BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Обиљежене 22. године од отварања масовне гробнице

 Обиљежене 22. године од отварања масовне гробнице
02.04.2018. год.

Тим поводом је у капели Светог апостола Марка служен парастос за страдале, а потом су положени вијенци на спомен-обиљежје масовне гробнице на православном гробљу у Мркоњић Граду. Хрватска војска је са јединицама такозване Армије БиХ и ХВО-а у септембру и октобру 1995. године напала 13 западнокрајишких општина и том приликом убијено је 1.646, а протјерано 120.000 Срба. Након што је Република Србска поново преузела подручје општине Мркоњић Град у православном гробљу пронађена је највећа масовна гробница са посмртним остацима 181 звјерски убијеног србског војника и цивила. Иако се знају починиоци и налогодавци, за ове злочине још нико није одговарао.

 Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је новинарима да је срамота свих међународних фактора, посебно Хашког трибунала што нису процесуирани ови ратни злочини.

 Савановић је истакао да се све вријеме на нивоу институција покушава "нешто ријешити", али да ти предмети стоје негдје у ладицама Тужилаштва БиХ или у Хрватској.

 "То говори о стратегији чији је циљ да Срба западно од Дрине не смије да буде", рекао је Савановић, те нагласио како очекује да за ове злочине неко одговара. Он је напоменуо да се на овим просторима може опстати само ако је ту снажна Република Српску у економском смислу, али и у смислу јединства.

Породице жртава пронађених у масовној гробници у Мркоњић Граду кажу да их и данас, послије више од двије деценије, боли неправда и оно што се десило њиховим најмилијима.

 Љиља Перић, која је у масовној гробници пронашла брата Слободана , оца Душана  и стрица Милорада, каже да је била на овом мјесту приликом отварања масовне гробнице и да је призор био стравичан.

 "Овдје је био велики масакр. Нормални људи не би онако ни животиње убијали. Било је страшно гледати жртве. Надам се да ћу доживјети да неко одговара и да правда буде задовољена", рекла је Перићева.

 Адвокат Горан Марић, који је у гробници пронашао свог оца, указао је на чињеницу да ово опструише Тужилаштво БиХ.

 "Остаће да се овдје ништа није десило `1995. године. За то су криви они који раде у Тужилаштву и они који би могли да утичу на Тужилаштво, мислим на политичаре из Републике Српске, који су под наводницима представници србског народа у заједничким органима БиХ", истакао је Марић.

 У сали Скупштине општине Мркоњић Град приказан је филм о данима ексхумације и уручене су књиге "Не заборави вољена земљо" породицама пострадалих.

Међу ексхумиранима из масовне гробнице у Мркоњић Граду је 81 цивил, 97 припадника Војске Републике Српске и три припадника МУП-а. Ексхумирана су и тијела 10 жена. Најстарија жртва је имала 90 година, а најмлађа само седам.

Резултати обдукције, коју је радио тим познатог београдског патолога Зорана Станковића, показали су да су сва лица мучена и убијена на звјерски начин.

На подручју општине Мркоњић Град у мањим гробницама пронађено је још 176 тијела.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.Mrkonjic-Grad.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Западни саветници су стационирани у амбасадама, изјавио је генерални секретар НАТО-а


Остале новости из рубрике »