BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
СРБИЈА НА 42. МЕСТУ

Организација за економску сарадњу и развој (ОЦЕД) објавила светски рејтинг школа

Организација за економску сарадњу и развој (ОЦЕД) објавила  светски  рејтинг школа
19.05.2015. год.

Рејтнг ће бити званично представљен  на Светском образовмом форуму који ће се ускоро одржати у Републици Кореји.

Побољшање стандарда образовања  допринеће економском расту сваке земље,   истичу састављачи рејтинга и истовремено подсећају да лоша образовна политика перманентно  генереше стање економске рецесије у многим земљама.

Азијске земље,   са Сингапуром као лидром,    водеће на топ листи


На  списку светског  рејтинга  од 76 земаља,    који је сачила Организација за економску сардању  и развој,   OЕЦД (Organization for Econimic Cooperation and Developement,   ОЕCD) и објавила га  у среду 13. маја,    а који се сматра најкрупнијим подухватом рангирања квалитета и исхода наставног процеса у  школама у свету,  азијске земље су демонстрирале   своје  неприкосновене лидерске позиције у образовној сфери,  док су школе Латинске Америке и Африке  знатно  заостале  из азијских и европских.

Анализа је вршена и рејтинг састављен  на основу    резултата тестова из математике и природних наука,    а сам рејтинг  представља најкрупнију глобалну карту  образовних стандарда у целом свету.

Истраживачи и аутори овог рејтинга прецизирају  да су  се приликом састављања  извештаја   ослањали на  резултате тестирања  15-годишњих ученика из знања математике и  природних наука,   за које се сматра  да  је информативније него раније  коришћени Међународни програм вредновања  образвних достигнућа ученика (ПИСА).

Демократичност рејтинга


Предност овог рејтинга,   како истичу његови аутори,    садржи се у демеокараричности приступа,  што се манифестује у томе да он користи стандрдизоване тестове не само за  земље благостања,   него и за оне неразвијене и сиромашне,   као што  је већина афричких држава.
 
Лидр рејтинга Сингапур са четири пратиља из Азиј
е

Лидер рејтинга је Сингапур,   а за њим следе школе  из још четири азијске пратиље - Хонгонга (2.),   Јужне Кореје(3.),   Јапана(4.),   Тајвана (5.),    док је најбоља   међу  еропским земљама – Финска на 6. месту,   а  у првој десетки су још: 7. Естонија (најбоље позционирана од бивших совјетских репубилка),   8. Швајцарска,   9. Холандија и 10. Канада.



Вијетнам је на 12. месту и далеко иза себе  је оставио свог бившег колонизатора Француску  (23.),  и безуспешног  окупатора у покушају,   САД (29.)

Пријатно изненађење је пласман Вијетнама   на 12 позицији,  који је  оставио иза себе  многе високоразвијне земље: Немачку,    (једно место иза њега),   затим Аустралију (14.),    Велику Британију (20.),  Француску (23.),   Италију (28.),   па чак и САД  оставивши их  да чаме 17 места иза себе,   на незавидној   29.позицији.

Успех Словеније (18.)  и неуспех Македоније  (65.)

Од дражава бивше Југославије  најбоље се пласирала Словенија  - на 18. месту,   Хрватска је на 36,   Србија   на 42,   Црна Гора на 56,  Македонија  је 65.

На рејтингу последња два места  заузимају афричке земље:  Јужна Африка (75.) и Гана,   последња,   (76.),   док многе земље,   као на пример  Авганистан,   нису ни ушле на овај списак.

Овај рејтинг ће бити  официјелно представљен  на Светском обазовном форуму који ће ускоро бити одржан у Репиблици Кореји.



Побољшање стандарда образовања доводи до економског  раста   земље


По речима аутора  истраживања,   побољшање стандарда образовања  допринеће економском расту сваке земље,  док истовремено лоша  образовна политика доводи до перманентног стања  економске рецесије у многим земљама.

Резулати рејтинга ће помоћи да се објасни  у којој су мери благостање и економси раст неке земље  повезани са квалиетом образовања,    а пример Вијетнама  и других азијских земаља  поткрепљују ту повезаност.



Процена у којој мери се образовање одражава на економску перспективу сваке земље

Андреас Шлајхер,   саветник генералног секретара ОЕЦД  о   образовној политици каже:
„Први пут смо у могућности да  на истинит начин оценимо глобалне размере  нивоа образовања. Желели смо да омогућимо великом броју земаља,   и богатих,   и сиромашних,    да упореде себе са  светским лидерима,   да увиде своје добре и слабе стране како би проценили у којој мери се побољшање образовања  одражава   на економију њихове  земље  у дугорочној перспективи“.

Топ–листа земаља од 11. до 76. (Извор: BBC  News):

11.Пољска,  12.Вијетанам,   13.Немачка,  14.Аустралија,   15.Ирска,   16.Белгија,   17.Нови Зеланд,   18.Словенија,  19. Аустрија,  20.Велика Британија,  21. Чешка,   22. Данска,  23. Француска,  24. Латвонија,  25.Норвешка,   26. Луксембург,  27.Шпанија,  28.Италија,   29. САД,  30. Португал,  31. Литванија,   32. Мађарска,  33. Исланд,  34.Русија,   35.Шведска,  36.Хрватска,   37.Словачка Реублика, 38. Украјина,  39. Израел,  40. Грчка,  41. Турска,  42.Србија,  43.Бугарска,  44. Румунија,  45. Уједињени Арапски Емирати,  46.Кипар,   47.Тајланд,  48.Чиле,  49.Казахстан,  50. Јерменија,  51. Иран,   52.Малезија,   53.Костарика,  54.Црна Гора, 57.Бахраин,  58.Либан,  59.Грузија,  60.Бразил,  61. Јордан,  62. Аргентина, 63. Албанија, 64. Тунис,  65. Македонија,  66. Саудијска Арабија, 67.Колумбија, 68.Катар,  69.Индонезија,  70.Босвана, 71. Перу, 72. Оман, 73.Мароко,  74. Хондурас,  75.Јужна Африка,  76.Гана.


Бранко Ракочевић




 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања


Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...

Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji.


Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...


Полазак детета у школу је веома важно раздобље у његовом животу. Игра се постепено замењује књигом и школским обавезама и неретко је овај прелаз највећи проблем. Због тога и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА