BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Напад Северне Кореје на режим неширења и«политички земљотрес»

Напад Северне Кореје на режим неширења и«политички земљотрес»
18.02.2013. год.

Трећа у историји Северне Кореје нуклеарна проба изазвала је у свету «политички земљотрес». Подземску експлозију минијатурног нуклеарног уређаја једнодушно је осудио читав свет – од САД све до Ирана, што је без преседана. Следећим кораком светске заједнице би могло да буде увођење нових санкција против Пјонгјанга. Према информацијама из дипломатских извора, таква одлука се разрађује у СБ УН.

Главно питање је - у којој мери ће те санкције бити ефикасне. Та ограничења, која су СБ УН и неке земље, међу њима су САД, Јапан и Јужнa Кореја, увели против Северне Кореје, не делују. Што више, Пјонгјанг је био спреман за нове санкције, када је изјавио да ће организовати нуклеарну експлозију као одговор на непријатељси однос САД. После ње је он запретио још опширнијим акцијама.

Потребне су строже мере, - сматра заменик директора ИМЕМО РАН Василиј Михејев. То тражи чињеница, што је данашња проба својеврсна прекретница у развоју нуклеарног програма Северне Кореје.

Данас је неопходно спојити напоре три одговорне нуклеарне државе – САД, Русије и Кине. У њиховом заједничком интересу је да разоружају у нуклеарном смислу Северну Кореју. Како да се то учини? Санкције не делују. Данас је главно да наша војна лица ступe у дијалог с кинеским и америчким колегама ради разматрања свих варијанти заједничких акција, између осталих, и америчке идеје о превентивном нападу само на нуклеарне објекте Северне Кореје.

 
Међутим, таква могућност је апсолутно неприхватљива, - убеђен је директор аналитичког Центра друштвено-политичких истраживања Владимир Јевсејев.

- Такав је прилаз неприхватљив, јер нико не зна где се чувају такви материјали. Осим тога, било који напад ће изазвати узвратни напад. Пре свега, усмерен на Јужну Кореју. Боље је говорити не о нападима на Северну Кореју или њеном кажњавању, већ о другој варијанти. Потребно је да се максимално усредсреди на билатералним преговорима: Кина-Северна Кореја и Русија-Северна Кореја. На њима треба да се дође до попуштања затегнутости. То би био највећи резултат који је потпуно могућ.

Предуслови за нову трку у наоружању су у том региону, нажалост, потпуно реални. Лако је за узврат предузети емотивне кораке, повећавајући своје наоружање, - сматра директор Центра корејских истраживања Института оријенталистике РАН Александар Воронцов. Међутим, експерт је упозорио да не би било право да се нуклеарна проба Северне Кореје разматра ван трке у наоружању, која се води у том региону, и директних претњи Пјонгјангу.

- Пре годину дана била је усвоена заједничка одлука САД и Републике Кореја, у чијим оквирима су Американци дозволили свом савезнику да прошири домет њихових балистичких ракета од 300 на 800 километара. После нуклеарне пробе Северне Кореје је Сеул изјавио да ће убрзати реализацију тог решења. Тај ће домет омогућити ракетама Јужне Кореје да погоде територију Северне Кореје.

Данас се у Сеулу чују идеје о потреби да земља има своје нуклеарно оружје. За сада влада званично одбијa такав пут. У Јапану се такође чују позиви да се ревидира њен ненуклеарни статус и мировни устав, модернизују снаге и наоружање. Та тенденција јача у вези са растом снаге Кине и нуклеарне и ненуклеарне опасности од стране Северне Кореје.

Зато је разумљива забринутост у вези са перспективом трке у наоружању. Међутим, та перспектива није једина и апсолутно предодређена. Русија позива све на уздржаност, сразмерност узвратних мера да не би се повећавала војно-политичка активност у Северо-Источној Азији.


  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...


Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА