BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бошњаци у Црној Гори траже забрану Његоша и Киша

Бошњаци у Црној Гори траже забрану Његоша и Киша
18.10.2018. год.


Више бошњачких организација упутило је апел министарствима просвете и културе Црне Горе да "у складу са својим законским областима и дужностима", покрену поступке забране и уклањања из школских програма две књиге - "Горски вијенац" Петра Првог Петровића Његоша и "Пешчаник" Данила Киша.

Како наводи црногорски портал ЦДМ, то траже Бошњачка академија наука и умјетности (БАНУ), Бошњачко национално веће - савет у Црној Гори, Бошњачко национално веће у Србији, Бошњачка културна заједница и група других бошњачких организација, а исти захтев је послат и министарствима у Србији, Босни и Херцеговини, Македонији, Хрватској и Словенији.
 
У образложењу захтева се каже да је "садржај наведених књига годинама био научно-књижевна основа за конструисање националистичких и других антицивилизацијских и дехуманизирајућих односа, посебно према исламу и муслиманима", преноси црногорски ЦДМ.

Како наводи црногорски портал, они криве Његоша, једног од највећих србских и црногорских писаца, као и Киша, да су својим делима, односно "мржњом према исламу и муслиманима", створили извор мржње и сукоба између народа који живе на територији бивше СФРЈ.

"Посебно истичемо да је антицивилизацијска порука наведених књига допринела да држава Босна и Херцеговина постане место које је на најдрастичнији начин било изложено рушитељским нагонима двају кључних националистичких идеологија 20. века, односно великосрпске и великоцрногорске идеологије, које су биле пројециране кроз агресију против БиХ, када је почињен геноцид над Бошњацима", наводи се у образложењу, у коме се тврди и да су поменута дела и расистичка.

Аутори иницијативе пореде дела Његоша и Киша са делима Адолфа Хитлера и противе се да било која награда носи име Његоша и Киша.

"У овом контексту, апелујемо на Владу Црне Горе, позивамо премијера и министре да пониште одлуку о тзв. 'Његошевој награди' и на тај начин искажу поштовање према муслиманским жртвама, Бошњацима и Албанцима, које су почињене у Црној Гори од истраге потурица па до ратова 90-их", истичу бошњачке организације.

Оне Влади дају рок од 100 дана да поступи по захтеву, пре него што се обрате институцијама Европске уније, Уједињених нација, као и другим међународним организацијама.

У црногорском Министарству просвете одговорили су да не планирају да мењају постојећи план и програм.

"Црна Гора је мултикултурална и мултиетничка земља која се поноси управо својим различитостима, а чијем развоју наставни план и програм до сад није био препрека, већ напротив", саопштила је портпаролка тог ресора Милица Лекић.

ТАНЈУГ


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е

У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације...


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА