BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Експлозије у Турској: освета или рат провокација

Експлозије у Турској: освета или рат провокација
16.05.2013. год.


Верзије о циљевима и наручиоцима терористичког акта у Турској не одликују се разноврсношћу. Зато последице експлозија у Рејханли могу да представљају опасност по читав континент. Експлозије у турском граду који се граничи са Сиријом организоване су 11. маја по наредби из Дамаска и усмерене су против сиријских избеглица.

Ову верзију је изнео лично турски премијер Тајип Ердоган. Мада је Дамаск уверен да су терористичке акте извели агенти турских специјалних служби у циљу провоцирања упада турске армије на територију Срије.

При томе премијер Ердоган је изјавио да његова земља не намерава да подлеже провокацији док је потпредседник владе Сирије Кадри Џамил јавно изразио сумњу у спремност Турске за велики рат: Ја не мислим да је Турска у стању да води рат, код њих се унутрашњи рат води 30 година.

Експерт руског Института за примењену оријенталистику и африканистику Саид Гафуров сматра да у првом реду треба анализирати најистинитију верзију ових терористичких аката.

- Највероватније то су унутартурски проблеми и шта више унутартурски конфликти. Како међуетнички, тако и међуконфесионални. Посебно ако се узме у обзир да у Искандерону, на турско-сиријској граници, половину становништва чине Арапи, много је Курда, има туркменског становништва. Има проблема међу прелемнима и проблема међу разним слојевима алавита и сунитске владе. Ердоган који је прво говорио да задржава право сваке реакције, очигледно имајући у виду Сирију, сада је нагло променио реторику. Сасвим је одчигледно да су му специјалне службе реферисале да Сиријци у то нису умешани. Плашим се да могу да уследе узвратни терористички акти. Тада ситуција у Турској може да се пољуља, као и Ираку или Пакистану.

Што се тиче експозија као повода за почетак упада турских трупа у Сирију, Анкар анема велику потребу за сличним изговором, сматра Саид Гафуров. Турци неће ризиковати да ратују, ако немају стопостотну подршку НАТО-а. Ова подршка им је неопходна зато што у самој Турској је сложена војно-политичка ситуаицја. Али генерални секретар Северноатлантске алијансе Андрес Фог Расмусен је рекао да НАТО неће предузети у погледу Сирије никаква дејства без дозволе СБ УН. Турски војници су прилично озбиљни и трезвени људи тако да неће допустити упад у Сирију армије у чијој позадини може да избије устанак.

Ипак сиријски конфликт може да се пребаци на другу страну границе, али то неће бити рат између Сирије и Турске као држава. Једноставно у Турској може да букне конфликт међу заједницама, и ова опасност је врло реална, сматра експерт.

У међувремену Турска, њене специјалне службе настављају активно да учествују у сиријском грађанском рату на страни опозиције. У томе се крије прави разлог експлозија у турском граду Рејханли, убеђен је војни експерт Виктор Баранец:

- Већ одавно би било лако прогнозирати такве или чак снажније терористичке акте на територији Турске. Као што је лако прогнозирати их на територији било које друге земље која помаже сиријској опозицији оружјем, новцем, живом ислом или чак пружа једноставно информациону подршку. Ја се придржавам управо такве верзије – Сирија нема други начин да докаже Турској да не треба да се меша у унутрашње ствари Сирије. Мислим да је то директна освета Турској за њен лош однос према стању ствари у суседном дому.

Упоредо са тим, један од најватренијих присталица акуелног сиријског режима је нуклеарни Иран, подсећа Виктор Баранец. Тамо одлично схватају да ако НАТО пређе у Сирију, несумњиво ће прећи у Иран. Узимајући у обзир војну моћ алијансе, Исламска република неће имати другог излаза него да у одлучујућем тренутку прибегне нуклеарним ударима. То ће изазвати узвратне нуклеарне ударе од стране Израела, а даљи развој сижеа може да буде непредвидив. Левак регионалног рата може брзо да се увећа до континенталних размера.

На срећу, за сада су ове верзије претпоставке. Важно је да су то елементи великог информационог рата, чији ток и циљеви не искључују најнеочекиваније обрте.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА