BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
СИГМУНД ФРОЈД У КЊИЖЕВНОСТИ ХХ ВЕКА

Годишњица рођења утемењивача психоанализе ( 23. Септембар)

Годишњица рођења утемењивача психоанализе ( 23. Септембар)
26.09.2013. год.

 Тешко је наћи  иједног другог  психијатра  који  би имао толико  снажан утицај на  светску књижевност ХХ века као што је то био Сигмунд Фројд (Sigmund  Freud, 1856-1939) 

Прослављени бечки професор чија је годишњица смрти    обележена  ових дана (23.септембар 1939., Лондон) ,  и велики научник који је извршио праву револуцију у науци и уму савременика,често се спомиње у књижевним делима  .

Јунак у романима 

 Он је главни јунак у  роману „Страсти ума, или Живот Фројда „ (1971.) Ирвина Стоуна, а као књижевни лик појавњљује се у романима „Регтајм „ (1975.) Едагара Докторуа ;„Бели хотел „ (1981.) Д. М.Томаса ;„Кад је Ниче плакао „(1992.) Ирвина Јалома ; „Убиство по Фројду „ (2006) Џеда Рубенфелда ;“Малена књига „ (2008) Селдена  Едвардса и „Бечки троугао „ (2009.)  Бренде Вебстер.

Фројд је постао један од књижевних ликова и у повести Виктора Пељевина „Сок од ананса за прелепу даму „ (2010).

Видан утицај на Владимира Набокова

Видан утицај  Сугмунд Фројд са својом теоријом је имао   на Владимира  Набокова. Без обзира на декларативну одбојност писца према Фројду и његовом учењу, (Набоков је називао Фројда „бечким шарлатаном „), утицај  утемељивача психоанализе  се јасно испољава на пример у роману „Лолита „.

Професор енглеског језика  Џефри Берман (Jeffrey  Berman) пише :“Фројд је централна фигура у животу Набокова,  сенка која увек прати писца „. 

То што Набоков није подносио Фројда и што је према њему осећао скоро мржњу,у потпуости се  може објансити учењем великог бечког мага.

Фројд као јунак драмских дела 

Сигмунд Фројд  се често појављује као  јунак  и у драмским делима.

Тако је један од главноих ликова у драми „Хистерије “ (1993.) Тери Џонсона.

Кристофер Хемптон је 2002. написао драму „Лечење беседом „ у којој је Фројд главни јунак. 

Подсећамо да је ову драму 2011. екранизовао   Дејвид Кроненберг  под називом „Опасни метод „.

Мајкл Мерино је аутор драме о Фројду насловљену као „Бодљикаво прасе „ (2008), а назив драме Марка  Гермајна из 2009. гласи:“Последња сеанса“.
 
 
  
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања


Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...

Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji.


Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...


Полазак детета у школу је веома важно раздобље у његовом животу. Игра се постепено замењује књигом и школским обавезама и неретко је овај прелаз највећи проблем. Због тога и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА