BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
Према подацима OECD

САД највише издвајају за образовање: 809 милијарди долара годишње

САД највише издвајају за образовање: 809 милијарди долара годишње
16.09.2015. год.

Под каквим условима раде наставници и које  су  особености  њиховог рада,  истраживала је Органиазција за еконски развој и сардању  (Oranization for Economic Co-operation and Development - OECD).

Она је спровела истарживања наставничког рада у тридесетак  земаља својих чланица под називом „Међународно  истраживање система наставе и образовања“ („Teaching and Leaming Intrenational Survey, TALIS”).


Како су покзала ова истраживања,  највише средстава из државног буџета за образовање издвајају САД: 809 милијарди долара,  а даље следе: Јапан (160 милијарди долара), Француска и Велика Британија за образовање троше по 123 милијарде долара годишње из држвног буџета.

Најбоље плаћени наставници у Швајцарској

Сагласно  подацима из овог истарживања OECD, највеће плате  примају наставници у Швајцарској: 68  хиљада долара годишње,  што је је за 18 хиљада долара више од просeчене плате у земљи.

Знатно мање су плаћене њихове колеге у Француској (33.000 долара ) и Грчкој (25.000 долара на годишњем нивоу.)

Најслабије   на свету  су плаћени  наставници у Индонезији: они за годину дана приме мање од 3.000 долара.

Плата наставника не зависи од  броја  ученика у одељењу

Према подaцима истраживања примања наставника не зависе од броја ученика у одељењима у којима  изводе наставу.Тако на пример  на једног наставника у државним школама у Индонезији  долази у просеку 17 ученика,  у Швајцарској 14.

Највећи број ученика у одељењима је у Бразилу:  просечно 32,  а одељења са најмањим бројем ученика,  свега 7,  формирана су у Португалу.

Плате наставника не зависе од фонда часова

Наставничке плате не зависе  од наставног фонда нити од времена које проведу у школи.

Највише су радним обавезама ангажовани наставници у Јпану:  54 сата седмичмо морају да проведу у школи, што је један и по пута  више од просечне оптерећености  наствника  по међународним стандадима  која износи 38 сати.

Педагози у Финској   проводе  у школи 32  сата  седмично,  док  за њихове колеге у Италији   радне обавзе износе 29 сати седемично.

Највећу  норму обавезног  непосредног рада са ученицима током седмице имају наставници у Чилеу: 26,7 часова, а од среће блистају насатвници у Норвешкој чија просечна обавезна норма непосредног рада са ученицима током седмице не  изнонси  више  од  15 часова.

Пема подацима  из истарживања  OECD–TALIS,  обавезно време које наставници  проводе у школи  суњно је планирањем наставних и ненаствних актнвости током радне седмице, попуњавањем  и сређивањем  администрације, консултација са ученицима,  контактима са родитељима, учествовањем у ваншколским манифестацијама.

У Русији,  која  је члан OECD,  па према томе  је обухваћена истарживањем TALIS, по недавном указу Министарства просвете продужено је радно  време наставника у складу са повећањем радних обаеза које проистичу из уговора о раду.

Сагласно обавезним упутствима  Министарства просвете Руске Федерације у радно време наставника спада  настава (предавања), васпитни и  индивидуални рад са ученицима, научни,  истарживачки и стваралачки рад, а такође методичка и дијагностичка активност  на увођењу мониторинга,   планско ангажовање у васпитним,  спорстким здравственим,  култуним,  и уопште стваралачким активностима одељенског и школског ђачког  колектива.

Радна седмица руских наставника је приближна просечној међународној норми и износи 36 сати.

Обавезни седмични наставни фонд за пуну плату износи 18 часова.


Бранко Ракочевић


 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања


Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...

Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji.


Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...


Полазак детета у школу је веома важно раздобље у његовом животу. Игра се постепено замењује књигом и школским обавезама и неретко је овај прелаз највећи проблем. Због тога и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА