BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бан Ки Мун експедитивно реаговао на позив

Бан Ки Мун експедитивно реаговао на позив
25.03.2013. год.

Организација за забрану хемијског оружја је прихватила предлог Генералног секретара УН Бан Ки Муна да разјасни околности, повезане са експлозијом ракете с отровом у сиријском Алепу 19. марта. Москва је изразила задовољство тиме, како је Бан Ки Мун експедитивно реаговао на молбу Дамаска о истрази тог инцидента.

У саопштењу се каже да су терористичке групе искористиле хемијско оружје против цивила. Истовремено се у УН-у налази упит противника председника Сирије Башара Асада. Они тврде да су регистровали 19. марта два случаја примене хемијског оружја – један код Алепа, други близу Дамаска. Према њиховој верзији, отров су искористиле владине снаге.

У Русији очекују објективно и детаљну истрагу тог питања. Хоће ли моћи експкерти УН за забрану хемијског оружја да је обезбеде? Коментар председника Института Блиског Истока Евгенија Сатановског.

- Све зависи искључиво од оних чиновника, који ће тамо деловати. Разуме се, на Западу има политичара, који би желели интервенцију у Сирију. И у Француској, и у Великој Британији таквих људи много има међу утицајним политичарима. Међутим, има и оних, који су свесни да је то опасно, скупо и резултира великим жртвама. Они су свесни да је инцидент провокација опозиције, која покушава да увуче у рат НАТО, јер не може да победи Асада. Не желе сви западни политичари да буду искоришћени као инструмент за долазак на власт радикалних исламиста или Ал-Каиде.

Један од главних закључака, који се чека од комисије је ко је први пут у току две године конфликта у Сирији применио хемијско оружје 19. марта? Зашто би устаници могли да то учине? Коментар експерта руског Института стратешких истраживања Аждара Куртова.

- Устаници би у том случају добили предност, демонсмтрираући свој арсенал, који укључује хемијско оружје. Међутим, то има и негативне последице. Кад су они применили хемијско оружје, то је знак да их ништа не би могло да заустави. То потврђује да у Сирији опозиција води рат против сопственог народа, а не ради неких идеала, јер се уништава не конкретни противник – владине снаге, већ се уништавају и цивили.

Оптужбе устаника против власти су, према мишљењу Аждара Куртова, испод критике.

- Верзија је сумњива. Да је то истина, примена хемијског оружја не би пружила влади Башара Асада никакву војну предност. Баш обрнуто, натерала би светску заједницу на још радикалније акције за неутрализацију руководства Сирије.

Примену од стране устаника хемијског оружја Запад може да искористи ради оправдања интервенције у Сирији. То је мишљење директора Центра анализе светске трговине оружјем Игора Коротченка.

- Такав сценарио је потпуно реалан. Раније су политичари високог нивоа САД више пута говорили да би могли да искористе војну силу против Сирије, ако хемијско оружје из складишта владиних снага почне да се неконтролисано шири, или ако Дамаск искористи хемијско оружје против устаника. Зато се вероватно не сме искључити сценарио војне интервенције. Инцидент с хемијским оружјем је реални повод за војну инвазију САД и земаља Запада.

Ситуација с хемијским оружјем у Сирији подсећа на случај с Ираком. Инвазију у ту земљу су покушали да оправдају измишљеним подацима о постојању код Садама Хусејна арсенала таквог наоружања. Сценарио се може поновити, - не искључује политиколог Леонид Савин.

Недавно је адмирал Џејмс Ставридис – командант оружаних снага НАТО и САД у Европи је изјавио да се планови инвазије у Сирију разрађују Има их неколико. То ће бити могуће само уз одлуку СБ УН и сагласност свих учесника НАТО.

Без обзира на све је очита ескалација ситуације око Сирије, - уверен је експерт Института актуелних међународних проблема Дипломатске академије Русије Олег Пересипкин.

- Сматрам да је то веома опасан развој ситуације. Чини ми се да је потребно учинити све да би се онемогућила војна инвазија, јер то неће водити решавању проблема, који су у основи грађанског рата, већ погоршати ситуацију и нанети штету сиријском народу.

Разумљива је одговорност комисије за објективне неангажоване закључке: ко је и зашто употребио у Сирији хемијско оружје. Власти земље оптужују Турску за пружање га устаницима. Премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган је демантовао ту оптужбу. Директна професионална дужност експерата Организације за забрану хемијског оружја је да сазна и објави истину, спречивши тиме ескалацију напетости у односима Дамаска и Анкаре.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА