BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Јутро почиње са компјутером

Јутро почиње са компјутером
01.09.2015. год.

Говорити  данас о утицају интернета на  децу је погрешно:  интренет на децу не утиче,  он је саставни део  њиховог свакоденвног  живиота!

. Тинејџери не само што користе интернет,  они  посредством њега и живе.

. Интернет-простор је изменио не само изворе информаија,  медија - средину, него и цео начин живота деце.

. При правилном коришћењу,  интернет може постати колосални обрзовни рсурс.

. Обавеза која се више не може одлагати: проучавање деце у инетрент-средини.

. Сваки учитељ може постати „проводник“ ученика на мрежи. 
. Зависност од интернета је слична наркоманији.
 
. У сваком случају:  тешко родитељима!

Неопходно изменити однос органа власти у даљем раду с децом


До оваквог закључка су дошли учесници  једног од семинара који се по целом свету одржавају   на тему „Деца и интренет“,  оног који је  недавно  одржан у Високој школи економије у Москви. По  мишљењу  учесника семинара,  овај закључак ће изменити однос органа  власти  у  даљем раду с децом.

Однос старијих према интернету личи на панику покољења друге културе које преноси  своје страхове на младе

„Начин како у нашем друштву оцењују  односи деце и  интернета  највише личи на панику. И то панику покољења друге културе које се само боји интернета  и преноси своје страхове на растуће  покољење“,  речи су  Сергеја Цимбаљенка,  вице-председника Сверуског отвореног форума дечјег и омладинског екранског  ставралаштва „Бумеранг“ који  је поднео и главни реферат на семинару.

Пројекат о информационом простору руских тинејџера

„Чак су и закони донети  на државном ниову прожети  том негативном атмосфером према мрежама“,  рекао је главни известилац на семинару, Цимабленко,   који  је представио на овом форуму  и  своје истраживање  о информацоном простору руских тинејџера  спроведено 2012. г. То је било треће истраживање у циклусу (претходна два су вршена  1987.  и 1995.). Главни закључци до којих су истраживачи дошли  сконцетрисани су на   разликовање деце која користе интернет од својих вршњака која му немају приступ или  се њиме не служе. 

Разлике између „интернет-деце“  и њихових вршањака

Интренет-деца знатно више комнуницирају са вршњцима и са родитељима,  чешће одлазе на секције и тренинге,  а такође...  и на љубавне састанке. И ти закључци до којих су дошли истраживачи  донекле оповргавају  већ укорењено схватање да интернет смањује реални животни простор.

„Деца без  интренета“  више читају књиге

С друге стране,  пак,  деца  која   се не  користе интернетом или су га   напустила, имају једно важно преимућство: више читају књиге. (Иначе,  у  структури слободног времена ученика  читање заузима друго место после комјутерских игара). 

Интернет-деца мање гледају телевизију, чешће слушају радио,  више читају новине и часописе

Интренет- деца  мање него „обична“ гледају телевизију, више читају новине и часописе,  чешће слушају радио. За њих су значајне информације о животу пријатеља и познаника,  о рођеним и блиским.   А далеко интересантније и захтевније за „ интеренет покољења“  су не шоу-звезде,  него баш људи  који представљају носиоце нових идеја. 

Интернет може постати колосални  образовни ресуср

При правилном коришћељу тог канала,  сматрају истраживачи,  интернет може постати колосални  образовни ресурс.

Интренет-простор  је изменио не само изворе информација,  медија- средину, него и цео начин  живота деце.

Тинејџери не само што  се користе Интернетом,  они живе посредтвом њега. Тако  се намеће као обавеза која се не може дање одлагати: проучавање деце у интетрнет –средини. А управо  нам такви истраживачи недостају у овом тренутку.

Државана политика: „Не пуштати,  забранити,  разагнати“!

Анатолиј Прохоров,  водећи  научни сарадник Руског института  културологије при Високое школи економије,  уметнички руководилац пројкета  „Смешарики“ самтра да  је у Русији  немали број „псеудоистраживача“ чија испитивања  врве од „хистеријских и анархистичких“ радова посвећених односу деце и  интернета. Кроз те радове,  каже Прохоров,  спроводи се државна полтика која се сатоји у трима запвестима: „Не пуштати,  забранити,  разагнати“!

А по мишљењу Акенддра Шарикове,  професора ове у свету угледне руске виско - образовне установе, у мрежу су децу отерали на вештачки начин. Сада осим интернета у руској медија-средини скоро и да нема других  простора на  којима би се млади осећали комфорно. Стога је и један од циљева семинара био да се  друштво и држава  више посвети обогаћивању и оплемењивању културе узајмних односа деце и интернета. Школа не сме да жмури  у односу на промене које су се десиле правећи се да их не рпимећује и занемарујући њихов значај и утицај на ученике.

Сваки  учитељ може постати „проводник“  детата на мрежи,  таква је била општа реторика на овом семинару.

Интернет мења психофизичку карактеристику деце

Није мали број наулника који сматра  да интернет мења  психофизичку карактеристику дец.  Они посебно указују  да не  би требало   умањвати опаснсоти мреже на плану  социјализације  тинејџера.

Не смемо забоарвоти да скоро увек кад се разговара  на тему „Деца   и интерент“  не може се избећи  тачка гледишта  да сада друштене мреже нити су регулисане нити се њима управња.

Интернет може изазвати растројство детета и довести до аутизма

Интернет доприноси и развоју инфантилизма  младог покољења,  може изазавти  растројства у понашању деце и довести до  аутизма.

Мобилност мреже у сваком тренутку

Мрежа је у могућности да врло брзо окупи младе људе за акције     најразличитијег карактера  и да организује ефикасну службу  за помоћ и спасавање угрожених појединаца или група.

У сваком случају: тешко родитељима 

Из свега наведеног једино би се могло закључити:   са сваким увођењем  нових технологија  расту бриге и оптерећења родитеља  за своју децу у сваком погледу.
 
Јер интернет је – улица. А на улици,  као што се зна,  могуће је срести  свакојаке људе,  тамо се свашта може догодити,   пријатно али и оно за које се каже: „Поменуло се,  не повртило се“.

Зависност од интернета је слична наркоманији.


Бранко Ракочевић


 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања


Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...

Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji.


Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...


Полазак детета у школу је веома важно раздобље у његовом животу. Игра се постепено замењује књигом и школским обавезама и неретко је овај прелаз највећи проблем. Због тога и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА