организције, удео Руса који алкохол пију неколико пута недељено је смањен на 5%, а удео сународника који попију понеку чашицу неколико пута месечно смањен је на 33%. Из тога следи да трезвеност за Русе све чешће постаје животна норма.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА