BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Почетак школске године у разним земљама света

Почетак школске године у разним земљама света
02.09.2015. год.

Почетак и крај  школске године у разним земљама света  зависи  претежно од годишњег доба, односно    климатскх услова и традиције.

У Русији први  септембар Дан знања – национални празник


У Русији, која наставља  совјетску традицију,  почетак школске године, Први септембар је законом утврђен  као национани  празник - Дана знања

Дан знања је  и дање офицјелни празник још у неким земљама бившег Совјетског Савеза:  (у 6 од 15 бивших републока): Белорусји, Јерменији, Украјини Молдавији,  Казахстану и Туркмесатну.

Европа:  прва седмица септембра

У  већини европских земаља (Француској,  Белгији, Ирској,  Пољској, Чешкој,  Словачкој, Естонији, Литванији, Мађарској,  Србији,  Словенији) нова школска година увек почиње првог  сепетембра или првог понедељка у септембру.

У Словенији почетак школске године је 2. ,  пошто је први септембар национални празник – Дан Устава.

Први понедељак у септембру  је и први школски дан у Бечу и Доњој Аустрији, док у осталим областима државе деца полазе у школу недељу дана касније. 

У Шкотској  ђаке дочекују првог школског дана већ крајем августа,   док у  у осталим   крајевима Уједињеног Краљвства   ученици нису тако поранили па им  је први ђачки састанак  заказан тек у пвој септембарској седмици.



Шпанија: различито од провинције до провинције,  зависно од жетве

У Шпанији је први  наставни дан у новој школској години-пливајући датум, и у разним  провинцоијама у земљи је другачији.

У целини,  сагласно закону,  сви ученици су обавезни да пођу у школиу не касније од 1. октобра. 

Та збрка настаје због  жетве и прикупљање плодова који се  из различтих климатскох услова   не завршавају истовремено у разним климатским зонама у држави. 

Школска година се састоји од три триместра и завршава   се  негде средином јула. 

Ђаци у Шпанији су на летњим феријама од 20.  јула,  а  за Божић имају   две недеље распсута и за Ускрс једну седмицу. 

Немачка: у целини средином августа или почетком септембра

Свака од 16 федералнх покрајина Немачке  има свој почетак школске године, али по правилу деца у свакој од њих полазе у школу средином августа или почетком септембра.

Прваци са врећицама пуним дарова

По традицији  немачки прваци долазе у школу првог школског дана  с „врећицом првака“  коју су родитељи напуни даровима  за новопеченог  школарца. У њој се поред слаткиша могу наћи  свеске и други школски прибор,  таблети... 

У 19.  веку кад се ова традиција тек зачињала,  у врећици за првака су се могле наћи и ципеле.

Сад врећице купују сама деца,  а пуне их родитљи.

Иначе,  ђаци у  Немачкој  одмарају шест недеља за време летњих ферија,  а током школске године имају и знмски распуст,  затим Божићни,  Васкршњи и за свете Тројице.

У САД нема тачног датума за   почетак школске године

У САД,   зависно од  закона савезне државе,  школска година, може почети било којег дана у августу или прве седмице у септембру. Школска година се по правилу у свим савезним државама завршава  крајем  јуна.

Деца у САД полазе у школу у различитим узрастима: од 5 до 8 година,  зависно како је прописано законом о обрзовању савезне  државе у којој живе.

Школска година је подељена на три триместра између којих су предвиђени мали распусти, док летње ферије почињу крајем јуна.

У Канади ђаци седају у школске клупе другог уторка у септембру, одмах након Дана рада који се слави као традционални празник   и симболизује крај лета.

У Јапану ђаци седају у клупе 1. априла

Јапански ђаци се окупљају за почетак школске године 1.  априла.   Тај датум није случајно одабран:  1.  априла почиње да цвета  трешња - симбол почетка новог живота,  лепоте,  младости  за житеље Земље излазећег Сунца.

Изузтетно  усхићено расположење,  миомириси и лепота дрвећа у цвату - куд ћеш лепших сапутника  школске наставе!

Деца у Јапану полазе у школу  као шестогодишњаци,  а школска година је подељена у три триместра  и завршава се 31. марта.

Краћи распусти  су зими и у пролеће,  а летње ферије трају месец дана. 

И у Индији,  на пролеће,  у априлу, почиње школска година,  а свака школа има своју униформу

У Индији школска година почиње на пролеће,  у априлу.




Наставу у индијским школама изводе само мушкарци,  а  учитељица нема за катедрама.

Најпоштованији предемт у овој, после НР Кине, најмногољуднијој земљи света је математика.

Једна од специфиности школа у  Индији  је да свака школа има своју школску униформу коју ђаци морају да носе свакодевно,  па се тако по уноформи може вдети из које је школе ђак којег сретамо на улици. 

Велики школски распуст  је у најтоплијим месецима - мају и јуну.  Школски живот се наставља почетком јула, кад врућине почињу да попуштају. 

У Јужној Кореји настава почиње  још раније,  2. марта, а летњи распуст траје од  средине јула до краја августа. 



У Малезији и Сингапуру, земљама тропске зоне,  школска врата за ђаке се отварају,  3.  јануара или првог понедељака у јануару, док на Тајланду школска година почиње  средином маја,  а на Филипинима  прве  недеље   јуна.

За разлику од тих азијских земаља, први школски дан  у Кини, Хонгхонгу и Тајавану  је крајем августа,  а у Камбоџи деца полазе у школу тек на јесен-првог понедељка  у октобру.

У земљама јужне хемисфере – махом у јануару и фебруару

Док у Мексику ђаци први пут отварају школска врата у новој школској години претпоследњег понедељка у августу,  у централним деловим Бразила, земљи јуже хемисфере,  прво шкослко звоно се оглашава прве недеље фебруара,  док у њеним северним подручјима која се налазе у тропској зони, ђаци се поново окупљају у школи у септембру.



Док на Новом Зеланду школска година почиње првог уторка у фебруару, у Аустралији се ђаци  не бојећи се летњих жега враћају у школу  негде у исто време:  крајем јануара  или почетком фебруара,  зависно од савазне државе.

И у Јужноафричкој Републици време за понвно виђења ђака у својој школи  је средина јануара. 


Бранко Ракочевић


 







 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања


Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...

Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji.


Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...


Полазак детета у школу је веома важно раздобље у његовом животу. Игра се постепено замењује књигом и школским обавезама и неретко је овај прелаз највећи проблем. Због тога и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА