BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Важно да сви грађани буду укључени у дигиталне токове

Важно да сви грађани буду укључени у дигиталне токове
08.12.2020. год.

Влада Републике Србије је заједно са Агенцијом за информационе технологије и телекомуникације Уједињених нација „Међународне телекомуникацијске уније“ у оквиру пројекта „Не остављајте никога иза себе у дигиталном свету“ започела израду Националне студије за процену дигиталне приступачности у Републици Србији.

Поред експертског тима „Међународне телекомуникацијске уније“, у израду студије ће бити директно укључен Кабинет председнице Владе, а национални координатор биће експерткиња из области унапређења положаја особа са инвалидитетом Љупка Михајловска

Циљ ове студије је да се обезбеди експертска процена стања у области јавних простора, електронских уређаја и садржаја (телевизије, веб, мобилних уређаја и садржаја), јавних набавки, здравства, паметних градова и креирања политика, како и да се развије сет препорука за инклузију лица са инвалидитетом у дигиталнe токовe.

Једна од првих активности у оквиру сарадње Владе Републике Србије и jединица локалне самоуправе са организацијама лица са инвалидитетом биће поједностављење административних поступака које се односе на унапређење мобилности лица са инвалидитетом, као нпр. издавање паркинг налепница и резервација паркинг места.

Технологија може бити главни катализатор за омогућавање пуног учешћа особа са инвалидитетом у дигиталној економији.

Информационе и комуникационе технологије (ИКТ) могу бити кључни фактор који омогућава унапређење могућности особа са инвалидитетом да воде самосталан живот, када је реч о њиховом здрављу, кретању, образовању и запошљавању.

Влада Републике Србије је поставила дигитализацију као један од врхунских приоритета у својој агенди. Приступ интернету за све грађане, унапређење дигиталних вештина, доступност дигиталних садржаја, развој нових електронских услуга и добијање дигиталног идентитета су неке од активности које ће обезбедити да грађани и привреда искористе све предности савремених технологија и дигитализације.

У том смислу, Влада Републике Србије сматра да је важно да сви грађани, без разлике на њихову узраст, пол, припадност заједници, економско, здравствено и социјално стање, буду равноправно укључени у дигиталне токове.

Дигитална приступачност је такође један од кључних приоритета у неколико глобалних иницијатива, попут Конвенције о правима особа са инвалидитетом (CRPD), Трансформације светске агенде 2030, Циљева одрживог развоја Уједињених нација (SDG), Стратегије за укључивање особа саинвалидитетом Уједињених нација и Иницијативе Приступачна Европа.


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу

Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности


Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА