BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Авганистан: време да се тражи савет

Авганистан: време да се тражи савет
14.05.2013. год.


Према званичним саопштењимја од 14. до 15. маја у Бриселу ће протећи серија саветовања начелника генералштаба земаља чланица и држава-партнера НАТО-а. Ова саветовања су приређена поводом 169. заседања Војног комитета алијансе.

У оквиру актуелних сусрета ће протећи и заседање Савета Русија-НАТО на нивоу начелника генералштаба. Са руске стране учествоваће заменик начелника Генералштаба Оружаних снага РФ генерал-пуковник Александар Постњиков-Стрељцов. Међу дежруним темама за разматрање на Сасвету постоји једна која је, може се рећи, не баш стандардна. Ова тема тиче се једног од аспеката припреме за будућу мисију НАТО-а у Авганистану после потпуног повлачења трупа снага ISAF до краја 2014. године. Нова мисија, усмерена на припрему и јачање националних снага безбедности већ је добила леп назив – Одлучна подршка. Али за званично проглашење њеног старта потребно је реферисати о завршетку актуалне војне операције. А овде, како се већ више пута говорило, појављује се читав низ проблема. Један од њих, на чему између осталог инсистира руска страна, јесте неопходност извештаја НАТО-а о испуњењу мандата СБ УН, датог алијанси у децембру 2001. године.

Москва такође сматра да осим извештаја алијанси је за нову мисију потребан и нови мандат УН. За сада, истина, ни по првој, ни по другој тачки неких приметних дејстава од стране НАТО штаба није било. Истовремено, како саопштавају медији, на предстојећем заседању Савета Русија-НАТО представници алијансе би хтели детаљније да се упознају са совјетским искуством повлачења трупа из Авганистана. У принципу, руска страна никада није одбијала сарадњу у регулисању авганистанског проблема, под условом равноправног парнтерства. Друго је питање о каквом се искуству ради.

Авганистан поставља пред Западом масу питања, тврди пуковник у пензији Волфганг Рихтер, експерт немачког Фонда за науку и политику.

- Имали смо у најмању руку наде да ће у Авганистану поћи за руком да се изгради плуралистичко, правно и демократско друштво по западном обрасцу, рекао је експерт у разговору за Глас Русије. По мени, ова очекивања су била претерана, пошто није узета у обзир традиционална политичка култура земље. За нас је то проблем. Јер сада се поставља питање: а у чему се састоји легитимност авганистанске владе? Према западним стандардима циљ није постигнут. Али дали ми ти треба да признамо да постоје посебни авганистански стандарди?

Питања, наравно, остају. Али једно, очигледно, не изазива спорове: заједничким снагама заиста је једноставније тражити одговоре.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА