BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕУ и Мали: „нова етапа“ или наставак старог?

ЕУ и Мали: „нова етапа“ или наставак старог?
09.02.2013. год.

„На путу ка миру и стабилности“- тако у Европи коментаришу европски и други светски медији резултате заседања такозване „Групе за подршку и сарадњу у Малију“, које се одвијало у Бриселу, под покровитељством ЕУ. На заседању су учествовали и министри и службена лица из 45 земаља, као и представници низа међународних организација, уз ЕУ били су заступљени представници УН, Афричког савеза и Економског савеза земаља Западне Африке (ЕСЗЗА). Француска војска иначе од 11. јануара води војне операције на страни војске Малија.

Како је саопштио немачки часопис „Frankfurter Allgemeine Zeitung” позивајући се на званичне изворе, председник Француске Франсуа Оланд је, током заседања кабинета, рекао да ће његова држава започети повлачење војног контигента од 4000 људи већ у марту. При томе је он, истина, рекао „ако све буде ишло према плану“. Са своје стране, министар одбране Француске, Жан-Ив Ле Дриан је изјавио да сада Француска може са поносом гледати на своју армију.

Са друге стране, саркастично је на рачун Француза зазвучао један коментар из другог немачког листа „Tageszeitung” : „О ла ла, па то је „прави рат“ ! Овај је часопис у датом случају цитирао израз Ле Дриана, који је, а на шта су обратили пажњу коментатори операцију у Малију назвао „правим ратом“ уз „велики број, стотине“ убијених исламиста.

Заменик директора Института политичких и војних анализа Александар Храмчихин скептички се односи према француским победама над исламистима.

- Може се рећи да је прва етапа готова. Градови су ослобођени, зато што су противници сами отишли. Односно, дешава се својеврсно понављање авганистанског сценарија. Талибани су 2001.године исто урадили. Не могу да верујем или да представим да су исламисти просто ишчезли. Сахара је огромна област коју је практично немогуће контролисати и где се границе не могу надгледати. А шта ће бити на лицу места, постаће јасно, рецимо пред крај године.

Мишљење немачког колеге војног експерта немачког Фонда науке и политике, пуковника бундесвера у пензији Волфганга Рихтера:

- Неопходно је наћи „афричко решење“ које може решити проблем. Снаге ЕСЗЗА још нису стигле и неопходна им је помоћ ваздушним транспортом, а то је оно што ради Немачка. Други је задатак- припрема саме војске Малија. Одлука о упућивању мисије саветника ЕУ донета је још одавно. Сада је важно, да први брзи успеси француских војника буду ојачани- пре свега на плану предаје одговорности у руке локалне власти.

Иако Рихтер није сагласан са мрачним прогнозама, он ипак не искључује могућност проширења војне интервенције Немачке и других држава ЕУ у Малију. Требало би додати да је 46% Немаца за што скорије окончање операције у Малију.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...


Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА