BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Венецуеланска карта у глобалном пасијансу

Венецуеланска карта у глобалном пасијансу
03.03.2013. год.

Противречне информације о здрављу лидера Венецуеле Уго Чавеза изазвале су у експертној заједници и медијима дискусију о перспективама те земље, јер без обзира на своју удаљеност од светских центара политичког утицаја Венецуела је у последње време постала место, где се пресецају њихови интереси.

Од свих држава међународне заједнице могу да се издвоје пет земаља, чији су интереси тесно повезани с Венецуелом. За САД је Венецуела један од основних добављача нафте. Удео венецуеланкске нафте износи око 15 одсто нафтног увоза САД. Други светски играч, Кина, формира овде базу за ширење свог утицаја у Латинској Америци, она такође зависи од испорука венесуелске нафте, чији удео износи десетину кинеског увоза енергената. Осим тога, Кина активно продаје Венесуели различите врсте наоружања.

Русија, са своје стране, такође третира Венецуелу као најближег стратешког савезника у Јжној Америци. Руске нафтне компаније поседују 40 одсто деоница крупног нафтног пројекта «Хунин-6». Поред тога, наша је земља постала водећи добављач наоружања за Венецуелу.

Са Бразилом је Венецуела пре 7 година закључила грандиозни пакет споразума у области економске сарадње. Договори обухватају заједничко вађење нафте и гаса. Бразил, који претендује на регионално лидерство, зато покушава да уједињи под својим окриљем јужноамеричке земље у различита формална и неформална удружења, третира Венецуелу као учесника таквих алијанси.

Међутим, највише је заинтересована за Венецуелу Куба. За Хавану је та земља малтене основни извор наменске финансијске помоћи, новца, који Каракас плаћа кубанским лекарима, школским професорима, инжењерима и војним саветницима, који раде у Венесуели. Губитак такве финансијске базе би веома отежао ситуацију у кубанској економији.

Свакако, за одлазак Уго Чавеза су пре свега, заинтересоване САД, истакао је у интервјуу «Гласу Русије» политиколог, стручњак за политику САД и Латинске Америке Алексеј Черњајев:

- Чавез није стратешки проблем за Америку, и саветници Барака Обаме су више пута јавно говорили да не сматрају да их Чавез угрожава. Међутим, постојање таквог режима не радује Вашингтон, са гледишта власти САД, одлазак Чавеса и постепена демонтажа његовог режима били би оптимални сценарио. Куба је категорично незаинтересована за одлазак Чавеса, јер није јасно како ће се развијати односи Кубе с евентуалним наследником Чавеса. Природно је да за одлазак Чавеза није заинтересована ни Кина, али се она сналази у успостављању односа с различитим земљама различите политичке оријентације за конкретне економке договоре.

Што се тиче Русије, према мишљењу Алексеја Черњајева, њени нафтни уговори с Венецуелом при било којој политичкој ситуацији у Каракасу тешко да ће бити радикално ревидирани. Међутим, ако режим Чавеза смене његови противници из уједињене опозиције на челу с Енрике Каприлесом, програм куповина наоружања може да буде одбијен.

Нагла дестабилизација ситуације у Венецуели не би одговарала ниједном од њених партнера, чак оних, који су непријатељски расположени према Уго Чавесу, сматра руководилац групе политичке конјюнктуре Института Латинске Америке РАН Збигнев Ивановски:

- Например, САД су заинтересоване за стабилне испоруке нефте. Куба је заинтересована за помоћ и тесну сарадњу у оквиру латиноамеричке алијансе (АЛБА). Русија је такође потписала много уговора у сфери наоружања, у сфери вађења нафте. Венесуела је важна земља. Мислим, независно од политичке ситуације и режима многе су земље за њу заинтересоване.

Међутим, једина земља, за коју је смена власти у Венецуели једнака питању живота и смрти, то је, према речима Алексеја Черњајева, Куба. У одређеној ситуацији није искључено директно мешање кубанских војних и политичких саветника у питање наследовања власти у Венесуели. Данас се вероватно у Каракасу решава питање, ко ће добити власт после Чавеса – његов потпредседник Николас Мадуро или председник парламента Диосдадо Кабељо. У решавању тог питања, сматра експерт, мишлење представника Острва слободе ће сигурно бити узето у обзир.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА