BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Башар Асад предложио свој план изласка из кризе

Башар Асад предложио свој план изласка из кризе
08.01.2013. год.

Председник Сирије Башар Асад је назвао оружани конфликт, који у земљи траје од марта 2011. године, борбом нације против екстремиста, који желе да остваре идеје Ал-Каиде. Обративши се сиријском народу у недељу, 6. јануара, Асад је предложио постепени план изласка из кризе.

Према мишлењу Башара Асада, први корак за регулисање кризе у Сирији неопходно је да учине страни спонзори противника режима. Стране државе морају да се обавежу да ће обуставити финансијску подршку екстремиста. После тога има смисла да се организује владина конференција за национални дијалог. Трећа етепа мировног процеса ће бити формирање нове владе и објављивање свеопште амнестије.

План је добар, али је Асад прећутао једну важну ствар – хоће ли он поднети оставку, - истиче експерт Института Блиског Истока Сергеј Серјогичев.

- Амнестија је добра ствар, као и формирање владе. Међутим, личност председника је централна у савременој сиријској конструкцији власти. Од тога, ко ће заузимати тај положај, много тога зависи. Зато је могућа следећа ситуација – умерени опозиционери ће бити незадовољни, што Асад није рекао, када ће он отићи. Радикали ће рећи да је готово, режим је на рубу пропасти, он се повлачи, зашто би се помирили с оним, ко је ионако на рубу пропасти, дајте да га докрајчимо. Они ће тврдити да режим само одуговлачи.

У свом иступању Башар Асад је назвао устанике злочинцима и марионетама Запада, с којима је немогуће ступити у дијалог. Он је посебно истакао да за сада не види партнере за преговоре о регулисању конфликта у земљи. Поред тога, Асад је подвукао да власти Сирије од самог почетка нису одбијале могућност политичког решења кризе, - истиче руководилац Санкт-Петербуршког Центра проучавања савременог Блиског Истока Гумер Исајев.

- То је веома важан моменат, јер оне снаге, које новцем и оружјем подржавају сиријску опозицију, свесне су да је данас ситуација нерешена. Без обзира на то, што опозиционери ужурбано извршавају диверзије, терористичке акције, неке територије сиријски војници слабо контролишу, може да се констатује да опозиција није успела да брзо свргне Асада и постигне озбиљан успех. За сада у Сирији чак нема града-бедема отпора, као што је у Либији био Бенгази. Зато озбиљне иницијативе са предлогом формирања владе националног спаса уз учешће различитих снага, међу њима и умерених опозиционера – то је варијанта, која би могла бити реализована.

Башар Асад је подсетио народ да је заштита од непријатеља обавеза свих сиријских грађана. Он је изјавио да је Сирија захвална Русији и Кини, као и другим државама, које су онемогућиле страно мешање у унутрашње послове земље. Асад је обећао свом народу да ће Сирија остати слободна и независна земља.

Реаговање на предлоге Асада је уследело брзо. Национална коалиција сиријске опозиције је изјавила да не планира да прихвати предлоге мировног регулисања.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА