BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Блог плус бренд – реклама или не?

Блог плус бренд – реклама или не?
04.03.2013. год.

Корисници руског Интернета у скорије време можда ће морати да плате за помињање брендова у својим отвореним блоговима. Федерална антимонополска служба (ФАС) сматра то скривеном рекламом и спремна је да размотри са Државном думом могућност пореских санкција или чак забране помињања брендова на личним страницама.

На данашњи дан у руском сегменту Интернета има око 65 милиона блогера. Јасно је да само малобројни зарађују на скривеној реклами. Али чије интресе ће дотаћи ФАС? Оних који се баве комерцијалом, или свих осталих, који преко смартфона објављују на Фејсбуку своју локацију, а том може да буде продавница познате марке, или своју фотографију са сопственим колима у позадини? Шта ће се сматрати скривеном рекламом, а шта личном инфромацијом и како ће све то да прати ФАС? Управо ова питања брину данас руске Интернет кругове, говори Јекатерина Похомчик, руководилац прес-службе једне од друштвених мрежа:

- Врло спорно питање како може да се прати реклама у блоговима, зато што ту реклама као таква може и да не буде. Рецимо, човек је написао у свом блогу да је ишао да руча у неки ресторан. Човек је стваро тамо био и из добрих побуда написао. Зашто овај запис треба да се опорезује? А што се тиче праћења неких компанија које могу да врше мониторинг блогова, не схватам како ће се то вршити у Живом дневнику на руском, где се сваког дана појави око 150 хиљада записа.

Са друге стране, нико не пориче чињеницу да је данас Интернет најпопуларнија, најдоступнија и најјефтинија платформа за рекламодавце. Зато је она и заинтересовала ФАС. Али како разликовати оног ко не плаћа порез од обичног блокера, за сада нико конкртно не предлаже, сматра Робер Шлегел, посланик Државне думе:

- Треба разрадити правила, одредити појмове и тада се може контролисати Интернет са тачке гледишта закона. По мени то је прилично сложено и није сасвим јасно колико ће то бити ефикасно. Мени се чини да прво треба припремати решења, затим разматрати их и тек затим доносити. А не напротив. То је неправилно и неефикасно. И у том смислу ФАС има над чиме да размисли.

У страном Интернету свака земља има своја правила понашања у блоговима, али нигде нема забране помена познатих брендова. У Британији, на пример, може да се пише на личној страници о свему што се допада, осми пропаганде насиља. Ипак ако човек добија рекламу за новац, он мора да плати порез. У Немачкој није уобичајено бавити се скривеном рекламом на личним страницама. Ради тога постоје специјални комерцијални блогови.

Светлана Андрејева,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Все Блоги Знаменистостей/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА