BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Фокландски спор: Аргентина оптужује Британију због "пркошења" анти-нуклеарниом споразуму

26.02.2013. год.

 

Аргентина је критиковала Британију због  наводног кршења међународног споразума и слања подморница, које имају  капацтет  за превоз нуклеарног оружја,  на Фокландска острва-нуклеарну слободну зону.

"Тренутно смо у нестабилној фази имплементације Споразума из  Тлателолкоа, којим се  забрањује нуклеарно оружје у Латинској Америци и на Карибима. Уједињено Краљевство се супротставило  Споразуму ", MercoPress је пренео речи  Едуарда Зуаина, аргентинског секретара за односе са иностранством, пред конференцију УН-а о разоружању.

Зуаин је такође оптужио Лондон због јаког војног присуства у Атлантику,“ укључујући подморнице са капацитетом за превоз нуклеарног наоружања  ка нуклеарном слободном простору",  наводећи да су отпремљене на то подручје пре 30 година, током сукоба између Буенос Аиреса и  Лондона.

"То је разлог зашто је Аргентина, у неколико наврата, пред различитим међународним форумима изразила своју забринутост због могућности да би Велика Британија могла увести нуклеарно оружје у Јужни Атлантик",аргентински представник је изјавио у Женеви.

Зуаин је истакао да Фокланди представљају једно од најпознатијих светских милитаризованих територија са више од 1.500 британских војника и 3.000 грађана.

Дипломата јенаставио да образлаже  да је  такво војно присуство, такође,  претња и другим земљама у региону.

"Не одобравамо ти то што британска влада до сада није обезбедила тражена објашњења о пријављеним инцидентима, нити је дала било какву информацију која би могла потврдити, или оспорити  недавно размештање нуклеарних подморница, које имају способност  да носе нуклеарно оружје", рекао је Зуаин.

Споразумом из Тлателолкоа из  1969. године је забрањено нуклеарно оружје у Латинској Америци и на Карибима и успостављена је нуклеарна слободна зона.

Сукоб око архипелага у југозападном Атлантском океану тиња још од 1982, када су две земље водиле рат, у којем је Британија победила.  Једна британска компанија је 2010. године почела истраживање нафте близу архипелага, што је довело до погоршања сукоба.

Недавно, председник Аргентине Кристина Фернандез де Кирхнер је послала писмо британском премијеру  Дејвиду Камерону,  позивајући га на преговаре о повратку архипелага Буенос Аиресу. Британски премијер је одговорио да становништво острва подржава британски суверенитет,  што би, према његовом предвиђању, требало да буде потврђено на јавном  референдуму у марту.

 



  • Извор
  • RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА