BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Борис Вукобрат: политичари не престају да варају бираче

Борис Вукобрат: политичари не престају да варају бираче
12.02.2013. год.

За време нашег сусрета господин Вукобрат се интересовао са ким сам се од балканских лидера састајао када сам радио на Балкану. То је била једна од тема нашег разговора.
Може ли се на Балкану у скорије време појавити нови политичар нивоа маршала Тита, који би успео поново да обједини земље региона, разне по нивоу развоја и менталитету?

- Желим да истакнем да није Тито створио Југославију. Она се формирала до другог светског рата. Он је добио у наследство земљу која је већ постојала до њега. После 1945. године Тито је успео да консолидује народе који су имали сличне језике, практично исти менталитет. При томе ни Хрвати, ни Словенци нису имали државу, они су увек били део других земаља. Србија је постала држава после првог светског рата. Затим после 1929. године формирала се краљевина Југославија. Тито је добио после разбијања фашизма 1945. године земљу са великим проблемима. Италијани нису могли да опросте што су после првог светског изгубили своје територије у Хрватској. Сви наши суседи су имали интересе у Југославији и претензије на њу. Не треба заборавити да смо се за време другог светског рата борили не само са немачким и италијанским фашистима. Ратовали смо једни против других, код нас се водио грађански рат. У Хрватској је био фашистички режим Анте Павелића, који је ратовао против Срба. Он је ратовао и против СССР. Ова страница наше историје је врло сложена. Ми смо изгубили у том рату 10% становништва — скоро милион и 700 хиљада. То су били губици не само у борбама против окупатора. Највише смо изгубили убијајући једни друге.

- Сада нема никаквог смисла да се ствара нова Југославија. Као прво, зато што је Балкан део Европе. Мислити о томе да ће нове државе као што су Хрватска, Босна, Македонија и друге хтети да се политички уједине, није реално. Као друго, тражити личност која би политички могла да повеже све бивше републике нема никаквог смисла. Сада је много важније да сви који живе на Балкану сознају оно најважније — без економског јединства, без културног јединства, без заједничке тежње да се постане део Европе и међународне заједнице, нема даље будућности. Само заједно можемо да будемо јачи и од тога ће зависити стабилност читавог региона, југа Европе. Јер 90-их година, када су се код нас водили непрекидни ратови и када смо са оружјем у рукама рашчишћавали рачуне, претворили смо некада цивилизовану и поштовану у свету Југославију у жалосни објекат. Сада нама руководе политичари пензионери из ЕУ, који нас стално подучавају како треба да живимо. Испада да смо сав наш суверенитет делегирали суседима из Европе, који одређују нашу будућност. Они говоре данас народима бивше Југославије шта могу да раде, а шта не. И то се дешава у нашој рођеној кући, где смо одавно престали да будемо газде.

- Ми смо озбиљно грешили када смо мислили да је Балкан центар света. Али то је била заблуда. За нас нико није знао. Зато су и решавали конфликт на Балкану нејасним схемама. После пада Берлинског зида и распада СССР, европљани су били у еуфорији. Они нису знали шта да раде са Југославијом. Зато смо платили такву цену за њен распад. И што је најважније, европљани ни данас не знају шта да раде са Балканом. Зато је наш спас само у нашим сопственим рукама. Чим међународни војни контигент оде из Босне, одмах ће поново почети да тињају различити војни конфликти. То је буре барута. Треба обавезно извадити из њега фитиљ, иначе ће поново бити експлозија, која ће дотаћи сваког у Европи.

- И још код нас до данас политичари, како би сачували своју власт, не престају да варају бираче. За политичаре је најважније да остану у својим фотељама. Сви се претварају у популисте, сви лажу и обећавају, унапред знајући, да ништа неће бити учињено. И при томе они поново долазе на власт, поново обећавају и никаа ништа не чине за свој народ. Земља од тога само постаје сиромашнија, пада све ниже и ниже. И долази се до фазе када све експлодира. 5. октобра 2000. године у Србији је била необична револуција. Тешко ју је називати демократском. Она је била организована из иностранства, и унутра су били људи који су веома хтели да преузму власт у своје руке. Сви који су се обогатили за време управе Слободана Милошевића схватили су да их он води у ћорсокак. И како би се ослободили њега и сачували зарађено, жртвовали су Милошевића.

Константин Качалин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...


Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА