BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трамп игнорисао извештаје према којима није било доказа да је Сирија користила сарин

Трамп игнорисао извештаје према којима није било доказа да је Сирија користила сарин
26.06.2017. год.


Амерички председник Доналд Трамп игнорисао је извештаје америчких обавештајаца према којима није било никаквих доказа да је Сирија користила сарин у нападу на побуњенички град, каже добитник Пулицерове награде Симор Херш.

Херш је у неколико наврата већ разоткривао случајеве који су занимали светску јавност, међу којима су масакр у Ми Лају у Вијетнаму, као и злостављање затвореника у америчком затвору у Абу Граибу. У извештају који је објавио недељник „Велт“, он открива како је Трамп направио низ грешака током медијске хистерије око напада у одметничком упоришту Кан Шеихун у Сирији.

Трамп је тако потпуно игнорисао извештаје обавештајних служби САД који се нису поклапали с извештајима западних медија, у којима је као главни кривац напада проглашен званични Дамаск.

Напад ракетама „Томахавк“ на сиријску базу Шајрат причинио је мању штету него што је Бела кућа тврдила и него што су планирали војни стратези Пентагона, наводи Херш.

Водећи медији у САД нису доводили у питање Трампову одлуку, већ су је прогласили врхунцем његове администрације у садашњем току.

„Ништа од овога нема никаквог смисла“, рекао је један официр војске САД након што је чуо за одлуку Беле куће да бомбардује Сирију.

„Ми знамо да није било никаквог хемијског напада… Руси су побеснели. А тврдимо да имамо праве обавештајне податке и да знамо истину… Изгледа да није било важно да ли смо изабрали Клинтонову или Трампа”, рекао је овај официр на ког се Херш позива.

Хершов извештај је заснован на разговорима са неколико саветника америчке војске, а међу доказима су и транскрипти комуникације која је обављана непосредно након сиријског напада 4. априла.

Према речима ових саветника, напад сиријског ваздухопловства циљао је састанак неколико високих лидера џихадистичких група, међу којима су Ахрар ел Шам и Нусра фронт.

САД је о целој операцији унапред обавештена до детаља, што је било договорено с Русима. Размена информација договорена је да би се избегли инциденти у ваздушном простору.

„Они су играли по свим правилима“, рекао је високи саветник америчке војске.

„Руси су Сиријцима за ту операцију дали вођену бомбу, што је реткост, а Сиријци су на задатак послали свог најбољег пилота“, стоји у извештају.

Специјално оружје које је коришћено у нападу спомиње се у сиријској комуникацији пресретнутој непосредно пред амерички напад. Ово пресретање је коришћено у бројним извештајима медија са Запада као индикација да је Дамаск употребио хемијско оружје.

„Ако сте већ одлучили да је у питању напад гасом, онда ћете свакако причу о специјалном оружју протумачити као саринску бомбу“, рекао је саветник Хершу.

„Да ли су Сиријци планирали напад на Кан Шеихун? Апсолутно. Да ли имамо пресретнуту комуникацију да то докажемо? Апсолутно. Да ли су планирали да користе сарин? Не. Али председник није рекао: 'Имамо проблем, хајде да погледамо ово боље'. Хтео је да растури Сирију бомбама“, наводи овај извор.

Мета сиријског напада била је двоспратница на чијем горњем спрату је, према руским подацима, био смештен командни центар џихадиста. На првом спрату била је бакалница, а  подруму складиште оружја, муниције и материја базираних на хлору.

„Побуњеници народ контролишу преко дистрибуције добара која су потребна људима да би преживели — воду, храну, уље, гас, ђубрива… Ту су и инсектициди који се користе за заштиту усева“, Хершу је рекао саветник америчких обавештајаца.

Према овим наводима, руска бомба је покренула секундарну експлозију која је довела до ослобађања хемијских производа из подрума, што је изазвало отровни облак који се раширио над градом.

Овај сценарио се поклапа са сведочењима пацијената који су у разговорима са Лекарима без граница пријавили мирис хлора. То би могло да објасни и симптоме тровања нервним агенсом које се обично приписује сарину, али га је можда изазвао органофосфат који се користи у ђубриву.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • фото: theindicter.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици...

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.


Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то


Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА