BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Раскрсница у Деир ез Зору: Крај ИД и почетак рата за Курдистан

Раскрсница у Деир ез Зору: Крај ИД и почетак рата за Курдистан
20.09.2017. год.


Након што су заузели привредно и саобраћајно чвориште на Еуфрату, борци Башара ал Асада су прешли ријеку, у паничној журби да престигну од САД помогнуте Курде.

Након заузимања Деир ез-Зора, о чему је Фронтал.СРБ већ писао, дошло је до стратешке прекретнице у сиријском рату.

Дио града је прије доласка Исламске државе (ИД) био на страни опозиције и ратовао против сиријске власти признате у УН, али у вријеме опсаде је помаган искључиво од Асада и Русије, па нема сумње да ће након деблокаде радије опет изабрати ту страну, него Курде или ИД, чије снаге се још одржавају у дијелу града. По начину како се у граду Рака борци ИД још држе у окружењу од краја јуна ове године, прилике су да и из дијела Деир ез-Зора који контролишу, неће бити баш тако лако истјерани.

У кампању су се укључиле и тзв. Сиријске демократске снаге (СДС), што су у суштини курдске јединице које Турска, али и ЕУ, са политичке тачке гледишта сматра терористичкима. То није сметало Американцима да у рату за Сирију након руског укључивања напрасно изаберу Курде као савезнике, те по ријечима турског предсједника Реџепа Тајипа Ердогана, до сада испоруче преко 300 шлепера војне технике и наоружања. У исто то вријеме, Турској САД одбијају испоручити и оружје које је давно наручила и платила.

ФОРСИРАЊЕ ЕУФРАТА

Чак је и Амак, новинска агенција ИД, признала да су снаге сиријске власти успјеле да пређу Еуфрат, па у то тренутно не вјерују једино Курди. Барем у званичним саопштењима. Они су са сјевера пришли на дохват Еуфрата и сјеверног дијела Деир ез-Зора, али су у напредовању заустављени бомбама из руских и сиријских авиона. Барем тако они кажу.

Саопштења и љутње Американаца и Курда, у којима се осуђују ови напади јер је “напад на оне који се боре против ИД, истовремено подршка тероризму” са становишта поштене процјене и природне логике су у најбољу руку лицемјерне. Ваздухопловне снаге САД су у неколико наврата бомбардовале, не само аеродроме и војне базе сиријске владе, већ су управо на подручјима јужно од Раке, односно јужно од Еуфрата гдје су се сусреле Асадове и курдске снаге, бомбардовали снаге званичне власти како би их зауставили, те омогућили Курдима заузимање што веће територије.

Осим тога, САД су обарале авионе чланице УН, те у актима агресије посветили дужну пажњу да Асаду онемогуће деблокаду пута Дамаск – Багдад, тј. да осигура своју границу са Ираком. Снаге из Дамаска још увијек то нису успјеле, што довољно говори о озбиљности америчке намјере и поред руског присуства.

На грбу курдских СДС Еуфрат је означен као граница њиховог планираног посједа, односно будућег сиријског Курдистана. Зато је он магична граница. Упад снага са командом у Дамаску преко исте, зато је почетак ноћне море. Нажалост, ово је и још једна од прекретница сиријског рата, у којем би савезници могли постати непријатељи.

ТУРСКА ПОНОВО УЛАЗИ У СИРИЈУ

Турска је већ заузела велики дио територије у Сирији, како би спријечила Курде да имају територијалну цјеловитост на сјеверу и уз турску границу. Најављен је референдум о независности Курдистана у Ираку, коме се противе скоро па сви сем Курда самих. У Сирији је Турска изузетно нервозна, те се у свјетлу ових промјена на терену спремила за нови упад на територију сусједне суверене државе, а у нади да ће успјети да заузме курдску територију уз своју границу, сјевероисточно од Алепа.

Алепо је, наиме, град који и данас има четврт под курдском контролом, што је живи подсјетник на савезништво које су Курди и Асад имали у вријеме премоћи заједничког непријатеља, по имену ИД. Када су Турци под изговором да протјерују ИД даље од својих граница, војно ушли у Сирију и срели се са снагама из Дамаска у рејону града Ал Баб, на тај начин су трајно раздвојили двије територије под контрлом Курда. Што су једино и желиле.

Источна курдска енклава је преко границе са Ираком почела да добија огромне количине наоружања и технике од САД, док је западни дио још недосањаног Курдистана око града Ефрина у полуокружењу турских, и снага комбинованих од турске војске и сиријских арапских исламиста. Сада Турци отпочињу нову офанзиву са југа поменуте енклаве, уз помоћ најокорјелијих исламиста који се боре против Асада. Користећи забављеност Русије и званичног Дамаска око сламања ИД на Еуфрату, гомилају људство и технику у околини града Атимах.

МОГУЋНОСТ СВЕОПШТЕГ АРАПСКО-КУРДСКОГ РАТА

Још увијек на веиликој територији коју на сјеверу контролишу курдске СДС, у близини града Ал Камишли, Асадова власт има контролу над војним аеродромом и приступ граничном прелазу са Турском. Такође и нешто јужније има још двије енклаве. Једну у граду Ал Хасаках, а другу опет око војне базе у близини мјеста Кавкаб.

Све би то ускоро могло да пређе у опсадно стање, јер национално полетни Курди не одустају од плана да све територије Сирије које су сјеверно од ријеке Еуфрат припадну њима. Асад форсира Еуфрат и покушава да напредује што више на сјевер, како би сусретом са Курдима одсјекао могућност напредовања истих ка југоистоку, гдје се налазе и највећа нафтна поља у Сирији.

Обзиром да све снаге које потпомажу рат у Сирији раде то да би она страна која је са њима у савезу заузела што већу количину нафтоносних поља, те обезбједила за себе финансирање будуће обнове земље, ушли смо у завршницу трке коју воде Асад и Курди, односно Русија и САД.


То је све врло опасно јер у условима историјских тежњи, правди и неправди; националних заноса и ослобођења, тежњи за промјеном уређења и повећањем права жена; а потогово увезених геостратешких планова суперсила, планираних им профита, те интереса сусједних Ирака, Турске, Израела, Либана, Јордана, те регионалног обрачуна Ирана и Саудијске Арабије; изазивање рата између Арапа и Курда би дефинитивно била катастрофа коју би преко новог вала “избјеглица” осјетила и Европа.

Фронтал,

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...


Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА