BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Миграција са источних граница Европе

Миграција са источних граница Европе
23.04.2013. год.


На пролећном заседању Парламентарне скупштине СЕ 22. априла у Стразбуру, једно од главних питања дневног реда биће проблем илегалне миграције. Посебну пажњу посланици намеравају да поклоне питању формулисаном у прелиминарном дневном реду као борба против дечијег секс-туризма. И мада ће паралелно учесници седнице Парламентарне скупштине СЕ размотрти перспективе проширивања безвизног шенгенског простора, очигледно је да ће у сали за седнице превладавати изолационистичка расположења, сматра наш коментатор Петар Искендеров.

Са ове тачке гледишта у сали за заседање Парламентарне скупштине СЕ очекује се полемика два угледна државна посленика – председника Немачке Јоахима Гаука и премијера Румуније Виктора Понтија. Управо њихове земље имају дијаметрално супротне ставове у дискусијама на чраун прошриња или напротив обуставе безвизног режима. Румунија коју заједно са Бугарском већ неколико година не пуштају у Шенген зону упркос претходним обећањима, сматра да одговорност за криминалне проблеме с амигрантима треба да сноси читава Европа, а не конкретно Румуни, Бугари или Роми. Немачка је традиционално расположена скептички према дошљацима из Источне Европе. А актуална финансијско-економска криза и проблеми по пречнику ЕУ само су ојачали у Берлину изолационистичка расположења. Тако да Брисел тешко да ће узети у обзир могуће демарше Румуније или Бугарске – истакао је у разговору за Глас Русије експерт Европског института РАН Владислав Белов.

- Све једно ово питање ће решавати не румунска или бугарска страна, већ у складу са оним скупом држава које доносе одлуку о датом проблему у Бриселу. Ако је Холандија сматрала да треба да уложи вето, значи она има за то све основе. Јер и Бугарска и Румунија за сада не одговарају захтевима за спољне и унутрашње границе за улазак у Шенген зону.

Не чуди што управо уочи дискусије у Стразбуру ЕУ се истакла низом излационистичких кораја. Између осталог, комитет за грађанске слободе Европског парламента гласао је за обуставу деловања безвизног режима за грађане Србије и Македоније. Дата одлука још нема законску снагу, јер треба да добије одобрење Европског парламента, као и свих дражва чланица ЕУ. Мада тежња ЕУ да се огради од нежељених гостију са југоистока Европе очигледно расте. Статистика сведочи да после укидања визног режима за грађане Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније, Србије и Црне Горе 2009.2010. године злоупотребе пружања азила у земљама ЕУ грађанима балканским држава су почеле да расту геометријском прогресијом. Према подацима комесара ЕУ за унутрашње послове Сесилије Малмстрем, за 75% годишње. Најпопуларнија верзија су позивања на гоњења у домовини, којима прибегавају у првом реду Роми. мада то не убеђује Берлин, Париз и Амстердам, подсетио је у интервјуу за Глас Русиеј немачки политиколог Александар Рар:

- У многоме нису реализоване романтичне представе о томе да Европа без граница може да постане историјска чињеница, да у тој уједињеној Европи живот ће бити све бољи и Европа ће постати зона безбедности и велике мултикултуралне размене. А сада, посебно после ступања Румуније и Бугарске у ЕУ, старим западним земљама као што су Немачка и Француска, прети нови талас криминалних елемената и криминала управо са «источних обала» Европе.

Расположења која владају данас у европским престоницама поводом проблема илегалне миграције тачније од других изразио је министар унутрашњих послова Немачке Ханс-Петер Фридрих. По његовим речима, отварање границе врло много значи за јединствену Европу, мада ради тога не треба занемаравати питања безбедности.

Москва рачуна на објективније и одмереније прилазе америчке стране у сфери поштовања закона. Ово је изјавио преставник МИП РФ за љуска права Константин Долгов поводом реферата Стејтдепартмента САД о поштовању људских права 2012. године. По његовим речима, недоумицу изазивају пасажи о ситауцији на Северном Кавказу у којима је допуштена отоврено исполитизована замена теза. Долгов је подсетио да у Севернокавкаском региону Русије органи реда се супростављају терористичкој опасности која, како показују трагични догађаји у Боснону, актуална је и за САД. У реферату се игнорише рад руског руководства на усаврешавању политичког и судског система, реформи органа очувања поретка и борби против корупције.

Руски органи безбедности рачунају да ће добити из САД наредних дана материјале о два Чечена, браћи Царнајев, осумњиченој за организацију терористичог акта у Бостону. Ово је саопштио у понедељак извор у структурама безбедности РФ. По његовим речима, руска срана за сада не може да потврди саопштења страних медиј ао томе да је старији брат Тамерлан почетком прошле годиен путовао у Русију. Нема ни доказа веза претпостављених терориста са екстремистичком организацијом Имарат кавказа и са лидером севернокавкаских терориста Доком Умаровом. Прошлог понедељка на финишу међународног маратона у Бостону су одјекнуле две експлозије у којима су погинуле 3 особе, а 180 је рањено. За организацију терористичког акта се сумњиче браћа Царнајев. Тамерлан је погинуо у пукшарању са полицјом. Његов млађи брат Џохар је рањен и сада даје изјаву.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА