BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: САД и Саудијска Арабија ојачали арсенал оружја терориста

РТ: САД и Саудијска Арабија ојачали арсенал оружја терориста
15.12.2017. год.


Извор:
Восток / РТ

Напредно оружје у арсеналу терориста "Iсламске државе" у Сирији направљено је у ЕУ и испоручено од стране САД-a и Саудијске Арабије, наводи се у новој студији. Испоруке су имале за циљ подупирање "умерених" побуњеничких група, али су резултирале наоружавањем џихадиста.

Истрага лондонског института за Истраживање оружаних сукоба закључује да је оружје које је испоручено опозиционим групама значајно повећало количину и квалитет оружја "Исламске државе" у односу на оружје које би им било доступно при заробљавању на бојном пољу.

Више од половине оружја терориста које се наводи у студији произвеле су СССР и Кина између 1960. и 1989. године - пре распада Совјетског Савеза. Некадашње државе из Варшавског пакта, попут Мађарске, Румуније и Бугарске - које су сада чланице ЕУ - произвеле су 30 посто оружја и 20 посто муниције коју је према извештају. Ове земље произвеле су већину оружја документовано у Ираку. У Сирији је највећи део оружја код терориста произведен је у СССР-у, а потом Кини и државама ЕУ.


"Ови налази подржавају широко распрострањене претпоставке да је терористичка група у почетку заробила велики део војног материјала од ирачких и сиријских снага", наводи се у извештају.

"Овај тренд је вероватно резултат трансфера учињених током Хладног рата и вишка трансфера одмах након његовог завршетка", наводи се у извештају.

Извесно је да је "Исламска држава" наоружана углавном с оружјем из совјетског доба. Терористи су преплавили ирачку војску у Фалуџи и другим градовима након проглашења "Калифата" у јуну 2014. године. Док су ирачки војници побегли, џихадисти су заузели складишта оружја и повећали своје залихе од оружја које је послано Ираку током рата између Ирана и Ирака од 1980. до 1988. године.


Још напредног оружја је набављено из ЕУ, коју су потом САД и Саудијска Арабија, испоручивале сиријским опозиционим снагама. Ове групе су тада или поражене или су сарађивале са снагама терориста које су се бориле да сруше сиријску владу. Снабдевање Сједињених Држава оружјем сиријских опозиционих група сматра се "неовлашћеним трансфером" и кршењем њених споразума са ЕУ.

"Цео процес, од производње оружја у ЕУ до испоруке терористима у Ираку преко САД и Саудијске Арабије, се дешавао у року од два месеца од отпреме оружја из фабрике", додаје се у извештају.

Студија је рађена током три и по године и финансирана је од стране Европске уније. Насловљена као "Оружје Исламске државе", тврди се да је "несумњиво најсвеобухватнија, верификована студија о оружју овегрупе".


У извештају се закључује да су САД и Саудијска Арабија "индиректно дозволиле терористима да набаве значајне количине против-оклопне технике и муниције, укључујући противтенковско навођено оружје (АТГВ), као и ракете са више бојевих глава. "Ови системи и даље представљају значајну опасност за трупе коалиције распоређених против снага Исламске државе", додаје се у студији.


Студија додаје додатне доказе за подстицање сиријског сукоба од стране САД и њених савезника. Сједињене Државе су снабдевале снаге сиријских опозиционих група које су се представљале за тзв. "умерене побуњенике" под именом "Слободна сиријска армија" (ССА). Док је ССА представљена у западним медијима као популаран покрет који брани грађане Сирије, студија про-опозиционе "Сенчури" фондације из фебруара 2017. године назвала је САА као "фарму наоружања за веће исламистичке и џихадистичке фракције, укључујући и подружницу Ал-Каиде у Сирији". Саудијска Арабија , с друге стране, финансирала је џихадистичке групе Џаиш ал-Ислам и Арар ал-Шам.

Ирачки премијер Хајдер ал-Абади је 10. децембра прогласио победу над снагама "Исламске државе".

"Наше снаге су у потпуности контролишу ирачко-сиријску границу и због тога објављујем крај рата против Исламске државе", рекао је ал-Абади на конференцији у Багдаду. Саошптење је дошло шест дана након ослобађања упоришта терориста, града Мосула.


Сиријске снаге прогласиле су ослобађање последњег упоришта Абу Камала у новембру.

"Ослобађање града Абу Камала је веома важно јер то знак за општи пад пројекта терористичке организације "Исламска држава" у региону", саопштила је команда сиријских снага.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • фото: © Global Look Press/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА