BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

СПЦ: Специјално и намерно се дискриминишу епархије Црногорско-приморска и Будимљанско-никшићка

СПЦ: Специјално и намерно се дискриминишу епархије Црногорско-приморска и Будимљанско-никшићка
21.05.2019. год.

Нацрт закона о статусу верских заједница, који промовише Влада Црне Горе, уплиће се у црквена питања и може довести до губитка цркава Српске православне цркве.

Влада Црне Горе је прошле седмице одобрила нацрт закона о слободи вероисповијести и правном статусу верских заједница. Документ је изазвао оштре критике Митрополије Црногорско-приморске, којој припада већина верника у земљи. Страх србског свештенства проузрокују одредбе закона по којима држава може да прогласи државним све верске објекте за којие црква нема документа о власништву.

Према предлогу закона, сви верски објекти грађени до 1918. постаће државна својина.
 
Према предложеном закону, верски објекти и земљиште које користе верске заједнице на територији Црне Горе, који су изграђени, односно прибављени из јавних прихода државе или су били у државној својини до 1918. године и за које не постоје докази о праву својине верских заједница, биће уписани као државна својина.

"Размотрено је и стање наше Цркве у такозваном региону, односно у државама створеним на развалинама бивше Југославије, при чему је констатовано да су анимозност и дискриминација у односу на нашу Цркву присутне, у већој или мањој мери, готово свуда - у Хрватској, Босни и Херцеговини, Северној Македонији, а нарочито у Црној Гори, где је недавно потврђен антиевропски и антицивилизацијски предлог закона о Црквама и верским заједницама. Тим нацртом закона се специјално и намерно дискриминишу Епархије црногорско-приморска и будимљанско-никшићка, а предвиђа се чак и отимање светих храмова и њихово проглашавање за власништво државе (!). Таква решења укидају неотуђиво право грађанина на слободу вероисповести и савести и представљају директно мешање у унутрашње црквене послове. Ту су и покушаји насилног одузимања светињâ у корист канонски и реално непостојеће „Црногорске Православне Цркве” и претње да ће бити срушене поједине богомоље (црква на планини Румији и крстионица на Превлаци). Наравно, свуда - и у Црној Гори, и у Хрватској, и другде - има не мало часних појединаца и читавих заједница и организација које се залажу за правду и слободу свих", наводи се у саопштењу Српске православне цркве.

С друге стране, председник Црне ГОре Мило Ђукановић је саопштио да "неће дозволити никоме да се бахати по Црној Гори".

“Вјерујем да то значајно може допринијети регулисању бројних питања у отој осјетљивој сфери. Нажалост, за то нема готових модела. Наше политичко полазиште је да свако ново рјешење мора слиједити основни циљ: превазилажење наслијеђених дубоких подјела у црногорском друштву”, навео је Ђукановић.
 
“Нећемо наравно дозволити никоме да се бахати по Црној Гори, и да поткопава нашу државу, кријући се иза мантије и крста”, нагласио је Ђукановић.


  • Извор
  • фото: spc.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности

Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА