BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србски се учи од Канаде до Дубаија

Србски се учи од Канаде до Дубаија
22.03.2017. год.
Ван граница Србије, према проценама, живи више од пет милиона Срба, а сви наши сународници, односно њихова деца, могу да уче матерњи језик у низу земаља у којима живе - од Канаде до Дубаија и Јужноафричке Републике


Наша држава наставу на србском организује у десет земаља у свету - Швајцарској, Француској, Немачкој, Италији, Грчкој, Белгији, Норвешкој, Финској, Јужноафричкој Републици и Кини, у неким земљама о томе воде бригу наша дијаспора и црква, али и један број самих држава у којима живе наши људи, попут Немачке, Шведске. . .

Тако ће у Француској од идуће школске године, како су пренели медији, србски језик ући у тамошњи школски систем, што значи да ће у редовним школама за оне који се определе за њега, као за изборни предмет, он постати део обавезне наставе.

Немачке покрајине, у чијој надлежности је образовање, нуде у својим школским програмима учење језика земље порекла деце, па се тако, међу страним језицима од којих је настава турског најпосећенија, налази и србски.

У најмногољуднијој немачкој покрајини, Северној Рајни-Вестфалији, у којој живи око 18 милиона људи и највећи број странаца и где су и бројни Срби ''нашли ухлебљење'', србски језик се већ деценијама изучава у више градова.

''Настава србског се изводи у 13 основних школа, а према актуелним подацима за прошлу школску годину, ту наставу је у Северној Рајни Вестфалији похађало 351 дете'', речено је Танјугу у покрајинском Министарству просвете у Диселдорфу и наглашено да се у тој покрајини, као матерњи, односно, језик земље порекла, изучава 18 језика - турски, пољски, шпански, руски, грчки, италијански. . . .

Деца од првог до десетог разреда могу да учествују у настави језика, своје земље порекла и та настава важи као понуда покрајина, које цео тај процес и финансирају и чија надлежна министарства дају и дозволу за школске књиге.

Уколико деца са прелазним оценама заврше наставу матерњег, онда, према слову закона, тај језик може да буде урачунат као официјелни страни језик, први или други, у школама, чак и гимназијама.

Учитељица у пензији Витомирка Вељовић, која је за четири деценија рада на ''пут'' извела многу децу, каже да је некада у разреду имала и 29 малишана, а 1989. године, сама је држала наставу за чак 279 деце.

Пад броја ђака, који похађају часове србског језика, она објашњава чињеницом да се рађа мање деце, али подсећа да код наставе србског језика, такође, постоји и традиција:

''Родитељи су учили србски језик, па сада шаљу и своју децу на наставу'', рекла је ова учитељица, чији су многи ђаци данас инжењери, лекари, правници, архитекте и други честити чланови немачког друштва и додала да за грађане Србије важи да су и родитељи и деца добро интегрисани у немачко друштво.

У аустријским школама такође постоји факултативна настава на матерњем језику, али данас србска деца имају могућност да похађају само факултативну наставу на босанско-хрватско-србском (БКС).

Аустрија је 1992. увела наставу на матерњем језику, нудећи 25 језика, од којих су најпосећеније наставе на БКС и турском. Највећи број сати има настава на турском ( 7.728), затим следи БКС (2.761), те албански (417).

Око 33. 900 ђака је школске 2013/14, за коју тренутно постоји јавни податак, похађало наставу на матерњем језику, али тај број стално опада и због тога што Срби не желе да им деца уче вештачки босанско-хрватско-србски језик, односно БКС.

БКС је једини језик који се као настава на матерњем језику нуди у свих девет аустријских покрајина, настава се изводи по плану и програму Министарства образовања Аустрије, које и бира и плаћа наставнике.

Политика, Танјуг



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности

Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА